|
کدخبر: 162835

فرمول ساخت واکسن کرونا لو رفت

دانشمندان دانشگاه استنفورد امریکا «دستورالعمل» دو واکسن فایزر و مدرنا را از شیشه‌های دور ریخته شده واکسن و آن چه در آن باقی مانده بود درآوردند و در پایگاه اینترنتی «گیت‌هاب» (Github) منتشر کردند.

آنها توانستند با استفاده از واکسن‌ های ته شیشه، توالی «پیام‌رسان آر ان ای» دو واکسن را رمزگشایی کنند.

کارشناسان معتقدند این کار به پژوهشگران سراسر جهان کمک می‌کند تا هنگام آزمایش نمونه‌ها، متوجه شوند که این توالی ویروس است و یا واکسن و این، تا اندازه زیادی از نتایج مثبت کاذب پیشگیری می‌کند.

دانشمندان استنفورد به وب سایت «مادربورد» توضیح دادند که برای انجام این پروژه هیچ واکسنی را هدر ندادند و برای انجام رمزگشایی با شرکت مدرنا تماس گرفتند اما پاسخی دریافت نکردند.

آنها توضیح داده‌اند که با تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا برای انجام پژوهش در امریکا باقیمانده واکسن‌ها را جمع‌آوری کرده و با هدف پژوهش، رمزگشایی کردند.

توالی واکسن فایزر، پیشتر در دسترس عموم قرار داده شده بود. اما این نخستین بار است که توالی واکسن مدرنا منتشر می‌شود. دانشمندان می‌گویند دسترسی به کد «پیام رسان آر ان ای» که بخشی از واکسنی است که به مردم تزریق می‌شود هیجان‌انگیز و جالب است و باعث می‌شود اطلاعات دقیق‌تری در مورد واکسن‌ها در دسترس باشد به ویژه در دورانی که دنیا برای واکسیناسیون عمومی در تکاپو است.

اما در دست داشتن توالی واکسن‌ها به این معنا نیست که هر کس بتواند در زیرزمین خانه خود واکسن بسازد؛ چرا که فرآیند ساختن واکسن، بسیار پیچیده است و حتی بسیاری آن را به معجزه شبیه می‌دانند.

 

منبع: نشان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...