|
کدخبر: 154856

کشور مشکل کمبود روغن خام ندارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت میزان روغن خام موجود در کشور را به حد کفایت دانست و گفت: طی ۲ روز گذشته ۲۷ هزار تن روغن خام در بنادر کشور خالی شد و مشکلی در تامین روغن خام کشور وجود ندارد.

صنعت کشور مشکل کمبود روغن خام ندارد

عباس تابش روز پنجشنبه در حاشیه کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: به نظر می‌رسد در برخی از واحدهای تولیدی ویژه تولید روغن خانوار استان تجمیع و انبار روغن خام وجود دارد.

وی اضافه کرد: در خصوص تامین روغن در کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی مقرر شد بازرسان مستقر در واحدهای تولیدی میزان روغن خام واحدها را بررسی کنند تا این میزان تبدیل به روغن خانوار و تحویل شبکه توزیع شود.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در صورتی که استانداری و کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی به این نتیجه برسند که سهمیه روغن خام موجود، کفاف نیاز این استان را نمی‌دهد باید از محل ستاد تنظیم بازار کشور نسبت به اختصاص سهمیه بیشتر روغن خوراکی به خراسان رضوی و حتی روغن ویژه بخشهای صنف و صنعت اقدام شود.

تابش افزود: قیمت‌گذاری استانی برای کالاهایی که قیمتهایشان در سطح ملی تعیین می‌شود خلاف است و این موضوع حتما در ستاد تنظیم بازار کشور پیگیری می‌شود و پیگیریهایی نیز از طریق وزارت کشور در این مورد در حال انجام است.

وی اضافه کرد: تغییری در نرخ مرغ نداریم و مشکل پیش آمده در این خصوص مربوط به تامین ۶ روز کمتر نهاده مرغداریها بود به این معنا که به جای ۴۶ روز، نهاده به میزان ۴۰ روز به مرغداران تحویل شده بود و در این راستا در نشست کارگروه تنظیم بازار کشور در روز سه شنبه هفته جاری مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی نهاده مرغدار را از روز نخست جوجه ریزی تحویل دهد تا تولیدکنندگان مجبور نشوند با چند روز وقفه نهاده را از بازار تامین کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آنچه در کارگروه تنظیم بازار استان خراسان رضوی هم به تصویب رسید تامین نهاده کامل مرغداران به مدت ۴۶ روز برای یک دوره پرورش جوجه بود.

تابش افزود: در این کارگروه، رصد و سطح سنجی نهاده تحویلی مورد بحث قرار گرفت که در این راستا باید ماهانه هشت میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در استان انجام گیرد و جهاد کشاورزی و سازمان پشتیبانی امور دام مکلف شدند که هم سطح سنجی و هم بررسی امور مربوط به جوجه ریزی مکفی در استان را انجام دهند.

وی با تاکید بر این که نباید اجازه دهیم افرادی با حاشیه‌سازی و عددسازی بازار را تحت تاثیر قرار دهند ادامه داد: در سطح ملی باید برای ماه‌های بهمن و اسفند ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در کل کشور انجام شود که این میزان به معنای ۲۰ میلیون جوجه ریزی بیشتر در ماه برای کشور است که می‌تواند ما را در زمینه تامین ذخایر شبهای عید و ماه رمضان مطمئن سازد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: آمار جوجه ریزی در خراسان رضوی نشان می‌دهد که جوجه ریزی به میزان تامین نیاز استان نبوده است از این رو خراسان رضوی و سایر استانها مکلف هستند براساس تقسیم بندی صورت گرفته طی ۲ ماه بهمن و اسفندماه میزان جوجه ریزی لازم را انجام دهند.

تابش افزود: در حوزه انتقال گوشت مرغ و سایر کالاهای اساسی بین سایر استانها مقرر شد خراسان رضوی ارتباط کالایی خود را مانند گذشته با سایر استانهای کشور حفظ کند.

وی اظهارکرد: در خصوص تامین شکر و قند خراسان رضوی تصمیم گیری شد که با تشخیص استاندار یا معاون اقتصادی وی، نسبت به تخصیص حداکثر تا ۳۰ درصد از شکر یعنی ۱۰ درصد بیشتر از مصوبه تنظیم بازار برای قندریزها اقدام شود.

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: نرخ مصوب قند در سطح خرده فروشی کیلویی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است و تامین شکر در خراسان رضوی باید براساس نرخ شکر خانوار به میزان هر کیلوگرم هشت هزار و ۷۰۰ تومان انجام گیرد.

در کارگروه تنظیم بازار استان خراسان رضوی موضوع تامین و تنظیم میوه شب عید نیز مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: ایرنا
  • ناشناس ارسالی در

    اگر مشکل روغن نداریم پس نشان از بی لیاقتی مسئولین مربوطه است که این همه گران شده است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...