|
کدخبر: 166724

در گفت و گوی گسترش نیوز با یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شد:

پشت پرده کمبود و افزایش قیمت جوجه در کشور

پس از نامه دیروز دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی به وزارت خانه صمت و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص افزایش شدید قیمت جوجه گوشتی، یک نماینده مجلس پشت پرده کمبود جوجه های یک روزه را تشریح می کند.

صنعت و معدن پشت پرده کمبود و افزایش قیمت جوجه در کشور

پرویز فروغی، دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی، روز گذشته در نامه‌ای به وزارت خانه صمت و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: چنانچه نرخ جوجه یک روزه تا هفته آینده به نرخ مصوب عرضه نشود این تشکل صنفی (کانون انجمن‌ها) هیچ مسئولیتی در قبال کاهش تولید گوشت مرغ در هفته‌های آتی ندارد. بنظر می رسد افزایش قیمت جوجه های یک روزه منجر به آشفتگی مجدد در بازار مرغ شده است. لذا در همین راستا یک نماینده مجلس شورای اسلامی ابعاد تازه ای از پشت پرده این کمبود را تشریح می کند.

علی رضا نظری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گسترش نیوز ضمن انتقاد از وزارت جهاد کشاورزی گفت: تفکیک وظایف بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت منجر به آشفتگی و عدم پاسخگویی و انداختن بار مشکلات به دوش دیگری بود اما بعد از تعریف مسئولیت برای وزارت جهاد کشاورزی دیگر بهانه‌ای برای آقای خاوازی و معاونان این وزارتخانه وجود ندارد. وزارت جهاد کشاورزی در مورد زنجیره تولید مرغ و تخم‌مرغ و تامین نهاده‌ها کاملا پاسخگوی عملکرد خود باشند.

مسئولیت زنجیره تولید مرغ، تخم‌مرغ و تامین نهاده‌ها با کیست؟

وی همچنین گفت: نرخ جوجه یک روزه به یک باره به پنج الی هفت هزار تومان در هر عدد رسیده است و باید بررسی کرد که چرا این قضیه یک شبه اتفاق افتاده است و چه عاملی می‌تواند منجر به گرانی در یک بازه ده روزه شود لذا در این شرایط مسئولیت کنترل و نظارت بر عهده ی وزارت جهاد کشاورزی است.

نظری

وزارت جهاد کشاورزی در میدان عمل پاسخی برای مشکلات ندارد

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با قابل تامل توصیف کردن موضوع قاچاق جوجه های یک روزه، در ادامه افزود: شرایط جابه‌جایی جوجه‌های یک روزه با احشام مانند گاو و گوسفند متفاوت است. با توجه به شرایط خاص انتقال و ملاحظات ویژه برای انتقال جوجه‌های یک روزه و عدم احتمال سودآوری برای صادرات این محصول، بنظر می‌رسد یک رها شدگی هنوز در جریان است و به رغم تعهد وزارت جهاد کشاورزی برای مدیریت و کنترل و پاسخگویی، هنوز شکاف‌های کاری وجود دارد و در میدان عمل پاسخی برای مشکلات وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به امحا جوجه‌های یک روزه در دوره‌های گذشته از شگرد دیگر برخی از سواستفاده‌کنندگان شرایط بازار خبر داد و گفت: اینکه کسانی جوجه ی یک روزه را تحویل بگیرند و الزاما آن را در داخل مرغداری پیاده کنند تضمینی وجود ندارد. علاوه بر اینکه بخشی از جوجه‌ها در کارخانه تولیدی مبدا با روش‌های مختلف امحا می‌شوند؛ در چند ماه گذشته افرادی با صرف پول، جوجه ی یک روزه را تحویل می‌گیرند اما پس از تایید دامپزشکی، نهاده را دریافت می‌کنند و آن را در بازار آزاد میفروشند. متاسفانه این روش سود آوری بیشتری نسبت به تولید گوشت دارد. این مسئله با توجه به اختلاف نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز آزاد به‌وجود می‌آید. لذا برخی افراد ترجیح می‌دهند با فروش نهاده در بازار، بدون دغدغه و استرس به سود مضاعف برسند.

وی در پایان گفت: ضمانتی وجود ندارد برای اینکه مطمئن شویم جوجه‌ای که خریداری شده لزوما در مرغداری پیاده شده است و الان در حال تبدیل به مرغ باشد لذا لازم است وزارت جهاد کشاورزی در نظارت بر این فرآینده تجدید نظر کند زیرا مسیری که در حال حرکت است به جواب نمی‌رسد. زیرا اگر موثر بود، جوجه به اسم مرغداری خریداری نمی‌شد و وسط راه نیست و نابود شود و ما با کمبود شدید جوجه ریزی در کشور مواجه شویم. بنظر می‌رسد بهانه‌ای برای وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد و باید در این زمینه پاسخگو باشد.

نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...