|
کدخبر: 141692

راهکاری جدید برای معادن بلااستفاده

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس یازدهم گفت: مشکلات معادن کشور را می‌توان با ورود شرکت‌های بزرگ و قوی معدنی حل و فصل کرد؛ چون چنین شرکت هایی از تجربیات بالایی برخوردارند.

صنعت و معدن راهکاری جدید برای معادن بلااستفاده

لطف الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگوی اختصاصی، درباره مشکلات و غیرفعال ماندن بخشی از معادن کشور گفت: ما باید تلاش کنیم تا اقتصاد مردمی شود و به معادنی که غیرفعال مانده‌اند یا مشکلاتی پیش روی آنهاست باید کمک کنیم تا دوباره احیا شوند.

وی افزود: متأسفانه یکی از مشکلاتی که نمی‌گذارد تا چالش‌های پیش روی معادن مرتفع شود، نوع مدیریت و سیتسم نظارتی است. معادن کشور باید به اهل آن سپرده شود. اما در ایران هرکس که معدنی را پیدا می‌کند آن را به نام خود ثبت می‌کند و مورد سوءاستفاده و دلالی قرار می‌دهد؛ لذا این افراد اصلاً اهلیت و صلاحیت اداره معادن را ندارند.

نماینده مردم قزوین خاطرنشان کرد: کسانی که مدیریت معادن را به‌دست می‌گیرند باید اهلیت، ؛ تخصص و توان اداره معادن را داشته باشند اما این مسئله اصلاً مشاهده نمی‌شود و روز به روز وضعیت معادن بدتر از گذشته می‌شود.

سیاهکلی معتقد است؛ مشکلات معادن کشور را می‌توان با ورود شرکت قوی معدنی وصنعتیحل و فصل کرد؛ زیرا چنین شرکت هایی از تجربیات بسیار بالایی برخوردارند؛ لذا در امر مدیریت معادن به نوعی کارکشته هستند و دارای کوله باری از تجربیات می‌باشند.

وی بیان کرد: برخی از معادن خصوصی یا دولتی که به خاطر نداشتن سرمایه کافی بلااستفاده مانده اند، می‌توان آنها را به شرکت‌های بزرگ معدنی وصنعتی که صلاحیت دار ند سپرد تا هم با این کار اشتغالزایی رونق گیرد و هم ارزآوری برای کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: باید قوانین مرتبط با کشف معادن اصلاح شود؛ یعنی نباید بلافاصله معدنی را که یک نفر پیدا می‌کند به نام او ثبت کرد، بلکه ابتدا باید بررسی شود که آن فرد صلاحیت و اهلیت را دارد یا خیر و اگر این شرایط را نداشت، آن معدن به عنوان سرمایه ملی بهتر است زیر نظر شرکت‌های معدنی بزرگ قرار بگیرد.

سیاهکلی تأکید کرد: در شرایطی که ما نمی‌توانیم نفت بفروشیم، معادن بهترین راه برای جایگزینی فروش نفت و ارزآوری است. معادن پایه تولید کشور هستند و خیلی از تولیدات از معادن نشات می‌گیرد؛ لذا توجه به معادن امری معقول و منطقی است.

منبع: اخبار فولاد

ارسال نظر