|
کدخبر: 135304

جهانگیری: دولت مانع فروپاشی ایران شد

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه قانون بودجه چوب ادب سیاستمدارانی می‌شود که فقط شعار می‌دهند، تاکید کرد: منابع و مصارف در بودجه کشور موضوعی واقعی است و باید با آن منطقی برخورد کرد اما متاسفانه اکنون مسائلی مطرح می‌شود که با ده برابر بودجه کنونی نیز نمی‌توان به آن جامه عمل پوشاند.

سیاست جهانگیری: دولت مانع فروپاشی ایران شد

اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در هفتادوپنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به اهمیت بودجه سال ۱۴۰۰ کشور گفت: بودجه سال آینده کشور و جهت گیری‌های اصلی آن باید با محوریت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از هفته آینده بحث درباره منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۰ در دولت انجام خواهد شد، اظهار امیدواری کرد که بودجه مطابق سنوات گذشته در زمان مقرر در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها و شیوع کرونا فشارهای مضاعفی بر بودجه کشور در امسال وارد کرده است، گفت: به فضل الهی این دوره سخت را پشت سر خواهیم گذاشت و تصور دشمنان ایران که فکر می‌کردند ایران دچار کسری بودجه شدیدی شده و اقتصادش فرو خواهد ریخت، باطل خواهد شد.

جهانگیری افزود: با وجود همه سختی‌ها و دشواری‌ها که بر دولت و ملت ایران گذشت با همتی که مدیران کشور در موضوع بودجه از خود نشان دادند، موفق شدیم تاکنون از این مرحله عبور کنیم هرچند برخی نمی‌خواهند قدر این زحمات را بدانند و حرف هایی را بر زبان جاری می‌کنند که جز دلسرد کردن مدیریت کشور ثمری ندارد.

 زبان مدیران دولت برای پاسخگویی الکن نیست

وی با تاکید بر اینکه همه می‌دانند که زبان مدیران دولت برای پاسخگویی زبان الکن نیست، گفت: ما شرایط کشور و مردم را در موضع گیری‌های خود لحاظ می‌کنیم و می‌دانیم که مردم در شرایط سخت کنونی از مسئولان خود انتظار دارند که به فکر زندگی و معیشت آنان باشند نه اینکه سرگرم دعوا و مجادله با یکدیگر شوند چرا که این مسئله گره‌ای از زندگی آنان باز نمی‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مکرر گفته ام کارنامه این دولت قابل مقایسه با هر دولت دیگری در سال‌های پس از انقلاب اسلامی است، گفت: برای مقایسه می‌توان به دو سال و نیم پایانی دولت آقای احمدی نژاد و دو سال و نیم ابتدایی دولت تدبیر و امید پرداخت که در این دو برهه کشور با تحریم‌های بین‌المللی مواجه بود. البته دولت قبل در آن مقطع بیش از دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد که از محل آن ۲۱۰ میلیارد دلار درآمد در اختیار داشت اما درآمد دولت تدبیر و امید در دو سال و نیم ابتدایی آغاز بکار خود تنها ۱۲۰ میلیارد دلار بود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه با کلی گویی و شعار در کشور اتفاقی رخ نمی‌دهد، اظهارکرد: در دو سال و نیم پایانی دولت گذشته میزان اشتغال خالص کشور روند کاهنده داشت و تقریباً صفر بود در حالی که در مقایسه با دو سال و نیم ابتدایی آغاز به کار دولت تدبیر و امید سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شد و همچنین نرخ تورم در دولت گذشته رو به بالا بود و به ۳۶ درصد رسید در حالی که تورم در دولت آقای روحانی روند کاهنده داشت و به ۱۱.۲ کاهش یافت.

وی افزود: این دستاوردها در شرایطی اتفاق افتاد که فقط مدیریت دولت جابه جا شد. کسانی که می‌گویند مدیران دولت دچار ضعف هستند خوب است این دو مقطع زمانی که شرایط کشور از لحاظ تحریم‌های بین‌المللی یکسان بوده است را مقایسه کنند و ببینند چه اتفاقاتی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور رخ داد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تبیین برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای مقاوم کردن اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی، گفت: اجرای برنامه‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی شرایط کشور را روز به روز بهتر کرد. به طوریکه در شروع کار دولت تدبیر و امید به ناگهان نرخ نفت به بشکه‌ای ۳۰ دلار کاهش یافت اما برای هیچ کدام از شاخص‌های کلان اقتصادی نظیر تورم، صادرات و میزان تولید مشکلی پیش نیامد و تغییری ایجاد نشد.

 جهانگیری اظهارکرد: در دوره جدید تحریم‌ها که باید به واقع از آن به عنوان جنگ اقتصادی یاد کرد، امریکایی‌ها به دنبال فروپاشی ایران بودند و حتی تا آنجا رفتند که جنگ نظامی را نیز چاشنی کار خود کنند، ترور سردار شهید سلیمانی و برخی اتفاقات دیگر در منطقه خلیج‌فارس نشانه‌های تصمیمات آنها بود، البته برخی اتفاقات را نمی‌توان در مقطع کنونی بیان کرد و شاید در شرایط دیگر بتوانیم برای مردم تبیین کنیم که دشمنان چه برنامه‌ریزی هایی برای کشور انجام داده بودند. قطعا هیچ کس نمی‌تواند انفجار در یک نفت کش ایرانی را موضوعی اقتصادی قلمداد کند، دولت اجازه نداد در این شرایط سخت، اقتصاد کشور فرو بپاشد.

 هدف امریکا فروپاشی ایران بود/ مقاومت ملت ایران در تاریخ ماندگار شد

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: هدف امریکا اقتصاد ایران نبود می‌خواستند ایران را از هم بپاشانند. در این مقطع حساس مردم ایران مشکلات را تحمل کردند و دولت هم فشار زیادی را متحمل شد که این مقاومت در تاریخ ماندگار خواهد شد.

وی افزود: لایحه بودجه کشور در سال ۱۴۰۰ و جهت گیری‌های اصلی آن باید با محوریت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین شود، کاهش اتکا به درآمدهای نفتی در تنظیم بودجه سال آینده لحاظ خواهد شد البته این به معنای آن نیست که ما از سهمیه و حق صادرات نفتی خود چشم پوشی کنیم. دولت ایران هیچ گاه از حق ملت خود نخواهد گذشت. هنر مدیریت این است که این درآمدها را در جای خود هزینه کند و در بودجه جاری قرار ندهد.

جهانگیری با بیان اینکه صادر‌کنندگان غیرنفتی در این دوره همانند سربازان خط مقدم به کشور خدمت کردند، گفت: حمایت از صادر‌کنندگان از جهت گیری‌های بودجه سال آینده خواهد بود و ما قدردان آنها هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری جهت گیری دیگر بودجه سال آینده را ایجاد امنیت غذایی توصیف کرد و گفت: در سال پایانی دولت گذشته ۶ میلیون تن گندم وارد کشور می‌شد و کشتی‌های متعددی در کنار بنادر بودند و نمی‌توانستند کالاهای خود را در ساحل تخلیه کنند در شرایطی که در برخی از استان‌های کشور ذخیره گندم فقط برای چند روز وجود داشت. در حالی که امروز دولت واردات گندم را فقط برای حفظ و افزایش میزان ذخایر استراتژیک کشور انجام می‌دهد. برنامه دولت در حمایت از کشاورزان و انجام اقدامات اساسی نظیر خرید تضمینی نرخ گندم که از کیلویی ۴۰۰ تومان در سال ۹۲ به ۴۰۰۰ تومان برای سال زراعی آینده رسیده است باعث شد که ما بیش از پیش در زمینه تولید گندم خودکفا شویم.

ممنوعیت واردات کالاهای لوکس از رویکردهای بودجه۱۴۰۰ خواهد بود

وی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از رویکردهای بودجه سال آینده ممنوعیت واردات کالاهای لوکس و غیرضروری خواهد بود، گفت: در دوره جدید تحریم‌ها دولت بیش از ۲۰۰۰ قلم کالا را در فهرست کالاهای لوکس قرار داد و واردات آنها را ممنوع کرد اما متاسفانه برخی برای زیر سوال بردن عملکرد دولت می‌روند و به موردی در فهرست‌های وارداتی دست پیدا می‌کنند و آن را بزرگنمایی می‌کنند در حالی که در دوره تحریم‌های قبل در دولت گذشته به طور رسمی خودروهای لوکسی نظیر پورشه وارد کشور می‌شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به ضرورت حمایت از معیشت محرومان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نیز کمک به معیشت بیکارانی که از بیمه برخوردار نیستند در بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: حمایت از اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه در بودجه سال آینده از جهت گیری‌های اصلی خواهد بود. رسیدگی به حقوق کارکنان و بازنشستگان و متناسب‌سازی دستمزدها و دریافت‌ها در راستای عدالت بنیانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تدوین بودجه سال آینده لحاظ خواهد شد.

وی یادآورشد: ما می‌دانیم وضع زندگی کارمندان و کارگران دشوار است و آنها به سختی زندگی خود را اداره می‌کنند، در این شرایط دشوار اقتصادی تلاش کردیم که به میزان قابل توجهی حقوق کارمندان اداری و بازنشستگان افزایش یابد، خوب است که منتقدان مقایسه کنند در آن شرایطی که بیش از ۲ میلیون بشکه نفت با قیمت‌های بالا صادر می‌شد چه میزان به حقوق کارمندان و بازنشستگان اضافه کردند.

 طرح‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی باید با قوت ادامه یابد

جهانگیری ادامه داد: طرح‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی که بیش از ۱۰۰ مورد آن در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید باید با قوت ادامه یابد، این طرح‌ها علاوه بر اینکه تاب آوری اقتصاد ما را بالا برد، کشور را از واردات برخی کالاها نیز بی‌نیاز کرد.

وی افزود: این طرح‌ها باید در اولویت کار دستگاه ها، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی باشد. یک نمونه از پروژه‌های اولویت دار اقتصاد مقاومتی، راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بود. فرض کنید اگر این پالایشگاه در سال‌های گذشته احداث نمی‌شد با شروع دور جدید تحریم‌ها مشکلات زیادی برای کشور در تامین بنزین ایجاد می‌شد، ‌امروز این پالایشگاه علاوه بر رفع نیاز داخلی مصرف بنزین به محلی برای صادرات بنزین کشور و تامین ارز کشور تبدیل شده است.

جهانگیری گفت: موضوع کرونا نیز باید بعنوان موضوعی جدی در بودجه سال ۱۴۰۰ با سرفصلی مشخص مدنظر قرار گیرد و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان باید در بودجه سال آینده مورد نظر باشد. شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران کرونا کمک فراوانی در تولید ماسک و تجهیزات پزشکی کردند که این روند باید جدی تر دنبال شود.

بودجه چوب ادب سیاستمدارانی است که تنها شعار می‌دهند/امیدواریم بودجه نقطه‌آغاز تفاهم دولت و مجلس باشد

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: تجربه من به عنوان فردی که هم در دولت و هم در مجلس فعالیت کرده ام می‌گوید؛ بودجه چوب ادب سیاستمداران به‌ویژه سیاستمدارانی است که تنها شعار می‌دهند. منابع و مصارف در لایحه بودجه کشور موضوعی واقعی است و باید با آن منطقی برخورد کرد. نمی‌توان ذهنی و خیالی منابع کشور را افزایش دهیم. متاسفانه برخی مسائلی که درحال‌حاضر عنوان می‌شود با ده برابر بودجه کنونی نیز نمی‌توان به آن حرف‌ها جامه عمل پوشاند.

وی افزود: برخی می‌گویند منابع گمرکی را افزایش بدهیم، کسی که این حرف را می‌زند نشان می‌دهد که کمترین آشنایی با اقتصاد ندارد زیرا این دست محاسبه‌ها موجب افزایش نرخ همه کالاها در کشور می‌شود. باید آشکارا و شفاف به مردم بگویند درآمدی که از این تصمیم حاصل می‌شود، پیامدهای آن تورم و افزایش سرسام آور نرخ همه کالاها خواهد بود.

جهانگیری اظهار امیدواری کرد؛ بودجه سال آینده، نقطه آغاز تفاهم و همکاری دولت و مجلس جدید باشد و اگر منابعی وجود داشته باشد که از چشم دولت دور مانده باشد و معرفی شود، قدردانی خواهیم کرد و منابع جدید را برای کمک به زندگی و معیشت مردم صرف خواهیم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ساخت مسکن در روستاها و شهرهای کوچک برای محرومان، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارهای بزرگی در سال‌های اخیر انجام داده است به ویژه در ساخت مسکن پس از حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله کرمانشاه و سیل سال ۱۳۹۸ که بنیاد مسکن خوش درخشید.

وی افزود: در دولت آقای روحانی در حوزه کمک به محرومین و مواجهه با خسارات حوادث غیرمترقبه کارهایی بزرگ انجام شد که ما نتوانستیم به خوبی آن را برای مردم بیان کنیم، تنها در زلزله کرمانشاه در مقطعی کوتاه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شد.

جهانگیری گفت: اخیراً مراسم پایان ساخت و بازسازی ۱ میلیون واحد مسکن پس از سیل سال ۹۸ نیز برگزار شد، خوشبختانه در ساخت خانه‌های جدید استانداردهای لازم ساخت‌وساز رعایت شده است و تفاوت بسیاری با خانه‌های قبلی وجود دارد.

معاون اول رئیس‌جمهوری ساخت ۱۰۰ هزار واحد جدید برای محرومین در روستاها و شهرهای کوچک، تامین مسکن ایتام و نوسازی و مقاوم‌سازی در بافت حاشیه‌ای شهرها را نیز از اقدامات ارزشمند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها در چارچوب سیاست‌های دولت و رویکرد عدالت بنیانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی هم اعلام کرده است که از ۱۳۰ هزار واحد مسکونی که برای معلولین ساخته شده بیش از ۹۰ هزار واحد آن در دولت آقای روحانی انجام شده است. اینکه محرومین در برخی روستاها بدون هیچ آورده‌ای دارای سرپناه می‌شوند کاری ارزشمند است.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: امام خمینی (ره) فرمودند که مستضعفین و محرومین جامعه ولی نعمت ما هستند ما خواهان حرکت در مسیر حضرت امیر المومنین(ع) که شهید راه عدالت بود هستیم و باید در این جهت تلاش کنیم. امیدوارم این اقدامات با سرعت و گستردگی بیشتری ادامه پیدا کند و سنگ بنای این فعالیت‌ها به گونه‌ای باشد که در دولت‌های بعدی نیز ادامه یابد

 جهانگیری ضمن قدردانی از نظام بانکی کشور در پرداخت تسهیلات به منظور ساخت و نوسازی بافت‌های فرسوده و تامین مسکن محرومین اظهار امیدواری کرد نظام بانکی در تداوم این برنامه‌ها بیش از پیش همکاری کند.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون امور زنان ریاست جمهوری حضور داشتند، پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گزارش مبسوطی از عملکرد هفت ماهه منابع و مصارف عمومی قانون بودجه و هدفمندی در سال ۱۳۹۹ و برآورد منابع و مصارف عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و نیز جهت گیری‌های بودجه سال آینده بر اساس چند رویکرد اقتصاد مقاومتی و جهش تولید ارائه کرد.

همچنین تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گزارشی با اشاره به نحوه تامین مسکن محرومین و ایتام، نوسازی و مقاوم‌سازی خانه‌ها در بافت‌های حاشیه‌ای شهرها از ساخت ۹۱۹۴۰ واحد مسکونی در یک سال گذشته با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت، کمک بلاعوض سازمان برنامه و بودجه ارائه کرد.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر