|
کدخبر: 167123

پول های بلوکه شده ایران در عراق خرج کرونا شد

سخنگوی دولت گفت: بخشی از پولی که در عراق داشتیم به خرید واکسن اختصاص یافت.

سیاست داخلی پول های بلوکه شده ایران در عراق خرج کرونا شد

ربیعی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار حجازی گفت: درگذشت سردار سید محمد حسین زاده حجازی جانشین فرمانده سپاه قدس را به همه ملت ایران، نیروهای مسلح و خانواده ایشان تسلیت عرض می کنم. او یک الگوی اخلاقی و خویشتنداری برای همرزمان خود بود. خداوند متعال او را با اولیا و شهدای کربلا محشور نماید.

بخشی از پولی که در عراق داشتیم به خرید واکسن اختصاص یافت

وی تاکید کرد: بخشی از پولی که در عراق داشتیم به خرید واکسن اختصاص یافت. 

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا برداشته شدن تحریم‌ها در زمان کوتاه محقق شود؟ گفت: به لحاظ فنی امکان رفع کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد.

وی تصریح کرد: ما امیدواریم که مذاکرات سازنده ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف ها دست پیدا کند اما در عین حال ما عجله ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.

سخنگوی دولت در مورد سخنان آقای عراقچی که گفته بود به نظر می رسد یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن در وین است، آیا این مسیر چگونه است و از همان ظرفیت گام به گام بهره می گیرد یا خیر؟ و اینکه برخی معتقدند دولت به دنبال توافق برای اهداف انتخاباتی است گفت: آقای عراقچی در هفدهم فروردین در مصاحبه با پرس تی وی هم اعلام کردند که «ما علاقه ای به احیای برجام از طریق طرح گام به گام نداریم» و سیاست قطعی ابلاغ شده از سوی رهبری سرمشق مذاکراتی ماست. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر دو کارگروه تشکیل شده سرگرم بررسی و ارائه لیست اقداماتی هستند که طرفین برای انجام کامل تعهدات خود باید انجام بدهند. مذاکرات با ۴+۱ بطور فشرده در همین خصوص ادامه دارد. 

دولت در راه احیای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی ندارد

ربیعی گفت: دولت در راه احیای برجام هیچ انگیزه انتخاباتی جز رفع تحریم ها و مشاهده اثر مثبت آن بر زندگی مردم که می تواند پیش درآمدی برای مشارکت حداکثری در انتخابات و تحقق خواست مقام معظم رهبری باشد، ندارد. 

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: کسانی که غیر از این زاویه، شائبه‌ی انگیزه انتخاباتی دولت در مذاکرات احیای برجام را به میان می کشند، همان هایی هستند که سالهاست در انتظار نابودی برجام و به بهای مشقت زندگی مردم کوشیده اند که از این نمد، کلاهی سیاسی نصیب خود کنند و حالا که مذاکرات احیای برجام آغاز شده، قیاس به خود می گیرند و تصور می کنند که لابد دولت هم باید مثل آنها نیت سیاسی و انتخاباتی از این مذاکرات داشته باشد. 

ربیعی اضافه کرد: اما از نظر دولت، مسئله احیای برجام یک مسئله ملی است و نباید ابزار انتخاباتی قرار بگیرد. دولت برخلاف عده ای، هیچ وقت از جیب مردم و منافع ملی برای منافع جناحی و انتخاباتی هزینه نکرده و نخواهد کرد.

 سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا سرنوشت برجام عبرتی هم برای دولت داشت؟ اظهار داشت: برجام نه تنها برای ما بلکه برای تاریخ ایران و همه جهانیان هم عبرت آموزی زیادی دارد. از همه اتفاقات مهمی که در کشور می افتد همه باید عبرت بگیریم. برجام باعث تقویت اعتماد به نفس ملی و اعتقاد به توانایی داخلی در احقاق حقوق مردم و مشخص شدن این واقعیت شد که هم می توان احقاق حقوق از جامعه جهانی کرد و هم حق خود را برای برخورداری از فعالیت های هسته ای صلح آمیز داشته باشیم. 

وی تصریح کرد: سرنوشت برجام به ما یاد داد که هرچند در امنیت زدایی ایران موفق شدیم و افق از امکانات تازه به رویمان گشوده شد اما بخاطر اختلافات داخلی نتوانستیم چنان که شایسته بود از آن استفاده کنیم. برجام به تنهایی برای بهبود چشمگیر اقتصاد ملی کافی نبود چون با وجود رفع کردن یک مانع بزرگ خارجی، نارسایی های دیگر از جمله در نظام مالی و بانکی و مقررات دست و پاگیر و مهمتر از اینها اختلاف های سیاسی که مانع از شکل گیری اجماع ملی حول برنامه توسعه کشور بود، سد راه بهره مندی از شرایط مطلوب شد. 

 

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...