|
کدخبر: 182812

راهنمای پست بین‌المللی و اکسپرس

پست را می‌توان یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه‌ی امروزی ما دانست. اگر چه قدمت آن به بیش از چند هزار سال پیش و به عصر هخامنشیان باز می‌گردد، اما شکل نوین آن، چند سالی است که روی کار آمده و به یکی از نیازهای مهم و ضروری زندگی مدرن امروز تبدیل شده است.

 با توجه به آن که امروزه خریدهای آنلاین و مجازی بسیار فراگیر شده است، خدمات پستی، چه داخلی باشد و چه بین‌المللی، بخشی ازین چرخه را تشکیل می‌دهد. در این محتوا قصد داریم راجع به خدمات پست بین المللی و ارسال مرسولات به خارج از کشور، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم با این محتوا همراه باشید:

خدمات پست بین‌الملل

پست روشی برای ارسال مرسولات بزرگ و کوچک است که به شکل صحیح و مناسب بسته‌بندی شده تا به دست گیرنده رسانده شود. بر روی بسته‌ی پستی، معمولا تمبری چسبانده می‌شود که نشان دهنده‌ی آن است که فرستنده، دستمزد خدمات پستی را پرداخته است.

تا قبل از مبحث خصوصی‌سازی، خدمات پستی در انحصار شرکت ملی پست ایران قرار داشت. اما پس از اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی، بخش پست بین‌المللی به شرکت‌های خصوصی واگذار شد.

به بیان دیگر، خدمات پست داخلی را شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، اما چنانچه بخواهید بسته‌ای را به خارج از کشور از طریق پست بین‌المللی ارسال کنید، این کار را شرکت‌های خصوصی حمل‌ونقل بین‌المللی کالا انجام خواهند داد.

خدمات پست بین‌الملل

پست اکسپرس

اکسپرس به معنای سریع است و پست اکسپرس، به نوعی از خدمات پستی گفته می‌شود که مرسولات را در کمترین زمان ممکن به مقصد و به دست گیرنده می‌رسانند. پست اکسپرس معمولا از طریق حمل‌ونقل هوایی جابجا می‌شود و به همین دلیل است که مرسولات، در سریع‌ترین زمان ممکن به دست گیرنده می‌رسند.

بنابراین اگر فوریت داشته باشد که یک بسته‌ی پستی را به شخصی در خارج از کشور یا حتی داخل کشور بفرستید، سریع‌ترین شیوه‌ی ارسال آن، پست اکسپرس یا همان پست سریع‌السیر است.

مدت زمان ارسال مرسولات از طریق پست به خارج از کشور

مدت زمانی که طول می‌کشد یک مرسوله به خارج از کشور برسد، علاوه بر اینکه تابعی از مسافت و فاصله بین مبدا و مقصد ارسال بسته پستی است، تحت تاثیر فاکتورهای دیگری نیز هست. برای مثال یکی دیگر از مواردی که در مدت زمان ارسال مرسولات به خارج تاثیرگذار است، مناسبات سیاسی کشورهای مختلف می‌باشد.

 مثلا، برخی از کشورها با کشور ما مناسبات سیاسی ندارند و یا به هر دلیل پرواز مستقیمی بین دو کشور وجود ندارد. در این صورت اگر بخواهید بسته پستی را به این کشورها ارسال کنید، شرکت های پستی بین‌المللی ابتدا بسته پستی شما را به یک کشور واسط ارسال کرده و سپس از آنجا و پس از طی کردن مراحل و ترتیبات اداری و گمرکی، مجددا به کشور مقصد ارسال می‌کنند.

این مساله علاوه بر این که مدت زمان ارسال کالا را افزایش می‌دهد، بر روی هزینه‌ی تمام شده‌ی پست نیز اثرگذار است. همچنین نحوه ارسال بسته و خدمات مرتبط با آن نیز یک پارامتر اساسی برای محاسبه زمان ارسال یک بسته پستی است.

طبیعی است که در پست زمینی یا پست هوایی، مدت متفاوتی برای ارسال مرسوله در نظر گرفته می‌شود. اما به طور معمول، یک بسته پستی چیزی در حدود 5 تا 14 روز  زمان لازم دارم تا به مقصد دلخواه شما برسد.

هزینه‌ پست به خارج از کشور

همانطور که مسافت بین گیرنده و فرستنده در تعیین زمان ارسال مرسوله موثر است، بر روی قیمت تمام‌شده‌ی هزینه‌ی پستی نیز تاثیر می‌گذارد. بُعد مسافت، خدماتی که از شرکت حمل‌ونقل دریافت می‌شود و همچنین وزن جرمی و وزن حجمی بسته پستی، از عواملی هستند که هزینه پست به خارج از کشور را تعیین می‌کنند.

وزن حجمی، عبارت است از میزان حجمی که یک بسته اشغال می‌کند و وزن جرمی، میزان سنگینی و سبکی یک بسته است. برای تعیین هزینه‌ پست به خارج از کشور، این دو عدد با یکدیگر مقایسه می‌شوند و هر کدام که بزرگتر باشد، مبنای تعیین قیمت و هزینه‌ی پست قرار خواهد گرفت.

در واقع، اگر مرسوله شما نسبت به حجمی که اشغال می‌کند سنگین‌تر باشد، وزن جرمی مبنای محاسبه هزینه‌ خواهد بود. اما در صورتی که بسته حجیم باشد و وزن آن کمتر از حجم بسته باشد، وزن حجمی بسته مبنای هزینه‌ی ارسال مرسوله خواهد بود.

هزینه‌ پست به خارج از کشور

خدماتdoor to door

یکی از محبوب‌ترین خدماتی که شرکت‌های پست بین‌المللی به مشتریان ارائه می‌دهند، خدمات door to door  است. با این روش، شما می‌توانید مرسولات خود را درب منزل‌تان تحویل مامور پست بدهید و گیرنده نیز، آن را درب منزل خود تحویل بگیرد. بدیهی است این خدمات باعث می‌شود هزینه‌ی ارسال بسته به خارج از کشور قدری گران‌تر باشد، اما در مقابل، راحتی و سهولت بیشتری را نیز برای فرسانده و گیرنده فراهم می‌آورد.

البته روش‌های دیگری نیز برای ارسال و دریافت مرسولات وجود دارد که بسته به شرایط شما، می‌تواند برایتان قابل اجرا باشد. به عنوان مثال، شما می‌توانید مرسوله را درب منزل و یا در فرودگاه به دفتر پست بین‌المللی تحویل دهید. همچنین گیرنده شما می‌تواند بسته را درب منزل یا در فرودگاه مقصد، از دفتر پستی تحویل بگیرد. هر کدام این روش‌ها، مزیا و معایب خاص خود را دارند که می‌توانند به عنوان یک روش موثر برایتان مفید و سودمند واقع شوند.

چه مرسولاتی را نمی‌توان از طریق پست بین‌المللی ارسال کرد؟

بهترین روش برای این که از امکان ارسال یک کالا از طریق پست مطمئن شوید، مشاوره با کارشناسان شرکت‌های پستی بین‌المللی است. این کارشناسان با توجه به تجربه و دانش خود همواره از آخرین دستورالعمل‌ها و قوانین کشورهای مختلف و همین طور کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با خدمات پستی اطلاع دارند و می توانند بهترین مشاور شما باشند.

 از نظر قوانین جمهوری اسلامی ایران، ارسال و دریافت هر گونه کالاها و محموله‌های مغایر با قانون و شرع ممنوع است. از آن جمله می‌توان به انواع سلاح و مهمات، مشروبات الکلی، مواد مخدر، آلات قمار، کتب خطی و با ارزش تاریخی، عتیقه‌جات، طلا و مسکوکات بیش از حد مجاز و موارد مشابه اشاره کرد.

به جز این موارد، شما باید از قوانین کشور دوم نیز آگاهی داشته باشید تا کالای ارسالی شما در آن جا نیز به راحتی، به گیرنده تحویل داده شود.

پست بین‌المللی

سخن پایانی

اگر بخواهید کالا یا مرسوله‌ای را به خارج از کشور ارسال کنید، یکی از مهم‌ترین و ایمن‌ترین مسیرهای پیش رویتان، استفاده از خدمات پست خارج از کشور است. پست از گذشته تا به امروز، امین مردم بوده است و تاکنون توانسته خدمات خود را به شایسته‌ترین شکل ممکن ارائه دهد.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...