|
کدخبر: 166422

جزپیات طرح تست PCR خودرویی در ایران

در راستای تسریع و بهبود غربالگری مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ و از میان برداشتن مشکلات و محدودیت‌های نمونه گیری، تست PCR در دانشگاه شهید بهشتی به صورت سواره (داخل خودرو) از ساعت ٨ صبح فردا ٢٩فروردین ماه ١٤٠٠ انجام می‌شود.

سبک زندگی جزپیات طرح تست PCR خودرویی در ایران

این شیوه نمونه برداری در راستای اجرای برنامه کاری مشترک پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، شرکت دانش‌بنیان زیست فناور کاوش پارسیان مستقردر این پارک و مجتمع دارویی درمانی هلال ایران برای شهروندان تهرانی (محل استقرار دانشگاه شهید بهشتی) در نظر گرفته شده و تا زمان بازگشت به حالت عادی جامعه و گذر از وضعیت اضطراری به کار خود ادامه می‌دهد.

حسام شعبانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زیست فناور کاوش پارسیان با اشاره به اینکه پاندمی کرونا نه تنها ریشه کن نشده بلکه شاهد ابعاد تازه‌ای از میزان شیوع آن در جهان به ویژه در کشور ایران هستیم اظهار کرد: تا رسیدن به مرحله واکسیناسیون عمومی (ایمنی نسبی جامعه) راه طولانی در پیش است و بهترین راه مبارزه در شرایط کنونی انجام غربالگری‌های دقیق و سریع افراد و در پی آن رصد مبتلایان جهت جلوگیری از ورود آنها به جامعه است.

شعبانی افزود: همانطور که از اخبار منتشر شده پیداست در کشورهای پیشرفته تعداد تست PCR نسبت به جمعیت تقریبا ۱۰۰ درصد است اما در کشور ما تعداد کمتری از افراد جامعه موفق به انجام این تست میشوند که همین چالش یکی از عمده‌ترین عوامل میزان بالای شیوع و در پی آن متاسفانه مرگ و میر برخی از هموطنان مبتلا به شمار می‌آید.

وی افزود: به منظور سرعت بخشیدن به غربالگری مبتلایان ویروس کووید ۱۹ کمپ‌هایی برای انجام نمونه‌گیری تهیه دیده شده است و غربالگری بدون نیاز به خروج مراجعان از اتومبیل خود، انجام می‌شود. در این میان، فضای مناسب جهت تردد خودروهای مراجعان، در اختیار داشتن آزمایشگاه مجهز و دارای مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، برخورداری از کیت‌های تشخیصی کووید ۱۹ تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از نیروهای مجرب و متخصص ازجمله ظرفیت‌های موجود این برنامه مشترک است.

شعبانی در خصوص فرآیند کلی کار گفت: ثبت نام غیر حضوری است. تنها کافی است فرد متقاضی یک روز قبل به سامانه www.tehrantest.com مراجعه و شماره پلاک خودرو و اطلاعات خود و دیگر متقاضیان همراه را ثبت ‌کند و در ساعت تعیین‌شده، مراجعان با اتومبیل از درب درکه وارد دانشگاه شهید بهشتی واقع در میدان شهریاری منطقه یک تهران می‌شوند و مسیر مشخص‌شده تست دهی را دنبال کرده و به مکان انجام تست می‌رسند. متخصصان، بدون پیاده کردن مراجعان از اتومبیل خود، تنها در عرض یک دقیقه، تست گیری را انجام خواهند داد. پاسخ تست در زودترین زمان ممکن، برای متقاضی پیامک خواهد شد به‌علاوه پرداخت هزینه، قبل از انجام نمونه‌گیری صورت می‌گیرد و نتیجه تست نیز از همان سامانه قابل دریافت است.

مطمئن‌ترین راه تشخیص ویروس کووید ۱۹ تست‌های دقیق مبتنی بر PCR است. تست PCR درحال‌حاضراستانداردترین، دقیق‌ترین و قابل اطمینان‌ترین تست برای تشخیص کووید ۱۹ محسوب می‌شود. افراد در صورت داشتن علائم بیماری کرونا مثل تب، سرفه، خستگی و کوفتگی بدن، تنگی نفس و همچنین از دست دادن حس بویایی و چشایی یا تماس با فرد بیمار نیاز به تست کرونا دارند. همچنین کسانی که قصد سفر به خارج از ایران را دارند ملزم به انجام این آزمایش هستند

منبع: جام جم آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...