|
کدخبر: 145240

دانستنی هایی درباره خواص شگفت‌انگیز زنجبیل

اگر بخواهیم از یکی از پرمصرف‌‌ترین چاشنی‌ها در فصل‌های سرد سال نام ببریم بی‌شک به یاد زنجبیل می‌افتیم.

زنجبیل، این گیاه دارویی که از آن برای طعم‌دار کردن موادغذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنیم از دیدگاه طب سنتی ایران، طب آیورودا و طب سنتی چینی‌ها یکی از مهم‌ترین گیاهان است که باید در سبدغذایی هر خانواده وجود داشته باشد.

این گیاه به‌طور کلی از جمله گیاهانی است که علاوه بر جنبه‌های درمانی به‌عنوان یکی از چاشنی‌های مغذی در تهیه و طبخ بسیاری از غذاهای ایرانی، هندی و چینی مورد استفاده دارد. متخصصان و درمانگران طب سنتی هند، آیورودا، در متون کهن خود زنجبیل را دارویی طبیعی، مقوی قلب، محرک جریان گردش خون و محرک هضم غذا می‌دانند و مواردی چون خاصیت ضدسرفه، ضدلخته شدن خون و ضدالتهاب را برای آن یادآور شده‌اند.

نسخه برای درمان سرماخوردگی

درمانگران طب سنتی چین برای درمان سرماخوردگی یکی از رایج‌ترین بیماری فصل زمستان شربتی را تجویز می‌کنند که با‌ترکیب زنجبیل، عسل و آب لیموی تازه تولید می‌شود. برای تهیه این شربت دُز مشخصی از زنجبیل را با آب لیموی تازه و مقداری عسل با یک لیوان آبگرم ‌ترکیب می‌کنند و برای تسکین دردهای ناشی از سرماخوردگی به بیمار توصیه می‌کنند. علاوه بر این ضمادی که با‌ترکیب همین مواد از سوی درمانگران چینی تهیه می‌شود، به صورت موضعی در محل پیشانی ضماد می‌شود که برای درمان و تسکین دردهای ناشی از سرماخوردگی بسیاری مناسب است.

محبوبیت زنجبیل در جهان

زنجبیل از آن جهت که خواص درمانی متنوعی دارد، بسیار مورد توجه درمانگران و متخصصان شیوه‌های درمانی طبیعی در سراسر جهان قرار گرفته و شرکت‌های داروسازی و تولید داروهای گیاهی فراوانی از این گیاه، فرآورده‌های متنوعی را تولید و روانه بازار داروها و مکمل‌های با منشأ گیاهی کرده‌اند. تا امروز در سراسر جهان بسته‌بندی‌های متنوعی از زنجبیل به صورت پودر، اسانس، محلول الکلی و عصاره تولید می‌شود و جنبه‌های مختلف درمانی مثل درمان تهوع، کم‌اشتهایی، اسپاسم‌ها و گرفتگی‌های روده، برونشیت و بعضی از بیماری‌های مفصلی مثل روماتیسم را درمان می‌کند.

البته نکته‌ای که در این زمینه نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کنیم توجه به زمان تولید فراورده‌های مختلفی است که از گیاه زنجبیل تولید می‌شوند، چراکه درصورتی می‌توان از زنجبیل انتظار درمان داشت که تازه باشد و مدت زمان زیادی از تولید آن نگذشته باشد. درمورد اسانس‌های تولید شده از زنجبییل نیز متخصصان طب سنتی آیورودا معتقدند که میزان زنجبیل موجود در اسانس درصورتی که بیشتر از یک درصد باشد، خواص درمانی خود را حفظ می‌کند.

کاهش عوارض شیمی درمانی

براساس مطالعاتی که پژوهشگران انگلیسی بر گیاه زنجبیل انجام دادند این گیاه را دارویی مناسب برای پیشگیری از تهوع ناشی از عمل‌های جراحی و شیمی درمانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان یافتند. به اعتقاد این پژوهشگران زنجبیل این خاصیت را دارد که پس از اتمام عمل‌های جراحی علاوه بر آن‌که حالت تهوع بیماران را که ناشی از مصرف مواد بیهوشی است، کنترل می‌کند می‌تواند به‌عنوان دارویی آرام‌بخش نیز برای تسکین دردهای بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

ضدسرطان روده بزرگ

یکی از مهم‌ترین کاربردهای زنجبیل که از سوی پژوهشگران و پژوهشگران نیز به ثبت رسیده خاصیت شگفت‌انگیز زنجبیل در پیشگیری از ابتلا به سرطان به‌ویژه سرطان روده بزرگ است. براساس تحقیقاتی که صورت گرفته در ‌ترکیب گیاه زنجبیل ماده‌ای به نام zingiberen وجود دارد که علاوه بر ایجاد طعم و مزه، از رشد سلول‌های سرطانی در انسان پیشگیری می‌کند. از این رو درمانگران طب سنتی هند مصرف این ادویه را در تهیه غذاهای رژیم روزانه به مخاطبان خود توصیه می‌کنند.

بهترین انتخاب برای روزهای سرد

بسیاری از طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به گردشگری حتما با کاربرد گیاه زنجبیل در تسکین سرمازدگی در فصل‌های سرد سال آشنا هستند. در بسیاری از مناطق کوهستانی در کشورهای سردسیر که میزان بارندگی برف زیاد است، استفاده از زنجبیل به‌منظور کنترل و درمان سرمازدگی بدن بسیار رایج است. برای این منظور‌ترکیب برگ‌ها یا پودر زنجبیل در آبگرم و قرار دادن پاها در آن‌که بیشترین تماس را به هنگام راه رفتن با برف دارند، توصیه شده است.

تسکین التهاب‌های گلو

به گفته متخصصان گیاه درمانی زنجبیل خواص منحصربه‌فردی در کنترل و پیشگیری سرماخوردگی در فصل‌های سرد سال دارد. به اعتقاد درمانگران گیاه درمانی استفاده از برگ‌های زنجبیل در تسکین التهاب و تورم گلو نیز بسیار موثر است. برای این منظور درمانگران توصیه می‌کنند در زمان ابتلا به سرماخوردگی می‌توان چند برگ گیاه زنجبیل را جوید یا عصاره به‌دست آمده از برگ‌های آن را غرغره کرد و از خواص آن برای درمان التهاب‌ها وتسکین دردهای گلو بهره برد.

یک تونیک ضددرد

تونیک زنجبیل نیز یکی دیگر از فراورده‌های این گیاه دارویی است که برای از بین بردن اسپاسم‌ها و گرفتگی عضلات از سوی درمانگران طب مکمل و جایگزین توصیه می‌شود. این تونیک علاوه بر آن‌که به صورت صنعتی از سوی کارخانه‌های تولید محصولات گیاهی تولید می‌شود به صورت سنتی نیز با درمانگران طب سنتی و مکمل نیز در شیوه‌های مختلف درمان‌های طبیعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیوه استفاده از این تونیک این‌گونه است که با استفاده از چند قطره از تونیک زنجبیل می‌توان موضع مورد نظر را که دچار گرفتگی یا اسپاسم شده را ماساژ و مالش داد.

چه کسانی نباید سراغش بروند؟

متخصصان شیوه درمانی طب سنتی در سراسر جهان معتقدند که مصرف بیش از اندازه و بدون قاعده زنجبیل عوارضی را به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آنها سوزش معده و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و عملکرد سیستم عصبی بدن است.

علاوه بر این توصیه‌هایی درباره احتمال تداخل بعضی از داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین و آسپیرین با گیاه زنجبیل وجود دارد که ممکن است برای بیمار عوارضی را به همراه داشته باشد. درمانگران طب سنتی علاوه بر این مصرف این ادویه را برای خانم‌های باردار و شیرده نامناسب و در شرایط خاص با نظارت متخصص طب سنتی یا مکمل مجاز می‌دانند.

منبع: رکنا

ارسال نظر