|
کدخبر: 136144

با این روش‌ها به مقابله با بی‌اشتهایی بروید

وقتی تمایلی به غذا خوردن ندارید یعنی اشتهای خود را از دست دادید. عوامل مختلفی می‌توانند اشتهای شما را از بین ببرند از جمله بیماری روانی و جسمی.

سبک زندگی با این روش‌ها به مقابله با بی‌اشتهایی بروید

 اگر بی‌اشتهایی شما بیش از چند روز به طول انجامد، می‌تواند باعث کاهش وزن یا سوء تغذیه شود. نداشتن اشتها ممکن است برای هر کسی خسته‌کننده باشد. به خصوص افرادی که کم وزن هستند و سعی می‌کنند وزن خود را افزایش دهند یا عضلات خود را پرورش دهند.

۱. خوردن وعده‌های بیشتر، ولی حجم کمتر

ممکن است حجم معده‌ی شما کوچک باشد و غذا خوردن در سه وعده آن هم کامل، کار دشواری باشد. پس بهتر است وعده‌های غذایی کمتر، ولی تعداد بیشتر بخورید. می‌توانید به جای ۳ وعده غذایی بزرگ، ۶ وعده غذایی کوچک داشته باشید. می‌توانید غذا‌ها را با موادی مانند پنیر (پیتزا) لذیذ کنید تا میل به خوردن غذا در شما بیشتر شود.

۲. خوردن غذا‌های غنی از مواد مغذی

افراد مبتلا به اشتهای ضعیف تمایل به خوردن غذا‌های غیر مغذی مانند آب نبات، چیپس، بستنی و مواد غذایی پر کالری دارند که موجب افزایش وزن می‌شوند. در عوض روی غذا‌هایی تمرکز کنید که کالری و سطح گسترده‌ای از مواد مغذی مانند پروتئین و چربی‌های سالم را دارا هستند. برای مثال، ماست یونانی و مقداری توت و دارچین را به جای بستنی بخورید.

۳. اضافه کردن کالری بیشتر به وعده‌های غذایی

یکی دیگر از راه‌های افزایش اشتها و اطمینان از اینکه در طول روز به اندازه کافی غذا می‌خورید این است که کالری بیشتری به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید. یکی از راه‌ها، این است که غذا‌های خود را با مواد متراکم کالری مانند کره، کره بادام‌زمینی، روغن زیتون یا شیر کامل بپزید. به عنوان مثال:

۴۵ کالری اضافه کنید: تخم‌مرغ هایتان را با کره بپزید.

۸۰ کالری اضافه کنید: جو دو سر خود را به جای آب با شیر کامل بپزید.

۸۰ کالری اضافه کنید: مقداری روغن زیتون و آووکادو به سالادهایتان اضافه کنید.

۱۰۰ کالری اضافه کنید: مقداری کره بادام‌زمینی را روی برش‌های سیب برای یک میان وعده پخش کنید.

موارد بالاراه‌هایی برای اضافه کردن کالری سالم به وعده‌های غذایی هستند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر