|
کدخبر: 172528

از گازسوز کردن خودروها چه خبر؟

با یکساله شدن طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز، تعداد خودروهای عمومی اعم از تاکسی و وانت بار که در این یکسال به صورت رایگان تبدیل به دوگانه سوز شدند به یکصد هزار دستگاه رسید.

خودرو از گازسوز کردن خودروها چه خبر؟

بیست و چهارم اردیبهشت ماه سال گذشته بود که با رونمایی رسمی از سامانه https: //gcr.niopdc.ir، طرح تبدیل خودرو ها از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز با اولویت خودروهای عمومی اعم از تاکسی ها و وانت بارها در فاز نخست آغاز شد.

در واقع این طرح در پی برنامه ریزی سال ۹۸ وزارت نفت به منظور اصلاح سبد مصرف سوخت کشور، کاهش آلاینده های ناشی از احتراق سوخت در خودروها، کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها با کاهش مصرف بنزین و افزایش صادرات آن و... اجرایی شد که وزارت نفت اقدام به برنامه ریزی در جهت تسهیل در تبدیل خودروها از حالت تک سوز (بنزین سوز) به دوگانه سوز ( بنزین و CNG) کرد و نتیجه این اقدام در مصوبه سال ۹۸ شورای عالی اقتصاد مبنی بر تبدیل رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه نمود پیدا کرد.

شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه ١١ آذرماه ۱۳۹۸ بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل و نقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، مصوبه ای با عنوان «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز» را تصویب کرد که در آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای تبدیل خودروهای عمومی و مسافربر شخصی بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز (کارخانه‌ای و کارگاهی)، اصل و فرع تسهیلات مالی را که به مالکان خودروها یا کارخانه‌ها تا سقف ۶۵۰۰ میلیارد تومان تضمین و بازپرداخت پرداخت می‌کند.

در یکسالی که از اجرای فاز نخست این طرح می گذرد، بیش از ۳۰۶ هزار دستگاه خودروی عمومی در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند که از بین حدود ۱۳۲ هزار دستگاه خودروی شناسایی شده به عنوان خودروهای مشمول این طرح، ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو از حالت بنزین سوز به دوگانه سوز تبدیل شده اند و حدود ۳۲ هزار دستگاه خودرو در مراحل مختلف تبدیل و یا تعیین وقت و تعیین کارگاه مجاز قرار دارند.

به عبارتی، ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی عمومی اعم از تاکسی و وانت بار که پیش از این فقط در ترددهای شهری و برون شهری خود، از بنزین استفاده می کردند، اکنون قابلیت مصرف سوخت پاک و ارزان CNG را در کنار بنزین دارند و این قابلیت را بدون هزینه و به صورت کاملا رایگان و در شرایط کاملا ایمن در کارگاه های مجاز کسب کرده اند.

طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی به دوگانه سوز، با استناد به مصوبه شورای عالی اقتصاد، حداقل تا پایان دولت دوازدهم ادامه دارد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...