|
کدخبر: 127522

شیوا: قیمت منصفانه برای خودروها اعلام کردیم

رئیس شورای رقابت: اینکه شورای رقابت موافق یا مخالف قیمت‌گذاری در بورس است باید گفت، یکبار رای گیری کردیم و مخالف این بودیم که خودرو در بورس مطرح شود.

خودرو شیوا: قیمت منصفانه برای خودروها اعلام کردیم

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در خصوص دلایل مخالفت شورای رقابت با عرضه خودرو در بورس، گفت: در رابطه با بحثی که این روزها مطرح است و در روزنامه‌ها و سایت‌ها به آن پرداخته می‌شود، اینکه شورای رقابت موافق یا مخالف قیمت‌گذاری در بورس است باید گفت، یکبار رای گیری کردیم و مخالف این بودیم که خودرو در بورس مطرح شود.

او با بیان اینکه بعضی از روزنامه‌ها دقیق متوجه طرح مجلس از قیمت‌گذاری خودرو در بورس نیستند، بیان کرد: مجلس می‌خواهد قیمت خودرو در بورس کشف شود و ما هم بر اساس دستور العمل قیمت منصفانه را اعلام کنیم.

این مقام مسئول گفت: شورای رقابت این وظیفه را در رابطه با کالاهای انحصاری دارد تا قیمت منصفانه را اعلام کند و به مصرف‌کننده واقعی برسد، اما زمانی که در قیمت خودرو در بورس کشف شود با قیمت منصفانه فاصله زیادی خواهد داشت.

مابه تفاوت قیمت خودرو را صرف حمل‌ونقل شهری هر استان کنند

رئیس شورای رقابت تشریح کرد: قرار بر این شد که مابه التفاوت قیمت خودرو را صرف حمل‌ونقل شهری هر استان کنند که این رویه عادلانه نخواهد بود. وظیفه ما نیست که بگوییم از مصرف‌کننده واقعی بیشتر از قیمت منصفانه گرفته شود.

شیوا بیان کرد: بر اساس ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تعیین مصادیق و تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط بر عهده شورای رقابت است یعنی ما باید بگوییم در بورس کالا عرضه شود یا خیر، یعنی هیچ ارگانی نمی‌تواند تصمیم بگیرد، اما مجلس می‌تواند با ارائه راهکاری این کار را انجام دهد.

او تشریح کرد: اگر قیمت خودرو در بورس عرضه شود، مصرف‌کننده و خودروساز راضی نخواهد بود. اکنون فکر می‌کنم مصرف‌کننده راضی به قیمت خودرو باشد، چون قیمت ما منصفانه است. قیمت ما با قیمت حاشیه بازار فاصله زیادی دارد و نشان می‌دهد قیمت منصفانه داریم و مصرف‌کننده نیز راضی بوده و قیمت‌ها تعادلی و منصفانه است.

خودروسازها طرفدار قیمت حاشیه بازار هستند!

رئیس شورای رقابت بیان کرد: برای اطلاع می‌گویم، افرادی که می‌گویند خودروساز نیز راضی نیست باید بگویم خودروسازها انحصارگر و طرفدار قیمت حاشیه بازار هستند و این دلیلی نیست که بگوییم آنها راضی به قیمت نیستند! ۲۰ ماه شورای رقابت خارج از قیمت‌گذاری خودرو بود و بیشترین زیان را خودروسازان داشتند، مگر شما وکیل خودروسازها هستید که از زبان خودروسازها صحبت می‌کنید؟

این مقام مسئول تشریح کرد: ما برای قیمت خودرو هزینه دور زدن تحریم و سود خودروساز را در نظر گرفتیم، روزنامه‌ها و سایت‌ها نباید این حرف را بزنند که ما به فکر خودمان هستیم.

رئیس شورای رقابت بیان کرد: درحال‌حاضر تعداد تولیدکنندگان خودرو زیاد هستند که سهم بازار را زیاد به خود اختصاص نداده اند، تعدد مهم نیست مهم این است که چقدر سهم بازار را به خود اختصاص داده است. ممکن است ۱۰۰ تولید‌کننده داشته باشیم اینکه چه تعداد سهم بازار را اختصاص دهند مهم است.

شیوا ادامه داد: طرح ساماندهی خودرو، مسائل و مشکلات زیادی دارد. اینکه خودروسازانی که تولید کمی دارند، مشمول قیمت‌گذاری نباید باشند، باعث می‌شود دیگر خودروسازی که تولید زیادی دارند تشویق به افزایش تولید نشوند و مشکلات متعددی رخ دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: زمانی که یک بازار چه انحصاری باشد، چه دولتی و چه خصوصی، باید نظارت بر آن وجود داشته باشد.

راه‌های کنترل قیمت خودرو چیست؟

رئیس شورای رقابت در خصوص راه‌های کنترل قیمت، گفت: کنترل قیمت، مهم‌ترین دغدغه در کالاهای انحصاری است چرا که بلافاصله دست دلالان در آن پیدا می‌شود و بازار را کنترل می‌کنند. تولید را باید افزایش دهیم.

شیوا تشریح کرد: زمانی که عرضه و تقاضا برابری نکند، این مشکل را در سیستم ایجاد خواهد کرد و به دنبال آن دیگر نمی‌توانیم بازار را کنترل کنیم. تنها راه برای کنترل بازار خودرو، افزایش میزان تولید است که می‌توان اینگونه قیمت خودرو را کنترل کرد.

او ادامه داد: میزان تقاضای کاذب زیاد است و این عامل تمام بحث‌ها و فرمول‌ها را بهم می‌زند، بنابراین تا زمانی که تولید افزایش نیابد و تدابیری اندیشه نشود همین روند را خواهیم داشت. باید سازمان نظارتی به بازار خودرو ورود پیدا کنند و دست دلالان را سر و سامان دهد.

رئیس شورای رقابت بیان کرد: ما قانون‌گذار نیستیم که بگوییم چه کار باید انجام داد. مابه التفاوت قیمت خودرو در بورس را نمی‌توانیم بگوییم چگونه کشف شود.

منبع: خبر آنلاین
 • ناشناس ارسالی در

  این شورا بیشتر به رفاقت میخوره تا رقابت

 • ناشناس ارسالی در

  اگر قیمتها منصفانه اعلام می‌کنیدپس درآمد ماراهم بالاببرید

 • اسحاق باقری ارسالی در

  قیمت قوطی روغنی منصفانه اعلام کرده کیلو کش کرد باید ماشین های ایرانی را

 • سلام ارسالی در

  تف به مدریت نداشته تان با بی شرفی تام

 • ناشناس ارسالی در

  آقای آشغال
  قیمت پراید از هیوندا باید بیشتر باشد؟
  منصفانه؟ شما از انصاف چیزی حالیتان است؟

 • علی باقری ارسالی در

  آقای شیوا قیمت فرغون دستی اعلام کردی نه خودرو خودروی ایرانی باید کیلو کش کنن

 • حقیت ارسالی در

  کثیف تر از شیوا نداریم ، باید قیمت خودرو در بورس کشف قیمت شود

 • محمد ارسالی در

  خدا يا کارخانه های خودروسازی رانابودبگردان

 • حمید ارسالی در

  شیوا هم رفیق بقیه دزدان است هیچ انتظاری از این دزدان نیست

 • ایرانی جانم فدای وطنم ارسالی در

  با سلام. جناب شیوا. مگر همین خودرو سازها نبودند که در پیام های بازرگانی خودروهایشان را تبلیغ می کردند تا مردم خودرو بخرند ! مگر همان ها نیستند که محصولاتشان در پارکینگ ها دپو شده بود و هیچ کس نمی خرید و برنامه لیزیمگ و اقساط را براه انداختید تا محصولات یک مدل عقب نبفتدد! مردم تا بحال با ساز و آهنگ شما رقصیدن، هی دم از حاشیه بازار میزنید. یکبار قیمت گذاری حاشیه بازار را تائید کنید و مردم را راحت بگذارید.از گل آلود کردن آب و ماهی گرفتن دست بردارید. در این آشفته بازاری ایجاد کرده اید روزی خواهد آمد که باز به مردم التماس خواهید کرد، چون خودرو های شما فقط برای استفاده در روستا و جاده خاکی میخوره که از سرعت 50 بیشتر نباشه والسلام.

ارسال نظر