|
کدخبر: 121035

وعده خوش نیارکی در مورد بازار خودرو

صادقی نیارکی ادامه داد: قیمت خودرو در این دو هفته کاذب و هیجانی بوده که یک عده سوداگر در فکر استفاده از این شرایط هستند و قطعاً این قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

خودرو وعده خوش نیارکی در مورد بازار خودرو

مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه ساماندهی وضع تولید و عرضه متناوب خودرو به بازار از جمله وظایف وزارت صمت است، گفت: تولید خودرو در کشورمان تا ۱۶ شهریور امسال رشد داشت و امسال ۳۹۹ هزار دستگاه تولید کردیم در حالی که این رقم، پارسال ۳۳۵ هزار دستگاه بوده است. امسال از ۳۹۹ هزار دستگاه خودروی تولید شده، ۳۲۴ هزار دستگاه تحویل شده است و خودرو‌های ناقصی که تولید کردیم نسبت به پارسال ۲۴ درصد کمتر بوده است.

صادقی نیارکی افزود: ورودی صنعت خودروسازی، سیال است و نهاده‌های تولید به صورت روزانه خرید می‌شود و نرخ ارز هم سیال است و ماهیت بورس کالا، سیال و انواع نهاده‌های مصرفی با قیمت‌های روز خریداری می‌شود و دیگر نهاده‌ها هم تابعی از نرخ ارز است.

وی با اشاره به اینکه قیمت را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، گفت: هزینه‌های مالی در یکی از شرکت‌های خودروساز¡ ۱۶ درصد و در دیگری حدود ۹ درصد است، اما شورای رقابت، هزینه‌های مالی هر کدام از این شرکت‌ها را ۵ درصد در نظر گرفت و این کمبود بالاخره در جایی خودش را نشان می‌دهد.

صادقی با اشاره به اینکه قیمت کنونی در مقایسه با گذشته، عادلانه تر، منطقی‌تر و واقعی‌تر است، افزود: روش قرعه کشی خودرو‌ها تا زمانی که عرضه و تقاضا متعادل شود ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: ناچاریم در فرآیند عادلانه، متقاضیان واقعی خودرو را شناسایی کنیم و خودرو‌های تولیدی را به آن‌ها اختصاص دهیم.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: در سال ۹۵ خودروسازان بدون قرعه کشی با وام پرداختی از سوی آن‌ها باز هم شاهد استقبال نکردن مردم از خرید خودرو بودند و نهضت نخریدن خودرو ایجاد شده بود، ولی امروز در شرایطی هستیم که مؤلفه‌های بسیار متغیری در آن وجود دارد.

وی افزود: زمانی که قیمت خودرو واقعی و منطقی شود قطعاً متقاضیان واقعی وارد می‌شوند.

وی درباره تنوع تولید خودرو هم گفت: در حال حاضر دو پلتفرم جدید در ایران خودرو و سایپا داریم که این پلتفرم‌ها در نیمه دوم سال رونمایی خواهند شد.

صادقی با اشاره به اینکه شرکت سایپا اولین سدان را تحت عنوان خودرو شاهین عرضه می‌کند هم افزود: این خودرو در سال آینده در کلاس‌های مختلف عرضه خواهد شد و همچنین در شرکت ایران خودرو تولید خودرو‌های جدید در حال انجام است.

وی ادامه داد: به واسطه این که ۳۵ رشته فعالیت مرتبط با صنعت خودروسازی است، صنعت خودرو اولین صنعتی بود که در دور جدید تحریم شد.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: کل تعهدات ایران خودرو از امروز ۳۴۳ هزار دستگاه و تعهدات معوق این شرکت در حال حاضر ۴۱ هزار دستگاه می‌باشد، ولی در سال گذشته در همین زمان، تعهدات این شرکت ۳۹۲ هزار دستگاه بوده که معوقات آن ۱۷۹ هزار دستگاه بوده است.

صادقی ادامه داد: تلاش صنعت کشور، قطعه سازان و سیاست گذاران موجب برطرف کردن ۷۷ درصدی تعهدات خودروسازان شده است و همچنین یک ظرفیت مازاد در شش ماهه دوم و سال آینده خواهیم داشت.

وی افزود: کل تعهدات شرکت سایپا در سال گذشته ۴۵۰ هزار دستگاه بوده و امسال ۳۹۰ هزار دستگاه می‌باشد و تعهدات معوق سال گذشته این شرکت ۲۴۰ هزار دستگاه بوده که در حال حاضر به ۷۲ هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است.

صادقی ادامه داد: قیمت خودرو در این دو هفته کاذب و هیجانی بوده که یک عده سوداگر در فکر استفاده از این شرایط هستند و قطعاً این قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

وی تأکید کرد: افرادی که در این شرایط وارد بازار خودرو شدند حتماً زیان خواهند کرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: فضای مجازی دارای شورای نظارتی می‌باشد که با دستور قضایی سایت‌های قیمت گذاری خودرو متوقف شدند، ولی در اینستاگرام بعضی از صفحات که دارای دنبال کنندگان بالا هستند هر روز اقدام به قیمت سازی می‌کنند.

 

منبع: تسنیم
 • ناشناس ارسالی در

  لعنت به همه تون

 • محمد ارسالی در

  هرروزی که گرون میشه میگن قیمتای این هفته کاذب هست یعنی قیمتای قبلی که ده برابر شدن قانونی بوده
  همینطوری توی دوسال ماشین و ده برابر کردن

 • مهدی ارسالی در

  دیگه هیچ که به حرفایی که میزنین اعتماد نداره هر موقع میگین ارزون میشه ...گرون میشه ...رفیق دزد و شریک....

 • هانی راهگان ارسالی در

  اولاکه نه تقاضایی برارخرید خودرو هست به این صورت که اونا دارن میگن شما هم باز نشر میکنید(چون مردم انقد مشکلات دارن که به نیازهای رفاهیشون دیگه نمیتونن فکر بکنن، اینم هدف مسئولین خون خوارمونه الحمدالله بهش رسیدن) نه فروشی دارن این دوتا شرکت بی شرف، این امار هم صرفا به خاطر فریب افکار ملت رنج کشیدس که دارن طوری کنترل و هدایتش میکنن که سر فرصت اندک پولیم که دارن رو ازشون بچاپن. قیمتا را هم هیچ کسی غیر از مسولین بی لیاقتمون بالا نمیبرن، این وسط شورای رقابت، وزیر صمت واقایی فلان مسئول خودش مستقیم وارد کار شد که قیمت بیاره پایینو و امسل این اقایون وبخش و نهاد، ارگانم، دیالگهای از پیش تمرین شده و بازی کثیفی بیش نیس که فقط و فقط برای فریب مردم هست و ایجاد هیجان بیخود میان مردم که سر فرصت با درس کردن بازیهایی مثل قرعه کشی دوباره مردم بی گناه رو وادر کنن ماشین40تمنه به دروغ و فریب کاری به این ملت بفرشن100تمن منت هم به دوششون بزارن، حالا این، مسئول عزیزتر از جان خرمان هم اومده فرمایش میکنه، که بله این قیمتها واقعی نیستن، په ن په پراید 105 ملیون میرزه دنا 600ملیون وبقیه قیمتهای که گاها تا 10برابر کردن واقعیه، دولت لطف کرده میخواد این هیجان و حباب رو کم کنه 250تا 400 هزار تومن برا ملت کاهش بده، خیلی حرف هس که زده بشه راجب خریت مسولینی که فکر میکنن مردم عزیز کشورمون چیزی نمیدونن،

ارسال نظر