|
کدخبر: 318545

آلودگی هوا/معاینه فنی/هزینه معاینه فنی

نقش معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا / دریافت گواهی سخت شد!

معاینه فنی را می توان یک اقدام مهم در راستای کاهش آلودگی هوا نام برد.

جامعه نقش معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا /  دریافت گواهی سخت شد!

یکی از اقداماتی که سبب خواهد شد تا آلودگی هوا کاهش یابد، انجام مراحل معاینه فنی است. با انجام این مراحل، راننده متوجه خواهد شد که خودرو چه ایراداتی دارد و سعی بر رفع مشکلات می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه نقش مراکز معاینه فنی خودروها در میزان کاهش آلودگی هوا قابل توجه است، تصریح کرد: معاینه فنی خودرو مجموعه تمهیداتی است برای رصد و پایش خودروها تا اگر نقصی وجود داشته باشد، مشخص و رفع شود.

علیرضا مزینانی همزمان با گرامیداشت هفته هوای پاک با شعار «هوای پاک، مسئول پاسخگو، شهروند مسئول» در شهرستان بهارستان با اشاره به اینکه جانمایی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا موضوعی فنی است و نیاز به کار کارشناسی دارد، افزود: ایجاد این ایستگاه در شهرستان بهارستان ضروری بوده است و با بهره‌برداری از آن شهروندان بهارستانی می‌توانند از وضعیت آلودگی هوای شهر خود اطلاع داشته باشند.

وی با بیان اینکه در خصوص آلودگی هوا موضوعات مختلفی پیرامون شهرستان بهارستان وجود دارد، اظهارکرد: وجود مجموعه‌های صنعتی زیاد در شهرستان همچنین معضل پسماندسوزی از جمله این موضوعات است که خوشبختانه اقدامات خوبی در خصوص مقابله با پسماند سوزی انجام شده است و در کاهش میزان آلودگی هوا این شهرستان موثر خواهد بود.

مزینانی همچنین در حاشیه افتتاح مرکز معاینه فنی خودروی شهرستان بهارستان نیز با اشاره به اینکه نقش مراکز معاینه فنی خودروها در میزان کاهش آلودگی هوا قابل توجه است، تصریح کرد: معاینه فنی خودرو مجموعه تمهیداتی است برای رصد و پایش خودروها تا اگر نقصی وجود داشته باشد، مشخص و رفع شود و این موضوع نقش قابل توجهی در کاهش آلودگی هوا دارد.

در ادامه این مراسم زهره عبادتی - معاون محیط زیست انسانی حفاظت محیط زیست استان تهران - با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۲ مرکز معاینه فنی خودروهای سبک و ۱۲ مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در سطح استان وجود دارد، گفت: شهرستان بهارستان نیز دارای چهار مرکز فعال معاینه فنی خودروهای سبک و یک مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین است. 

وی با بیان اینکه یکی از تکالیفی که در قانون هوای پاک برآن تاکید شده موضوع ایجاد مراکز معاینه فنی و نظارت بر عملکرد این واحدها توسط سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و شهرداری‌هاست، افزود: مراکز معاینه فنی با هدف آزمایش آلایندگی و فنی خودروهای سبک و سنگین ایجاد می‌شوند و در صورتی تست خودرویی با استانداردها مغایرت داشته باشد موفق به دریافت گواهینامه معاینه فنی نخواهد شد و بر همین اساس این مراکز با شناسایی خودروهای آلاینده به کاهش میزان آلودگی شهرها کمک می‌کنند.

عبادتی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات سیاهه انتشار، ۶۰ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک است، تصریح کرد: درصورتی معاینه فنی خودروها دقیق انجام شود و آن دسته از خودروهایی که آلاینده هستند نسبت به رفع نقص اقدام کنند، قطعا شاهد کاهش آلودگی هوا در سطح استان خواهیم بود. 

عبدالله نوحی - فرماندار بهارستان - نیز در حاشیه این برنامه‌ها با اشاره به اینکه ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان بهارستان چند سال قبل دچار حادثه شده و تاکنون این شهرستان فاقد ایستگاه بود و امکان سنجش آلودگی هوا وجود نداشت، افزود: خوشبختانه پس از چهار سال شاهد افتتاح دوباره این ایستگاه هستیم و با توجه به اطلاعاتی که این ایستگاه در اختیار متولیان قرار می‌دهد، می‌تواند در اجرای برنامه هایی که به منظور کاهش آلودگی هوا انجام می‌شود، مفید باشد.

وی با بیان اینکه داده‌های این ایستگاه از طریق مانیتورهای شهری در اختیار شهروندان نیز قرار خواهد گرفت، گفت: با توجه به اینکه بخش زیادی از آلودگی هوا مربوط به وسایل نقیله است، قطعا اطلاع شهروندان از وضعیت آلودگی هوا می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان بهارستان با اعتبار تقریبی ۷۰ میلیارد ریال و مرکز معاینه فنی خودروهای سبک بهارستان با هزینه تقریبی ۴۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها