|
کدخبر: 200968

اگر نمکی وزیر بهداشت بود واکسیناسیون تا کی طول می کشید؟

می‌توان امید داشت با شتاب گرفتن سرعت واکسیناسیون کرونا در دوره عین الهی، ایمنی جمعی کشورمان علیه ویروس کرونا در تاریخ ۶ دی ۱۴۰۰ حاصل شود.

جامعه اگر نمکی وزیر بهداشت بود واکسیناسیون تا کی طول می کشید؟

اگر براساس اظهارات متخصصان بهداشتی، تزریق واکسن کرونا به ۹۰ درصد جمعیت کشور را معادل دستیابی به ایمنی جمعی علیه کووید-۱۹ تعبیر کنیم، برآوردهای رکنا نشان می‌دهد که با تداوم سرعت پایین واکسیناسیون کرونا در دوره نمکی، تا ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ طول می‌کشید که ایران به ایمنی جمعی دست یابد، این در حالی است که حالا می‌توان امید داشت با شتاب گرفتن سرعت واکسیناسیون کرونا در دوره عین الهی، ایمنی جمعی کشورمان علیه ویروس کرونا در تاریخ ۶ دی ۱۴۰۰ یعنی چهار ماه و نیم زودتر حاصل شود.

واکسیناسیون کرونا مهم‌ترین راهکار مقابله با همه گیری این ویروس محسوب می‌شود. افزایش سرعت روزانه واکسیناسیون کرونا می‌تواند هرچه زودتر شیوع این ویروس در ایران را کنترل کند. این در حالی است که در دوران مدیریت سعید نمکی بر وزارت بهداشت، در بیشتر روزها شاهد سرعت بسیار پایین واکسیناسیون کرونا در کشورمان بودیم، اما با سرعت گرفتن روند واردات واکسن کرونا به کشورمان، در هفته‌های اخیر شاهد شتاب فراوان واکسیناسیون کرونا هستیم؛ به نحوی که برآوردهای رکنا نشان می‌دهد سرعت روزانه واکسیناسیون کرونا در دوران عین الهی ۲.۵ برابر سرعت روزانه واکسیناسیون در دوران نمکی است.

سرعت واردات واکسن توسط عین الهی؛ ۸.۴ برابر نمکی

با تغییر وزیر بهداشت، شاهد سرعت گرفتن روند تامین و تزریق عمومی واکسن کرونا در کشورمان هستیم. این نکته‌ای است که هم در افزایش حجم واردات واکسن به ایران مشاهده می‌کنیم و هم در سرعت گرفتن روند تزریق عمومی واکسن کرونا؛ به نحوی که سرعت واکسیناسیون عمومی آن قدر بالا رفته است که برخی مراکز واکسیناسیون در تهران و بعضی از دیگر کلانشهرها شبانه روزی شده‌اند و قرار است از هفته آینده تعداد بیشتری مرکز شبانه روزی به مراکز واکسیناسیون کشور اضافه شود.

با نگاهی به آمار واردات واکسن کرونا نیز مشاهده می‌کنیم که از ۴۹ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۸۰۶ دُز واکسن کرونا که تا کنون وارد کشورمان شده است، ۲۳ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۱۹۶ دُز واکسن در دوران سه هفته‌ای مدیریت بهرام عین الهی در وزارت بهداشت وارد ایران شده است، اما در دوران مدیریت سعید نمکی، یعنی از ۱۶ بهمن که واردات واکسن کرونا به ایران آغاز شد تا روز ۲ شهریور که نمکی از وزارت بهداشت خداحافظی کرد، صرفا شاهد واردات ۲۶ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۶۱۰ دُز واکسن کرونا آن هم در طول ۲۰۲ روز بودیم.

این یعنی در دوران نمکی به طور متوسط روزانه ۱۳۲ هزار و ۷۷ دُز واکسن کرونا وارد ایران شد، اما در دوران عین الهی، به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۱۰۴ هزار و ۶۲۸ دُز واکسن کرونا به ایران رسیده است؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت سرعت واردات واکسن کرونا در دوران عین الهی ۸.۴ برابر دوران نمکی بوده است.

سرعت واکسیناسیون دوره عین الهی؛ ۲.۵ برابر دوران نمکی

در این میان نگاهی به روند تزریق روزانه واکسن کرونا در کشورمان نشان می‌دهد که در دوران مدیریت نمکی از ۲۱ بهمن ۹۹ تا ۲ شهریور ۱۴۰۰، صرفا ۲۳ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۴۳۴ دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شد، اما در سه هفته بعد از آن یعنی در بازه زمانی ۳ تا ۲۳ شهریور که وارد دوره مدیریتی عین الهی شده ایم، ۱۴ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۱۱۷ دُز واکسن کرونا وارد کشورمان شده است.

حال اگر یک ماه آخر حضور نمکی در وزارت بهداشت را به عنوان نمادی برای برآورد سرعت واکسیناسیون کرونا در دوره مدیریتی او در نظر بگیریم، خواهیم دید که از ۳ مرداد تا ۲ شهریور، مجموعا ۱۳ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۲۳ دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شد؛ یعنی در این بازه زمانی، روزانه ۴۳۳ هزار و ۶۹۸ دُز جدید واکسن کرونا در سطح کشور تزریق شد.

از آنجایی هم که بعد از رفتن نمکی، حدود دو هفته طول کشید تا اولا عین الهی عنان کار را به‌دست گیرد، ثانیا رفته رفته پای محموله‌های انبوه واکسن کرونا به ایران برسد و ثالثا واکسن‌های تازه وارد برچسب‌گذاری شوند و در سطح کشور توزیع شوند، بنابراین برای قضاوت درباره سرعت واکسیناسیون کرونا در دوران عین الهی، صرفا یک هفته اخیر یعنی بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ شهریور را در نظر می‌گیریم.

در این بازه زمانی نیز ۷ میلیون و ۵۲۸ هزار و ۲۹۷ دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شده و سرعت متوسط تزریق روزانه واکسن، یک میلیون ۷۵ هزار و ۴۷۱ دُز بوده است؛ رقمی که نشان می‌دهد سرعت تزریق روزانه واکسن کرونا در دوره عین الهی، حدودا ۲.۵ برابر دوران نمکی بوده است.

نمکی می‌ماند، واکسیناسیون کرونا ۴ ماه و نیم دیرتر تمام می‌شد

طبیعتا هر چقدر سرعت تزریق روزانه واکسن کرونا بیشتر باشد، احتمال دستیابی سریع تر به ایمنی جمعی در برابر این ویروس نیز بیشتر است؛ در ماه‌های گذشته متخصصان بهداشتی تاکید داشتند که با تزریق عمومی واکسن کرونا به ۷۰ درصد جمعیت کشور، جامعه ایران به ایمنی جمعی علیه کرونا خواهد رسید.

اما با شیوع سویه‌های جدید و خطرناکتر کرونا در جهان و ایمنی زایی پایین تر انواع واکسن کرونا در برابر این سویه ها، برخی متخصصان بهداشتی تاکید کرده‌اند که برای رسیدن به ایمنی جمعی در برابر کرونا، باید درصد بیشتری از مردم ایران هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کنند.

در یکی از آخرین اظهار نظرهای کارشناسی در این خصوص نیز دو هفته پیش پرفسور علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت‌وگو با رکنا عنوان کرد که برای دستیابی به ایمنی جمعی حداقل ۹۰ درصد مردم باید هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کنند.

البته باید توجه داشت که هرچه زودتر باید تزریق دُز سوم یا همان دُز یادآور واکسن کرونا به گروه‌های پرخطر به‌خصوص کادر درمان آغاز شود و اساسا متخصصان بهداشتی زیادی تاکید کرده‌اند با توجه به این که اثربخشی واکسن‌های مختلف در طول زمان کاهش می‌یابد، تمام افرادی که هر دو دُز واکسن خود را دریافت کرده اند، باید بین ۶ تا ۱۲ ماه بعد از دریافت دُز دوم، دُز سوم واکسن خود را هم دریافت کنند.

اما اگر صرف نظر از این مسئله حساب و کتاب کنیم و تزریق دو دُز واکسن کرونا به ۹۰ درصد جمعیت کشور را مترادف با ایمنی جمعی در نظر بگیریم و جمعیت کشور را نیز براساس آخرین داده‌های مرکز آمار ایران، حدود ۸۳.۵ میلیون نفر تخمین بزنیم، متوجه خواهیم شد که برای دستیابی به ایمنی جمعی علیه ویروس کرونا، باید ۷۵ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از ایرانیان هر دو دُز واکسن خود را دریافت کنند؛ یعنی باید ۱۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شود.

حال اگر تصور کنیم که سعید نمکی از روز ۳ شهریور به بعد نیز همچنان در وزارت بهداشت باقی می‌ماند، با توجه به این که تا ۲ شهریور، ۲۳ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۴۳۴ دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شده بود، با حفظ شدن سرعت متوسط تزریق روزانه ۴۳۳ هزار و ۶۹۸ دُز واکسن در یک ماه آخر نمکی در ماه‌های بعد از آن، ۲۹۲ روز طول می‌کشید تا تمام ۹۰ درصد جمعیت کشور هر دو دُز واکسن کرونای خود را دریافت کنند.

اما حالا که تا تاریخ ۲۳ شهریور، ۳۷ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۵۵۱ دُز واکسن کرونا به ایرانیان تزریق شده است، اگر سرعت متوسط تزریق روزانه یک میلیون و ۷۵ هزار و ۴۷۱ دُز واکسن کرونا در دوران عین الهی حفظ شود، تا ۱۰۴ روز دیگر، واکسیناسیون کامل ۹۰ درصد جمعیت کشور به پایان خواهد رسید.

این یعنی اگر نمکی در وزارت بهداشت می‌ماند، دستیابی ایران به ایمنی جمعی تا ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ طول می‌کشید، اما حالا امیدواریم که کشورمان تا ۶ دی ۱۴۰۰ یعنی حدود چهار ماه و نیم زودتر به ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون دست یابد.

البته خود عین الهی، وعده داده است که این روند تا دهه فجر تمام شود، اما به نظر می‌رسد با روند کاملا مناسب تامین و تزریق واکسن کرونا در ایران، وزیر جدید بهداشت حتی بتواند بیش از یک ماه زودتر، وعده خود را عملیاتی کند و البته خیلی زود هم برای تزریق عمومی دُز یادآور واکسن کرونا به گروه‌های پرخطر و سایر مردم ایران برنامه‌ریزی کند.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...