|
کدخبر: 161866

شهرداری تهران حاجی فیروزها را تحریم کرد!

معاون شهردار تهران با انتشار توئیتی که نامه دستور وی نیز به آن اضافه شده بود خبر از حذف حاجی فیروزها با چهره سیاه از برنامه های شهرداری تهران تا اطلاع ثانوی داد.

جامعه شهرداری تهران حاجی فیروزها را تحریم کرد!

محمدرضا جوادی یگانه، معاون شهردار تهران در امور اجتماعی و فرهنگی، در توییتی نوشت با اینکه حاجی فیروز 'ریشه‌های اساطیری دارد اما سوءبرداشت نژادی از چهره سیاه او را نمی‌‌توان انکار کرد.' ‌

آقای جوادی یگانه از 'اهالی علم و هنر' دعوت کرده در مورد روشن شدن سوء برداشت‌های نژادی از چهره سیاه حاجی فیروز 'پژوهش و گفتگو' کنند.

طبق گفته معاون شهرداری تهران، این سازمان تا آن زمان در برنامه‌هایش از حاجی فیروز با صورت سیاه استفاده نمی‌کند.

معاون شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه مگر در خصوص حاجی فیروز مبحث نژاد پرستانه مطرح است؟  به توئیتی اشاره داشت که نویسنده آن حاجی فیروز را نماد نژاد پرستی قلمداد کرده بود.

وی در ادامه این پرسش و پاسخ توئیتری در خصوص اینکه مگر بر اساس یک توئیت و اظهار نظر فردی می توان نماد یک کشور آنهم نمادی وابسته به جشن بزرگ نوروز را پاک کرد گفت: اگر نماد اشتباه است چرا که نه.

نژادپرستی کجا قصه حاجی فیروز است؟

و اما حاجی فیروز یکی از نماد‌های مشهور ایران باستان است. در ایام نوروز او را با شکل و شمایل مشخصی در مکان‌های مختلف می‌بینیم که با خواندن اشعار مخصوص و تنبک زدن، مژده آمدن فصل بهار را می‌دهد.

با نزدیک شدن به سال نو، در کوچه و خیابان‌های شهر، افرادی را می‌بینید که با لباسی قرمز، کلاهی مخصوص و چهره‌ای سیاه، در حالی که تنبک و دایره زنگی در دست دارند، اشعاری از قبیل «ارباب خودم سامبولی بلیکم» می‌خوانند. «حاجی فیروز» یکی از نماد‌های نوروزی ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود که ریشه‌ در تاریخ و اسطوره‌های ایران باستان دارد

چرا صورت حاجی فیروز سیاه است؟

نظر برخی محققان در مورد رنگ صورت و پوشیدن لباس سرخ بر این است که این انتخاب،خود نمادی از یک تحول عظیم طبیعی است. این که بهار شکوفه های سرخ را در میان سیاهی سرما به ارمغان می آورد، الهامی برای طراحی صورت و لباس حاجی فیروز است و صورت سیاه شده اش نمادی از سیاهی سرمای زمستان و لبان و لباس های سرخش نمادی از بهار است که بر پیکره این سرما می نشیند و حرکت و آواز خواندنش نیز دلیلی بر همین ادعاست.

حاجی فیروز را نشان برکت می دانند واین حذف پاک کردن بخشی از نماد شهری نوروز بزرگترین جشن و عید ایرانیان است.

منبع: رکنا

ارسال نظر