|
کدخبر: 155385

فوری / نشانه‌ های رفع تحریم توسط امریکا

هفته‌نامه ساندی تایمز روز یکشنبه در گزارشی نوشت که جو بایدن رئیس‌جمهوری امریکا قصد دارد تا با آسان کردن تحریم‌ها، برجام را احیا و به مسیر اصلی برگرداند.

جامعه فوری / نشانه‌ های رفع تحریم توسط امریکا

دولت جو بایدن پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای مبنی بر آمادگی واشنگتن برای حضور در مذاکرات غیر رسمی گروه ۱+۵ و ایران، نخستین تیر برای بازگشت واشنگتن به برجام را شلیک کرد.

ساندی تایمز با اشاره به اینکه ایران خواستار رفع تحریم‌های دوره ترامپ است و می‌گوید که این سیاست بالغ بر ۱۵۰ میلیارد پوند به اقتصاد کشور خسارت زده است، افزود؛ هرچند دولت بایدن اصرار دارد که نخست نشست با حضور ایران باید برگزار شود اما نشانه‌هایی وجود دارد که رفع تحریم‌ها در راه است.

در این زمینه یک مقام ارشد امنیت ملی امریکا می‌گوید: رفع تحریم‌ها قطعا در راه است. شاید امروز یا فردا این اتفاق رخ ندهد اما تحقق آن قطعی است. در این رابطه «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید هم روز جمعه در سخنانی احتمال رفع تحریم‌ها علیه ایران را رد نکرد اما گفت که امریکا قصد ندارد تا پیش از مذاکره با تهران گام بیشتری را بردارد.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم که مذاکره امریکا و ایران و رفع تحریم‌ها علیه تهران یکی از گام‌های تعیین‌کننده در جدایی دولت بایدن از سیاست‌های دولت ترامپ است. این اقدام امریکا را در مسیر سیاست‌های دوره باراک اوباما قرار می‌دهد که قصد داشت به رغم مخالفت‌ متحدان منطقه‌ای (اسرائیل و عربستان سعودی) از طریق مذاکره با ایران سیاست‌ خاورمیانه را شکل دهد.

 نه به لحاظ حقوقی قابل قبول است نه به لحاظ سیاسی قابل درک است که ایران گام اول در برجام را بردارد/ می‌توانیم از امریکا طلب خسارت کنیم

ساندی تایمز با اشاره به اینکه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا و راب مالی فرستاده ویژه کاخ سفید در امور ایران شخصیت‌های کلیدی در مذاکرات اتمی بودند، افزود: آنها اینک قصد دارند تا کارزار سیاست فشار حداکثری علیه ایران را متوقف کرده و به میز مذاکره بازگردند.

این نشریه ادامه می‌دهد؛ در همین حال برخی طرفداران برجام اینگونه استدلال می‌کنند که چون امریکا از برجام خارج شد، باید از خود حسن نیت نشان دهد.

 مدیر پروژه ایران گروه بین‌المللی بحران در این باره می‌گوید: امریکا به عنوان طرفی که برجام را به وضعیت تاسف بار کنونی کشاند موظف است، گام‌هایی را بردارد تا به ایران نشان دهد که یک شریک قابل اعتماد است. بعید است چیزی غیر از رفع تحریم‌ها بتواند نظر ایران را جلب کند.

ساندی تایمز در ادامه به برخی موانع سر راه بازگشت امریکا به برجام اشاره کرده و نوشته است که بایدن هرگونه اقدامی را به اجرای کامل این توافق توسط ایران گره زده است. او همچنین مانند اوباما برای حل و فصل اختلافات با ایران، با موانع داخلی و خارجی روبه‌روست، زیرا جمهوری خواهان و تندروهای دمکرات خواهان قرارداد قوی‌تری با ایران هستند.

این نشریه انگلیسی به نقل از ژنرال جک کین معاون سابق رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا و مشاور پیشین ترامپ نوشت: بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ و عدم دستیابی به توافق جامع‌تر با ایران، یک اشتباه محض بشمار می‌رود. ایرانی‌ها گمان می‌کنند که بایدن ادامه دولت اوباماست که سیاست آن مماشات بود، نه تقابل.

این در حالیست که به نوشته ساندی تایمز، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی نیز با بازگشت امریکا به برجام مخالف هستند اما تاکنون نسبت به موضع‌گیری اخیر بایدن برای مذاکره با ایران سکوت کرده‌اند. «آن‌ها اخیرا یک محور آشکار ضد ایرانی تشکیل داده و عربستان از توافق‌های صلح اسرائیل با بحرین و امارات حمایت می‌کند»

علی الشهاب یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی و از نزدیکان دولت سعودی به ساندی تایمز گفته است: بازگشت بایدن به توافق هسته‌ای ایران، بدون در نظر گرفتن معادلات جدید خاورمیانه دشوار خواهد بود.

 ایران ضعیف شده، برخلاف عربستان که اگر مورد مشورت قرار گیرد از سیاست‌های بایدن [علیه ایران] حمایت خواهد کرد.

با این حال ساندی تایمز می‌نویسد که تلاش برای دستیابی به یک توافق جدید با ایران فرآیندی طولانی و طاقت فرسا خواهد بود.

به نوشته این نشریه انگلیسی، انتخاب این مسیر به تمایل دولت بایدن برای درگیر شدن در یک مبارزه حقوقی طولانی بستگی دارد.

 این درحالی است که به گفته جاناثان شانزر معاون اندیشکده دفاع از دمکراسی، برای بایدن در قامت رئیس‌جمهوری که با شعار" اتحاد" سکان دولت را دست گرفت و با دو بحران اقتصاد و کرونا روبه‌روست، «درگیر شدن در یک سیاست خارجی پر مخاطره و بحث برانگیز چندان گزینه مطلوبی نخواهد بود».

منبع: برنا
  • حبیب ارسالی در

    بنظر بنده ترامپ و بایدن عروسک هایی هستند که توسط عروسک گردانهای امریکا و اسرائیل کارگردانی میشده و میشوند .بایدن ذاتا نم یخواهد تحریم ها را بردارد میخواهد از طرق مختلف امتیازات پوشالی بدهدآن هم مثل مرغ که تخم میگزارد ودادو بیداد راه می انداز د او تخم نگذاشته با همدستی به قول خودش ش ریکان اروپایی اش با لطایف الحیل با یک ام تیاز نخ نما و پوسیده و تاریخ گذشته اجماع جهانی علیه ایران تشکیل دهد و بکند آنچه میخواهد . راهکار دولت ایران در مقابله با این زیاده خواهی های امریکا بایستی کاملا همگام با فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی باشد و از تک روی و نظرات غیر کار شناسی دوری کنند .منویات حضرت َآقا در خصو ص برجام بایستی اجراشود و بدانند که در ای نصورت ملت شریف ایران مثل کوه پشت سر آنها ایستاده اند

  • ناشناس ارسالی در

    ۴۲ سال است اسراییل وامریکاوغربیهابهانه ج ویی میکنند.اگرتحریم هاتا۵ اسفندلغونشوندب هترین گزینه حمله نظامی وموشک باران توسط سپاه مقتدرپاسداران است تادشمنان ادب شوند

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...