|
کدخبر: 153319

عوارض جانبی مصرف بیش از حد استامینوفن

مصرف استامینوفن علاوه بر تاثیرات جسمی بر عواطف و خلق و خوی افراد نیز اثرگذار است.

استامینوفن یکی از داروهای پر مصرف و در داروخانه هاست. مصرف بیش از حد استامینوفن باعث برخی از عوارض جانبی می‌شود که باید درباره آن با پزشک مشورت کرد و عبارتند از:

خونریزی یا سیاهی، دفع سخت مدفوع، وجود خون در ادرار یا ادرار ابری شکل، تب با لرز یا بدون لرز، درد در قسمت پایین کمر و یا پهلو ها، لکه‌های قرمز روی پوست، خارش پوست، گلو درد، زخم، نقاط سفید بر روی لب‌ها و یا دهان، کاهش ناگهانی مقدار ادرار، خونریزی یا کبودی غیر معمول، خستگی یا ضعف غیر معمول، چشم‌ها یا پوست زرد

با توجه به FDA مصرف بیش از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم در روز، می تواند باعث آسیب جدی به کبد و یا حتی مرگ شود.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد استامینوفن

که نشانه‌های مصرف بیش از حد آن، عبارتند از:

اسهال

افزایش عرق

کاهش اشتها

حالت تهوع یا استفراغ

درد یا گرفتگی شکم

التهاب، درد یا حساسیت به لمس قسمت فوقانی شکم

اگر زمانی متوجه شدید که استامینوفن بیش از حد مصرف کرده اید، حتی قبل از بروز هر گونه علائم، فورا به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است که چندین روز طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

مصرف استامینوفن:

دوزهای مجاز و توصیه شده استامینوفن از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم است. که حداکثر دوز آن در یک دوره ۲۴ ساعته نباید بیش از ۴۰۰۰ میلی گرم باشد.

برای افراد بالای ۱۲ سال، دوز توصیه شده روزانه ۶۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم هر ۴ تا ۶ ساعت است. برای کودکان زیر ۱۲ سال نیز دوز توصیه شده ۱۱۰ تا ۱۵ میلی گرم، هر ۴ تا ۶ ساعت است. قوی‌ترین دوز استامینوفن Tylenol نام دارد که نباید به کودکان زیر ۱۲ سال داده شود.

هر گاه استامینوفنی برای کودکتان تجویز شد، اطمینان حاصل کنید که مناسب سن او می‌باشد.

اگر تب همچنان بعد از ۳ روز و درد بعد از یک هفته ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید و مصرف استامینوفن خود را متوقف کنید.

منبع: رکنا

ارسال نظر