|
کدخبر: 153119

در آستانه استیضاح ترامپ فضای کنگره امنیتی شد

در حالی که تنها چند ساعت به آغاز جلسه استیضاح رئیس‌جمهور جنجالی سابق امریکا باقی مانده، فضای امنیتی کنگره از ترس وقوع اتفاقات مشابه حوادث ششم ژانویه تشدید شده است.

در آستانه برگزاری دومین جلسه استیضاح ترامپ و علیرغم گذشت بیش از یک ماه از حادثه حمله به کنگره، فضای امنیتی فوق‌العاده بار دیگر بر ساختمان قانون‌گذاری این کشور سایه انداخته که نشان‌دهنده ترس مقامات فدرال از تهدید‌ها علیه قانون‌گذاران و ساختمان‌های فدرال است.

اعضای گارد ملی امریکا همچنان در حال گشت‌زنی در فضای بیرونی ساختمان هستند و در برخی قسمت‌ها بالای حصار‌های ۸ فوتی (حدود دو متر و نیمی) غیرقابل صعود سیم‌های خاردار نصب شده است.

داخل سالن‌های ساختمان هم همه ۹ مدیر دموکرات جلسه استیضاح در احاطه تدابیر امنیتی مشغول مذاکره و برگزاری جلسه هستند.

منابع مطلع در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» از تداوم افزایش تدابیر امنیتی اطراف ساختمان کنگره، علاوه بر داخل آن خبر دادند و دلیل بخشی از آن را افزایش تنش‌های سیاسی پیرامون محاکمه اعلام کردند. دسترسی به کنگره هم مانند استیضاح اول ترامپ، به شدت کنترل خواهد شد.

علیرغم آن که مقامات امنیتی می‌گویند درحال‌حاضر هیچ تهدید خاص و قابل توجهی کنگره را تهدید نمی‌کند، پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) و وزارت امنیت داخلی امریکا همچنان سطح هشدار بالا را حفظ خواهند کرد.

بنابر این گزارش، آنها از همه امکانات موجود برای ممانعت از شکست امنیتی و اطلاعاتی که به حوادث کنگره در روز ششم ژانویه منجر شد، استفاده خواهند کرد.

به گفته یک مقام پلیس، اف‌بی‌آی به نظارت بر تعدادی از افراد ادامه می‌دهد و هر نشانه‌ای از این که آنها در حال برنامه‌ریزی برای اقدامی خاص در آستانه استیضاح و در هفته‌های بعد از آن هستند را زیر نظر دارد.

وی افزود: مقامات همچنین در بخشی از این تلاش با برخی از مظنونان برای منصرف کردن آنها از تسهیل ناآرامی و خشونت تماس داشته‌اند.

این منابع به سی‌ان‌ان گفتند مقامات از نزدیک تهدیدات علیه اعضای کنگره را که در هفته‌های اخیر افزایش یافته پیگیری می‌کنند و تامین امنیت آنها در واشنگتن و هنگام بازگشت به ایالت‌های خود به یکی از تمرکزات اصلی تبدیل شده است.

به دنبال حمله ششم ژانویه (۱۷ دی ماه) تعدادی از طرفداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت امریکا به کنگره امریکا در واپسین روز‌های حضور او در این منصب، وزارت دفاع (پنتاگون) نظامیان گارد ملی را به واشنگتن دی‌سی اعزام کردند و همچنین به منظور تامین امنیت مراسم تحلیف «جو بایدن «۲۵۰۰۰ نیروی گارد ملی در پایتخت مستقر شدند.

پیشتر «جان وایتلی» سرپرست وزارت ارتش امریکا خبر داد که حدود ۷۰۰۰ نفر از نیرو‌های گارد ملی امریکا تا اواسط ماه مارس (اواخر اسفند) در واشنگتن دی‌سی، پایتخت امریکا باقی خواهند ماند.

وی در ادامه گفت که باقی ماندن این تعداد از نیرو‌های گارد ملی به درخواست سرویس مخفی و پلیس کنگره بوده و تعداد نیرو‌های گارد ملی پس از اواسط مارس به حدود ۵ هزار نفر خواهد رسید.

وزارت امنیت داخلی امریکا اخیراً هشدار داد هنوز خطر اقدامات خشونت‌بار و تحریک‌آمیز گروه‌ها و اشخاص افراطی در این کشور با انگیزه مخالفت با تغییر ریاست‌جمهوری وجود دارد.

این وزارتخانه همچنین گفت که حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در تاریخ ششم ژانویه، می‌تواند افراطی‌های خشن را به انجام حملاتی علیه دیگر نهاد‌های امریکایی یا مسئولان انتخاباتی تهییج کند.

قرار است محاکمه استیضاح ترامپ نهم فوریه (امروز، به وقت امریکا) به دلیل نقشش در برانگیختن هواداران خود برای حمله به کنگره در روز ششم ژانویه، برگزار شود.

منبع: دانشجو

ارسال نظر