|
کدخبر: 152861

تزریق یک واکسن دیگر هم متوقف شد

مقامات افریقای جنوبی در پی انتشار نتایج یک آنالیز جدید که نشان می‌دهد واکسن کووید-۱۹ شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد ایمنی محدودی در مقابل گونه جهش یافته افریقایی ویروس کرونا دارد، تزریق این واکسن را در این کشور متوقف کردند.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اینترنتی استات نیوز، ۲ ویروس شناس عالی رتبه که به دولت افریقای جنوبی مشاوره می‌دهند در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند که توقف تزریق این واکسن ضروری است.

آنها گفتند افریقای جنوبی رویه جدیدی را پایه‌گذاری می‌کند که در آن واکسن هایی که در مرحله تحقیق قرار دارند مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود که هر واکسن با وجود گسترش این گونه جدید ویروس کرونا در این کشور، موجب کاهش میزان بستری بیماران کرونایی در این کشور می‌شود یا خیر.

باری شووب رئیس کمیته مشورتی وزارت بهداشت افریقای جنوبی هم در مورد واکسن ها، یادداشت مشابهی را منتشر کرد.

وی نوشت: به تصور من باید استفاده از واکسن کرونای آسترازنکا را به حالت تعلیق درآوریم تا کامل تر مورد بررسی قرار گیرد و متوجه شویم که آیا می‌توانیم از آن به طور موثرتری استفاده کنیم یا خیر.

از اواخر سال گذشته میلادی، گونه جهش یافته ویروس کرونا به نام B.۱.۳۵۱ که برای نخستین بار در افریقای جنوبی مشاهده شد به ایجاد موج دوم شیوع کرونا منجر شده است.

پیش از شیوع این گونه جدید از ویروس کرونا پژوهشگران اعلام کرده بودند که کارایی واکسن آسترازنکا نسبت به کاهش موارد متوسط کرونا، ۷۵ درصد است. اما پس از شیوع B.۱.۳۵۱، این آمار به طرز چشمگیری کاهش یافت و مشخص شد که کارآمدی این واکسن در کاهش موارد خفیف تا متوسط ابتلا به کرونا تنها ۲۲ درصد است.

 هرچند پژوهشگران اعلام کردند این ارقام از لحاظ آماری قابل توجه نیستند اما همچنان پایین‌تر از حداقل میزان کارآمدی ۵۰ درصدی است که قانون‌گذاران برای واکسن‌ها تعیین کرده‌اند.

همچنین در این مطالعه مشخص نشده است که آیا واکسن آکسفورد و آسترازنکا از ابتلاء به نوع سخت کووید -۱۹ نیز جلوگیری می‌کند یا خیر زیرا بیشتر شرکت‌کنندگان آن افراد جوانی بودند که در معرض خطر بالای ابتلاء به کرونا قرار نداشتند.

گونه افریقای جنوبی ویروس کرونا نسبت به گونه‌های دیگر این ویروس از قدرت سرایت بالاتری برخوردار است و داده‌ها نشان می‌دهد که مقاومت آن نسبت به گونه‌های جدید کرونا در برابر واکسن‌های موجود بیشتر است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر