|
کدخبر: 147747

کرونا دغدغه مردم از ابتلا تا واکسن تقلبی!

با خبر تولید و ارائه واکسن‌های کرونا در سرتاسر دنیا و کشورمان، مردم برای تزریق و دریافت هرچه سریعتر این واکسن برای خلاص شدن هرچه سریعتر از شر احتمال ابتلا به کرونا تلاش می‌کنند.

واکسن کرونا تقلبی موضوعی است که در هفته‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. با خبر تولید و ارائه واکسن‌های کرونا در سرتاسر دنیا و کشورمان، مردم برای تزریق و دریافت هرچه سریعتر این واکسن برای خلاص شدن هرچه سریعتر از شر احتمال ابتلا به کرونا تلاش می‌کنند. در این میان عده‌ای سودجو از فرصت پیش آمده سوء استفاده کرده و با ارائه واکسن‌های تقلبی کرونا از این موضوع کاسبی می‌کنند.

 

سید علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی مسیح دانشوری در مورد امکان ورود غیرقانونی و قاچاق واکسن کرونا به داخل کشور اظهارکرد: امکان ورود واکسن کرونای قاچاق در کشور را باید از خود قاچاقچیان پرسید! با این حال با توجه به محدودیت تولیدی که وجود دارد و سهمیه بندی که کارخانه‌ها برای تولید واکسن دارند، چیزی که قریب به ذهن است آن است که بیشتر این واکسن‌ها تقلبی هستند و عده‌ای از آشفته بازاری که برای واکسن کرونا در ایران به وجود آمده سوءاستفاده می‌کنند. این افراد از درخواست زیادی که مردم برای واکسن کرونا دارند، سوءاستفاده می‌کنند و باید گفت که تقریباً هرکسی که در ایران مدعی داشتن واکسن کروناست، ادعایی دروغین دارد و واکسنش تقلبی است.

تهیه و ارائه واکسن کرونا بر عهده حاکمیت است.

ناجی در مورد ارائه واکسن‌های کرونا در کشورهای امریکایی و کانادایی گفت: در همه کشورهای دنیا معمولاً حاکمیت تصمیم می‌گیرد که چگونه واکسن کرونا را عرضه و ارائه کند. بنابراین مبادی رسمی و حاکمیتی هر منطقه برای ارائه واکسن، اولویت هایی را در نظر می‌گیرد، این اولویت‌ها در هر کشور مشخص می‌شوند و خیلی نزدیک به همدیگر هستند. مثلاً افرادی که مسن هستند و بالای ۶۰ سال سن دارند، بیماری زمینه‌ای دارند و یا از اعضای کادر درمان هستند و به ترتیب تا آخر در اولویت کسب واکسن کرونا قرار می‌گیرند. ضمناً باید توجه داشت که ارائه واکسن‌ها توسط شرکت‌های تولید‌کننده واکسن ارائه نمی‌شوند بلکه ارگان‌های رسمی، مسئول تعیین شرایط ارائه واکسن هستند. کشورهای مختلف واکسن‌های فایزر، مدرنا، آکسفورد و واکسن چینی و... را بر اساس اولویت هایشان تهیه می‌کنند و این موارد بستگی به ارگان‌های رسمی و اولویت‌های آنها دارد.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی مسیح دانشوری با تاکید بر لزوم نظارت بر بازار واکسن‌های تقلبی در کشور افزود: قوه قضاییه و نیروی انتظامی به کمک یکدیگر باید بر این موضوع نظارت کنند و فوراً عمل کنند تا به طور جدی و قانونی جلوی این اقدامات گرفته شود. از طرفی وزارت بهداشت علی رغم همه محدودیت هایی که وجود دارد در تلاش است تا جلوی سوءاستفاده‌کنندگان و افرادی که به ارائه واکسن کرونای تقلبی می‌پردازند را بگیرد. همچنین لازم است تا وزارت بهداشت هرچه زودتر ماجرای تولید و عرضه واکسن کرونا را ترتیب اثر بدهد وآن را تسریع کند.

فرآیند ارائه واکسن کرونا را به مردم توضیح دهیم تا اعتمادشان بیشتر شود

علیرضا ناجی ادامه داد: موضوع این نیست که ما بگوییم اکنون خط مقدم کادر درمان هستند و ابتدا واکسن را به آنها ارائه کنیم، بلکه باید بدانیم که عموم مردم تمایل بسیار زیادی برای دریافت واکسن کرونا دارند. در نهایت باید توجه داشت که وقتی مردم می‌ترسند فرآیند تولید و ارائه واکسن طول بکشد و یا به آنها واکسنی نرسد در دام افراد سوء استفاده‌کننده از واکسن می‌افتند. اگر با مردم منطقی صحبت کنیم و اولویت‌ها را بیان کنیم و امکاناتی که برای ورود واکسن وجود دارد را توضیح دهیم، اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند و امید می‌یابند که واکسن کرونا به‌دست آنها خواهد رسید.

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...