|
کدخبر: 144437

کنایه زالی به بانک مرکزی درباره تامین واکسن کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: وزارت امور خارجه و‌ بانک مرکزی در زمینه تامین واکسن خارجی باید از چابکی بیشتری برخوردار باشند.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: تهران از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده اما در شرایط شکننده به سر می‌برد، براین اساس هرگونه تصمیم گیری عجولانه و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، باعث بازگشت وضعیت شهر به حالت قرمز خواهد شد.

وی با اشاره به محدودیت‌های موقت در کلانشهر‌ها برای مقابله با کرونا گفت: درحال‌حاضر اعمال محدودیت‌های کرونایی در کشور طولانی مدت و کاربردی نیست و اغلب محدودیت‌ها به صورت موقت اعمال می‌شوند.

زالی بیان کرد: اعمال محدودیت‌ها می‌تواند فرصتی برای کادر درمان باشد تا با کاهش مراجعات به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بتوانند استراحت کنند.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران تاکید کرد: اعمال محدودیت‌های کرونایی به دلیل کاهش فعالیت‌های اجتماعی اثر بخش بوده و در این مدت فرصتی برای بیماریابی و شناسایی افراد مشکوک به بیماری به وجود آمده است.

وی افزود: در زمینه تولید واکسن کرونا باید از تمام ظرفیت‌های علمی کشور استفاده بهینه شود؛ وزارت امور خارجه و‌ بانک مرکزی در زمینه تامین واکسن خارجی باید از چابکی بیشتری برخوردار باشند.

زالی گفت: براساس آخرین گزارش‌های دریافتی، اعمال محدودیت‌های کرونایی در کلانشهر تهران بر اساس شاخص‌های مدنظر ادامه پیدا خواهد کرد.

فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: درحال‌حاضر مرگ و میر سالمندان در تهران زیر ۶ درصد است و ۲/۴۵ درصد از مراجعان به بخش‌های درمانی و ۱/۴ درصد از بیماران در تهران فوت می‌کنند.

وی بیان کرد: در شبانه روز گذشته ۲۹۱ مورد جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شده‌اند که از این تعداد ۹۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند. درحال‌حاضر ۲۳۵۰ نفر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهران بستری شده‌اند که از این تعداد ۹۳۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. در شبانه روز گذشته ۳۲۵ نفر با حال خوب از بیمارستان عای استان تهران ترخیص شده‌اند.

به گفته زالی میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در مقایسه دو ماه اول پاییز نسبت به بازه زمانی آذرماه تا ۶ دی به اندازه ۶۹ درصد کاهش پیدا کرده است ؛ همچنین میزان بستری در بخش‌های عادی از آذرماه لغایت ۶ دی نسبت به دو ماه اول پاییز به اندازه ۶۲ درصد و در بخش‌های مراقبت ویژه به میزان ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز شهر تهران در وضعیت نارنجی قرار و محدودیت‌های تردد هم از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح ادامه دارد.

منبع: سازمان نظام پزشکی

ارسال نظر