|
کدخبر: 143974

بروز علائم عصبی کووید ۱۹/| ماندگاری سردردهای شدید

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این پرسش که با علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید 19 چه کنیم را منتشر کردند.

جامعه بروز علائم عصبی کووید ۱۹/| ماندگاری سردردهای شدید

بررسی جدید علائم عصبی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نشان می دهد این بیماری تهدیدی برای سیستم عصبی است.

yektanet-logo-sign

تبلیغ

تیمچه همیشه یه گزینه جذاب برای خرید آنلاینه!

تیمچه همیشه یه گزینه جذاب برای خرید آنلاینه!

مشاهده

بسیاری از بیماران بستری در بیمارستان، تظاهرات عصبی دارند که شامل سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، مشکل در تمرکز، اختلالات بویایی و چشایی، تشنج، سکته مغزی، ضعف و درد عضلانی است.

اگرچه نسبت بیماران با علائم عصبی در مقایسه با بیماران تنفسی اندک است، اما با ادامه همه گیری و اینکه ممکن است بخش بزرگ تری از جمعیت جهان تا قبل از دستیابی به واکسن موثر آلوده شوند، تعداد کلی بیماران مبتلا به علائم عصبی می تواند زیاد شود.

عوارض عصبی، به ویژه التهاب مغز و سکته مغزی، می تواند باعث معلولیت مادام العمر همراه با نیازهای مراقبتی طولانی مدت و افزایش هزینه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی شود.

حال سوال این است که شایع ترین علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید ۱۹ چه هستند و توصیه ها چیست.

سردرد

سردرد یکی از اولین علائم عصبی کووید ۱۹ است. به ویژه اگر علائم دیگری مانند درد، تب و از دست دادن چشایی یا بویایی وجود داشته باشند.

حساسییت به نور و سایر علائم چشم

اگرچه تقریباً به اندازه سردرد شیوع ندارد، اما حساسیت به نور (یا به اصطلاح فوتوفوبیا) و سایر علائم چشمی می توانند در دوره عفونت حاد کووید ۱۹ و همچنین در هفته های بعد از بهبودی رخ دهند. تخمین ها حاکی از آن است که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران به فوتوفوبیا مبتلا می شوند، حتی برخی از محققان دریافتند که این رایج ترین علامت چشمی کووید ۱۹ است.

منبع: سلامت

ارسال نظر