|
کدخبر: 138957

کمترین میزان محافظت ماسک استاندارد چقدر است؟

نایب رئیس انجمن داروسازان تهران در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر کیفیت پایین برخی ماسک‌های تولیدی در کشور، گفت: اگر داروخانه‌ها در دو - سه ماهه اخیر که سازمان غذا و دارو وارد استانداردسازی و نظارت بر کیفیت ماسک‌ها شده، از شرکت‌های رسمی پخش، ماسک خریداری کرده‌اند، استاندارد در آنها قطعا رعایت شده است.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر ماسک‌های غیر استاندارد هم در بازار وجود دارند، گفت: برخی تولیدی‌های ماسک در جایی ثبت نشده‌اند و همچنان کار می‌کنند. حال یک نهاد بالادستی باید بر روی نحوه تولید و استاندارد این ماسک‌ها هم نظارت داشته باشند که خارج از چارچوب استاندارد نباشند. ماسک استاندارد، در کمترین حالت ۶۰ تا ۷۰ درصد محافظت می‌دهد و اگر همه افراد استفاده کنند و پروتکل‌ها را هم رعایت کنند، به احتمال ۹۹ درصد به کرونا مبتلا نمی‌شوند، اما اگر ماسک غیراستاندارد باشد، ذرات ریز و قطرات تنفسی با یک عطسه و سرفه از ماسک عبور می‌کند.

پیشنهادمان این است که نهادهای نظارتی که به تولید ورود کردند و تولید کمی ماسک مناسب شد، به کیفیت هم ورود کنند و استانداردهای سختگیرانه‌ای اعمال کنند تا ماسک‌های فاقد استاندارد از چرخه تولید خارج شوند.

صبور تاکید کرد: اگر داروخانه‌ها در دو سه ماهه اخیر که سازمان غذا و دارو وارد استاندادسازی و نظارت بر کیفیت ماسک‌ها شده است، از شرکت‌های رسمی پخش، ماسک خریداری کرده‌اند، استاندارد در آنها قطعا رعایت شده است. برندها و کارخانه‌هایی هم که ماسک استاندارد تولید می‌کنند و کد IRC دارند، در سامانه سازمان غذا و دارو مشخص شده‌اند. در کل کشور تعدادی شرکت ثبت شده که استانداردها را رعایت کردند و مجوز توزیع در دراوخانه و مراکز درمانی را دارند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر