|
کدخبر: 135642

مهم ترین خواص ادویه کاری

ادویه کاری یکی از ادویه های پر مصرف است که به عنوان طعم دهنده مصرف می شود اما علاوه بر طعمی که دارد این ادویه دارای خواص زیادی است که در ادامه به خواص ادویه کاری اشاره می شود

جامعه مهم ترین خواص ادویه کاری

رایج‌ترین ادویه‌های مورد استفاده در پودر کاری عبارتند از زردچوبه، گشنیز، زیره، شنبلیله و فلفل چیلی. گاهی از ادویه‌هایی نظیر زنجبیل، فلفل سیاه، تخم خردل، برگ کاری و دانه رازیانه هم استفاده می‌شود.

خلاصه که پودر کاری به‌دلیل دارا بودن انواع ادویه‌های پرخاصیت سرشار از خواص فوق‌العاده برای سلامتی است.پودر کاری متشکل از ادویه‌هایی چون زردچوبه و فلفل چیلی است که از خواص ضدالتهابی برخوردارند. برای مثال زردچوبه حاوی رنگدانه کورکومین و دارای خاصیت ضدالتهابی است؛ فلفل چیلی هم به‌دلیل دارا بودن ترکیبات به‌خصوصی که کاپسایسین نام دارند سرشار از خواص ضدالتهابی دانسته می‌شود.

همچنین بر اساس برخی مطالعات انجام‌شده شاید پودر کاری با کمک به کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید برای سلامت قلب هم مفید باشد. بخشی از فواید پودر کاری به خواص آنتی‌اکسیدانی این ادویه برمی‌گردد.

آنتی‌اکسیدان‌ها در مبارزه با رادیکال‌های آزاد مؤثرند؛ افزایش سطح رادیکال‌های آزاد در بدن می‌تواند به استرس اکسیداتیو منجر شود که خود با بیماری‌هایی از قبیل مشکلات قلبی و سرطان در ارتباط است. اما با مصرف مواد غذایی آنتی‌اکسیدانی می‌توان به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کرد.

پودر کاری به‌دلیل دارابودن کورکومین، کوئِرسِیتن، پینِن، لوتِئین، زیکسانتین و کومینال سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست. علاوه‌بر همه اینها، گمانه‌زنی‌هایی هم درمورد تأثیر پودر کاری در کمک به کاهش قند خون وجود دارد. در تحقیقی که روی بیش از صد هزار نفر صورت گرفت، محققان دریافتند کسانی که به مقدار متوسط پودر کاری مصرف می‌کردند، قند خون پایین‌تری به‌نسبت کسانی داشتند که کمتر از یک بار در ماه پودر کاری مصرف می‌کردند.

البته، اکثر خواصی که معمولا برای پودر کاری ذکر می‌شود، مربوط به ادویه‌های مورد استفاده در پودر کاری است و محققان می‌گویند روی خود مخلوط این ادویه باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر