|
کدخبر: 134635

در این خانه‌ها کودکان هم ایدز می‌گیرند هم باردار می‌‌شوند!

آمار کودکان کار هر روز افزایش می‌یابد و چهارراه کلانشهرها و شهرها پر شده‌اند از کودکانی که یا فال می‌فروشند یا شیشه خودروها را تمیز می‌کنند.

تکدی گری، کار سخت در کارگاه‌های زیرزمینی و غیرمجاز، زباله گردی، کار در خیابان‌ها و... راه استثمار و به یغما بردن کودکی، معصومیت و حتی روح کودکان کار است. پنجه‌های بیماری‌های بسیاری از جمله ایدز جسم و جان این کودکان را می‌خراشد و تا آخر عمر آنها را اسیر چنگال خود می‌کند.

مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز درمورد کودکان کار و مشکلاتی که آنها را تهدید می‌کند، تاکید کرد: چند سال پیش که تعداد کودکان کار افزایش یافته بود و حتی تا ساعت ۱۱-۱۲ شب هم در خیابان بودند، روی ۱۰۰۰ کودکان کار مطالعه‌ای را شروع کردیم. واقعا شرایط این کودکان اسفناک بود و وقتی نتایج مطالعه را می‌خواندیم اشک می‌ریختیم.

افزایش مجدد تعداد کودکان کار

وی می‌افزاید: این کودکان توسط خانواده‌ها اجاره داده می‌شوند تا هزینه اعتیادشان پدر و مادرشان تامین شود. متاسفانه مطالعات ما نشان می‌داد که کودکان کار هم هپاتیت داشتند و هم ایدز. ما هشدارهای لازم را دادیم تا این کودکان ساماندهی شوند و برای مدتی آنها جمع آوری شدند. اما دوباره تعداد این کودکان افزایش پیدا کرد.

شرایط فاجعه بار کودکان در کارگاه‌های زیرزمینی

رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت: غیر از این که در خیابان هستند بعضی از پدر و مادرها کودکانشان را به جاهایی می‌فرستاند که باور کردنی نبود. بعضی از کودکان در کارگاهی کار می‌کردند که در دل غاری و بدون پنجره بود. شرایط این کودکان فاجعه بود.

خانه‌های خطرناک کودکان کار

مینو محرز درباره شرایط زندگی کودکان کار تاکید کرد: بعضی از این کودکان که با هم در خیابان کار می‌کردند خانه می‌گرفتند و با هم زندگی می‌کردند. این کودکان از ۸ تا ۱۸ ساله بوده و بعضی از آنها موادمخدر مصرف می‌کردند. این کودکان که در یک خانه زندگی می‌کردند، با هم تماس داشتند. این کوکان در شرایط پرریسکی زندگی می‌کنند.

حوزه کودکان کار متولی ندارد

وی با اشاره به این که هیچ نهاد و سازمانی عهده دار این کودکان می‌شود، افزود: از این کودکان سوءاستفاده می‌شود و موقعی که باید مدرسه باشند در خیابان هستند. بعضی از آنها می‌گفتند که مورد تجاوز معتادان در پارک‌ها قرار می‌گیرند. در نتیجه زندگی پرریسکی دارند و مراقبتی از آنها نمی‌شود. بیشتر پدر و مادر این کودکان معتادند. این کودکان مزدور عده‌ای آدم کثیف می‌شوند و عامل آنها پدر و مادر هستند که آنها را اجاره می‌دهند.

دلایل ابتلای خارج از تصور کودکان کار به ایدز

رئیس مرکز تحقیقات ایدز با اشاره به این که در مطالعه متوجه شدیم که کودکان کار خارج از انتظار به ایدز مبتلا هستند، تاکید کرد: کودکان از راه زباله گردی مبتلا نمی‌شوند، کودکان کار دختر و پسری که در خیابان هستند به دلیل تجاوز به ایدز مبتلا شده‌اند. برخی دیگر از کودکان نیز با کودکان قربانی تجاوز رابطه داشته‌اند و به ایدز مبتلا شدند.

کودکان کار بدبخت هستند

وی با اشاره به این که اگر کودکان کار کمتر از مقداری پول به خانه ببرند، کتک می‌خورند، اظهار کرد: این کودکان بسیار بیچاره و بدبخت هستند. کودکان کار آنقدر خوشحال می‌شوند که یک فرد به آنها توجه کند و با آنها مهربان صحبت کند. ایدز از طریق رابطه جنسی، ورود خون آلوده به خون و سرنگ آلوده مبتلا می‌شوند. احتمال دارد که این کودک بزرگ شود و از ایدز خود اطلاعی نداشته و این بیماری را به بچه خودش انتقال دهد.

مردم راه‌های انتقال ایدز را نمی‌دانند

مینو محرز در پاسخ به این سوال که چند درصد مردم از راه انتقال و مقابله با ایدز خبر دارد؟ گفت: به دلیل آن که رسانه‌ها اصولی به این موضوع نپرداختند، دانش در مورد ایدز در کشور ما بسیار کم است. بیشترین راه ارتباط جنسی نامطمئن با فرد مبتلاست. اگر مادری از ایدز خود اطلاع نداشته باشد می‌تواند این بیماری را به کودک خود انتقال دهد. اما با درمان مادر این بیماری به نوزاد منتقل نمی‌شود. استفاده از سرنگ مشترک توسط معتادان هم یکی دیگر از راه‌های انتقال بیماری ایدز است. خوشبختانه فرآورده‌های خونی کنترل می‌شود و از این طریق بیماری منتقل نمی‌شود.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر