کدخبر: 106925

مترو موضوعی حاکمیتی است

شهردار تهران گفت: در مترو بیش از ۹۵ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند و در مورد مابقی افراد ما امکان برخورد قهری نداریم، اما اگر ستاد کرونا تشخیص دهد، باید وارد عمل شویم.

جامعه مترو موضوعی حاکمیتی است

پیروز حناچی صبح امروز (یکشنبه) با حضور سرزده در جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در مورد علت حضورش، گفت: امروز جلسه فوق‌العاده مجمع اتوبوسرانی برگزار می‌شود و ما برای این منظور در جلسه حضور پیدا کردیم.

او در خصوص کمبود مترو و اتوبوس در تهران گفت: مترو و حمل‌ونقل عمومی مهم‌ترین موضوع ما است و شهروندان نیز حل آلودگی هوا و ترافیک را از ما مطالبه دارند و راه‌حل اصلی این مسئله توسعه حمل‌ونقل عمومی است، اما بودجه شهرداری به تنهایی کافی نیست و این مسئله یک موضوع حاکمیتی است.

شهردار تهران با تاکید بر این‌که در ابتدا نیز در قانون مترو اعلام شده بود که تامین زیرساخت و هزینه‌ها برعهده دولت است، تصریح کرد: بعد از آن به مرور پرداخت این هزینه‌ها تقسیم شد. ساخت یک خط مترو ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد و با این بودجه شهرداری امکان‌پذیر نیست.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری افتتاح هر ماه یک ایستگاه را اجرایی نمی‌کند، گفت: ما تا افتتاح ایستگاه امام حسین‌ (ع) پیش رفتیم و مابقی ایستگاه‌های ما نیز بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اما به دو دلیل نتوانستیم مابقی ایستگاه‌ها را افتتاح کنیم. یک دلیل عدم پرداخت بهای اوراق مشارکت توسط بانک آینده بود و دلیل دیگر تحریم‌ها است که ما را در تامین تجهیزات با مشکل مواجه کرد.

او با اشاره به سخنان روز گذشته استاندار درخصوص عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس و مترو گفت: من با عدد صحبت می‌کنم و وضعیت مترو و اتوبوس از نظر مسافر کمتر شده است چرا که ما در مترو یک میلیون و ۸۰۰ هزار سفر را پوشش می‌دادیم، اما اکنون این عدد به حدود یک میلیون رسیده است.

حناچی گفت: با اجرایی شدن الزم استفاده از ماسک در مترو که در راستای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بود توانستیم تا حدودی این فاصله را رعایت کنیم به گونه‌ای که درحال‌حاضر در مترو بیش از ۹۵ درصد ماسک زدن را رعایت می‌کنند اما در مورد مابقی افراد ما امکان برخورد قهری نداریم اما اگر ستاد کرونا تشخیص دهد باید وارد عمل شویم.

شهردار تهران افزود: مترو را تعطیل نمی‌کنیم و حتی در زمانی که با سه درصد ظرفیت کار می‌کردیم آن را تعطیل نکردیم، اما در اتوبوس موضوع متفاوت است و یک مقدار شرایط سخت‌تر است و اما سعی می‌کنیم این مسئله را نیز کنترل کنیم.

حناچی در خصوص دستاورد حضورش در جلسه هیات دولت، اظهار کرد: موفق شدیم به مسئولان بقبولانیم که موضوع مترو حاکمیتی است و دیدید که در سال گذشته رئیس‌جمهوری بارها از مترو بازدید کرد‌. اگرچه که الان شرایط اقتصادی کشور عادی نیست، اما باید همه‌جانبه از این موضوع حمایت کرد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر