کدخبر: 65478

قیمت جدید گوشت قرمز اعلام شد + جزئیات

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در رابطه با نرخ گوشت قرمز گفت: نرخ گوشت قرمز همواره تابع نرخ دام زنده بوده است.

گسترش‌نیوز: سیدداود موسوی با اشاره به اینکه میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود ۵۰ درصد وزن دام می‌باشد، اظهارکرد: علاوه بر آن ضایعات واستخوان، خس گیری و.... حدود ۱۵ درصد از وزن لاشه می‌باشد که بر این اساس و با توجه به نوع دام، میزان گوشت حاصل از کشتار دام سنگین میانگین حدود ۴۲ درصد وزن دام زنده خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: در همین راستا هزینه‌های حمل‌ونقل، کشتار، ضرایب و درصدهای سود عمده و خرده فروشی، افت و... نیز به نرخ گوشت قابل عرضه اضافه خواهد شد و مقایسه نرخ دام زنده درب دامداری بدون توجه به تاثیر موارد ذکر شده، با نرخ مصرف‌کننده گوشت درب واحد صنفی و اعلام فروش بیش از سه برابری نرخ گوشت نسبت به دام زنده، مقایسه غلط و کاملا غیرکارشناسی می‌باشد.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان متذکر شد: براساس اطلاعات موجود نرخ این محصول در سامانه نرخ این سازمان، متوسط کشوری نرخ دام زنده سنگین در تاریخ ۱۵ مرداد ماه امسال معادل هرکیلو ۳۴ هزار و ۵۲۰ تومان است که با فرض وزن یک راس دام زنده سنگین حدود ۵۰۰ کیلوگرم، میزان گوشت حاصله به‌صورت تقریبی ۲۱۵ کیلوگرم بوده که بر اساس موارد مذکور، نرخ گوشت مخلوط حاصله درکشتارگاه در حدود ۸۰ هزار تومان خواهد بودکه پس از کسر درآمد حاصل از آلایش باید هزینه‌های کشتار، حمل تا محل توزیع، درصد ضرایب سود عمده فروشی وخرده فروشی، افت و ضایعات و... را به نرخ مذکور اضافه کرد تا نرخ گوشت قرمز مخلوط درب واحد صنفی احصاء گردد.

موسوی همچنین ادامه داد: در تاریخ مذکور، میانگین کشوری نرخ مصرف‌کننده هرکیلو گرم گوشت مخلوط گوساله در سامانه این سازمان معادل ۸۵،۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم ثبت گردیده که با لحاظ موارد فوق الذکر و نرخ دام زنده دارای تناسب منطقی می‌باشد.

وی افزود: ضمناً گوشت قرمز به‌صورت تفکیکی(فیله، راسته، مغز ران، ران، سردست وقلوگاه) در بازار بر اساس شرایط کیفی هر قسمت، با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌گردد.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پایان تصریح کرد : با توجه به اینکه به دلیل روند افزایشی قیمت گوشت قرمز در ماه‌های گذشته، رصد وپایش قیمت این کالا در بازار بطور ویژه در دستور کار قرار داشته و چنانچه موضوع مذکور مصداق داشت قطعاً در گزارش‌های تنظیمی ، مورد توجه و اهتمام ویژه این سازمان قرار می‌گرفت.

منبع: تسنیم

ارسال نظر