|
کدخبر: 199526

خروج پیشرفته ترین سامانه‌های دفاع موشکی امریکا از عربستان + عکس

خبرگزاری آسوشیتدپرس با تجزیه و تحلیل یک تصویر ماهواره‌ای گزارش کرد که ایالات متحده پیشرفته‌ترین سامانه دفاع موشکی و سامانه پاتریوت خود را از پایگاه هوایی عربستان سعودی خارج کرده است.

بین‌الملل خروج پیشرفته ترین سامانه‌های دفاع موشکی امریکا از عربستان + عکس

طبق تصاویر ماهواره‌ای که خبرگزاری امریکایی «آسوشیتدپرس» مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است، ایالات متحده امریکا در هفته‌های اخیر و در پی تشدید عملیات‌ پهپادی نیروهای یمنی علیه اهداف سعودی، یکی از پیشرفته‌ترین سامانه دفاع موشکی و همچنین سامانه‌های پاتریوت را از عربستان خارج کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار یک تصویر ماهواره‌ای که توسط شرکت سهامی خاص امریکایی «پلانت لبز» تهیه شده است، گزارش کرد که این یک تصویر از منطقه‌ای از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در عربستان سعودی گرفته شده است که زمانی سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت با سامانه پیشرفته ضدموشکی «تاد» در آن جا مستقر شده بود و روز جمعه ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۹ شهریورماه) خالی شده بود.

نقشه

آسوشیتدپرس ادامه داد که ایالات متحده پیشرفته‌ترین سامانه دفاع موشکی و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت را در هفته‌های اخیر از عربستان سعودی خارج کرده است.

روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست گزارش کرد که انتقال سامانه‌های دفاع موشکی امریکا از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در خارج از ریاض در حالی صورت گرفته است که همپیمانان عرب حاشیه خلیج‌فارس ایالات متحده با عصبانیت و نگرانی نظاره‌گر خروج آشفته نظامیان امریکایی از افغانستان بودند.

طبق این گزارش، پایگاه هوایی شاهزاده سلطان، واقع در ۱۱۵ کیلومتری جنوب شرقی ریاض از سال ۲۰۱۹ میزبان چندین هزار نظامی امریکایی بوده است.

بر اساس این گزارش، یک تصویر ماهواره‌ای که در اواخر ماه آگوست (ماه گذشته میلادی) به مشاهده خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده بود، نشان می‌داد که برخی از سامانه‌های دفاع موشکی امریکا از منطقه پایگاه هوایی شاهزاده سلطان خارج شده است که البته در آن زمان فعالیت‌ها و خودروهایی در محل همچنان مشاهده می‌شدند.

با این حال، عکس ماهواره‌ای جدید پلانت لب که روز جمعه با وضوح بسیار بالا گرفته شده بود، نشان می‌دهد که سکوی پرتاب گردان سامانه دفاع موشکی امریکا در سایت خالی بود و هیچ‌گونه فعالیت محسوسی مشاهده نمی‌شد.

طبق این گزارش، ماهها است که شایعاتی درباره خروج سامانه‌های دفاع موشکی امریکا از پایگاه هوایی ریاض پخش شده است و بخشی از آن به واسطه تمایل ایالات متحده به مقابله با آن چه که امریکایی‌ها «درگیری قدرت‌های بزرگ» با چین و روسیه می‌خوانند، است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...