|
کدخبر: 186908

یک توصیه دیگر به بورس بازان

عضو کمیسیون صنایع و معادن هم مانند دیگر نمایندگان مجلس با تحلیل و پیش بینی بورس به سهامداران توصیه کرد تا این رویه ناصواب همچنان ادامه دار باشد.

بورس یک توصیه دیگر به بورس بازان

مصطفی طاهری مانند اغلب نمایندگان مجلس که با دانش حداقلی ، اقدام به تحلیل و پیش بینی از بورس و حتی توصیه به سهامداران می کنند با اشاره به روند فعلی معاملات بورس گفت: به نظر می رسد بازار سرمایه بعد از فراز و نشیب هایی که سال گذشته تجربه کرد اکنون به موضوعی تخصصی تبدیل شده و دیگر افراد بی مهابا تصمیم به سرمایه گذاری نمی گیرند. سهامداران خواهان ورود به این بازار باید بدانند روند معاملات مانند ۵ ماه ابتدای سال گذشته، صعودی و شارپی نیست که انتظار کسب بازدهی چند برابر در مدت زمان کوتاه داشته باشند.

وی افزود: سهامداران باید بطور حتم دیدگاه را برای سرمایه گذاری درست و ورود نقدینگی تغییر دهند تا بتوانند بازدهی معقولی کسب کنند. آنها تصور می کنند اتفاق نادری که سال ۹۹ رخ داد باید تکرار شود تا بتوانند نسبت به دیگر بازارها، سودهای کلانی کسب کنند. متاسفانه چنین دیدگاهی نسبت به بورس وجود دارد که اگر معاملات مانند سال ۹۹ بصورت مداوم صعودی نباشد و هر روز به آنها سود ندهد، بازار مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. این موضوع باعث شده سهامداران با کوچکترین اصلاحی به سمت فروش و عرضه سهام پیش بروند.

این نماینده مجلس ادامه داد: روند بازار طبیعی است اما بی اعتمادی به سرمایه گذاری باعث شده میزان ورود سرمایه ها به این بازار کاهش یابد و در کنار آن حجم و ارزش معاملات هم نسبت به سال گذشته با روند نزولی همراه شود. بازار سرمایه از بعد روان شناسی ، نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد تا به دلیل رفتارهای هیجانی سهامداران از رونقی که حق آن است عقب نماند.

طاهری درباره اقداماتی که دولت جدید باید برای بورس انجام دهد ، توضیح داد: دولت سیزدهم باید اقداماتی انجام دهد که بازار روال طبیعی را طی کند و نباید تصمیمی بگیرد که منجر به افزایش روز به روز قیمت سهام و اعطای سودهای غافلگیرانه به سهامداران شود. بازار مطلوب باید در میان و بلندمدت به سهامداران سود دهد تا اینکه دولت در کوتاه مدت تصمیماتی بگیرد که از روند طبیعی خارج شود.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...