|
کدخبر: 161258

مردم بورس را رها کردند و سراغ این بازار قدیمی رفتند!

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد نرخ کالا‌ها از جمله مسکن انجامید.

بورس مردم بورس را رها کردند و سراغ این بازار قدیمی رفتند!

حسن محتشم اظهار کرد: وضعیت بازار مسکن هیچگاه از شرایط اقتصاد کلان جدا نبوده و نخواهد بود. با توجه به سهم حدود ۱۵ درصدی بخش مسکن در اقتصاد کشور هر نوع تحول در وضعیت اقتصاد و سیاست، اثر خود را بر حوزه مسکن ایجاد می‌کند. وقتی دولت با عرضه پول پرقدرت در بازار‌ها وارد می‌شود طبیعی است که نرخ کالا‌ها در همه سطوح از جمله مسکن بالا می‌رود. با این تفاوت که به دلیل سهم بالای این حوزه در اقتصاد، نوسانات بازار مسکن به بخش‌های مرتبط نیز سرایت می‌کند. قریب به اتفاق تولیدات داخلی ما به بخش مسکن وابسته است و طبیعی است که وقتی مسکن فعال باشد کارخانجات، فروشگاه‌ها و بخش‌های خدماتی کار می‌کنند و اشتغال رونق می‌گیرد.

وی افزود: اینکه توقع داشته باشیم نرخ همه کالا‌ها بالا برود، ولی مسکن ثابت بماند غیرمنطقی است. اما به هرحال باید مسکن خانوار‌ها که در قانون اساسی هم به آن تاکید شده تامین شود. درآمد‌ها به هیچ وجه پاسخگوی تامین مسکن برای کارمندان و قشر حقوق بگیر نیست. به همین دلیل معاملات از جانب تقاضای مصرفی به شدت کاهش یافته و اندک خرید و فروش‌ها توسط سرمایه‌گذاران است. تعدادی دیگر نیز برای تبدیل واحد مسکونی خود اقدام می‌کنند، اما بازار در حالت کلی در رکود به سر می‌برد.

این کارشناس اقتصاد مسکن، علت رکود تورمی بازار مسکن در سال ۱۳۹۹ را هجوم سرمایه‌ها از بورس و ارز دانست و گفت: بازار‌های ارز و بورس در امسال با ثبات و حتی کاهش مواجه شدند، اما سوال این است که چرا مسکن در تهران حدود ۱۰۰ درصد رشد نرخ را نسبت به سال ۱۳۹۸ تجربه کرد؟

محتشم در توضیح این اتفاق گفت: بازار بورس رشد حباب گونه به خود گرفت و دولت اقدامی برای کنترل آن نکرد، به یکباره حباب بورس تخلیه شد. برای بازار ارز نیز نوسان شدیدی اتفاق افتاد به طوری که دلار تا ۳۲ هزار تومان بالا رفت و سپس به محدوده ۲۴ هزار تومان برگشت؛ بنابراین فعالان بازار‌های بورس و ارز سرمایه‌های خود را از این دو حوزه خارج و اقدام به خرید مسکن کردند. این باعث رشد تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن شد و قیمت‌ها افزایش پیدا کرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: دولت می‌تواند با عرضه دلار، نرخ آن را کنترل کند، اما در بخش مسکن چنین امکانی وجود ندارد. بازار مسکن تحت تاثیر بازار‌های موازی با رشد مواجه می‌شود، اما افت نرخ بسیار کند خواهد بود و حتی در مواقعی هرگز اتفاق نمی‌افتد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه تقاضای واقعی مسکن همچنان مخفی مانده است تاکید کرد: دولت برنامه قابل توجهی که بتواند بازار مسکن را کنترل کند ندارد. تنها برنامه دولت طرح اقدام ملی است که به نوعی مسکن مهر سابق محسوب می‌شود؛ با این تفاوت که نرخ هر متر مسکن مهر ۳۰۰ هزار تومان بود و مسکن ملی ۲.۷ میلیون تومان شده که طبیعی است همه چیز حدود ۱۰ برابر شده و نرخ مسکن ملی هم ۱۰ برابر شد. برای مسکن مهر ۲۰ میلیون تومان پیش می‌گرفتند و برای مسکن ملی ۲۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند؛ بنابراین این دو برنامه ماهیتا شبیه هم هستند. اما نکته این است که این میزان ساخت‌وساز حدود یک سوم تقاضای بازار را پاسخ می‌دهد و تا دولت بخواهد ۳۰ درصد تقاضا را جوابگو باشد دوباره تقاضای جدید جای آن را پر می‌کند.

محتشم درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ گفت: معتقدم مسکن به دو دلیل با رشد مواجه خواهد بود؛ یکی اینکه سایر بازار‌ها فعال نیستند. دوم اینکه دولت در سال آینده مجبور است کسری بودجه را از عرضه پول پرقدرت جبران کند؛ بنابراین در سال آینده تورمی را شاهد خواهیم بود. به‌خصوص با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بلاتکلیفی در سیاست خارجی همچنان ادامه خواهد داشت و اثرش در اقتصاد و شرایط اجتماعی ایجاد می‌شود.

وی در تشریح وضعیت ساخت‌وساز در سال آینده اظهار کرد: به نظرم ساخت‌وساز روال سابق را طی می‌کند. به هر حال مقداری مسکن اقدام ملی از طرف دولت در اطراف شهر‌ها ساخته می‌شود. بخش خصوصی نیز همانند گذشته فعالیت خود را خواهد داشت و جمعا بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد احداث می‌شود. اما کماکان خلاء برنامه‌ریزی از سوی دولت حس می‌شود و نمی‌توان انتظار داشت به هدف تولید یک میلیون واحد مسکونی دست پیدا کنیم؛ بنابراین مسکن کماکان از حالت کالایی خارج نخواهد شد و تصور نمی‌کنم متقاضیان واقعی به این زودی بتوانند وارد بازار مسکن شوند.

مسکن در تهران متری ۲۸.۳ میلیون تومان

بنابراین گزارش، بهمن ماه ۱۳۹۹ متوسط نرخ مسکن شهر تهران ۲۸.۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۷.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳۹۱۷ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کاهش یافت.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    غیر مستقیم بازار مسکن را تبلیغ می کنید . بازار گرمی برای مردمی که توان خرید ندار ند. فواره چو بالا رود سرنگون شود. آخر کا ر زیاندهی گریبانگیر دلالان و سوداگران ای ن بازار خواهد شد.

  • بینام ارسالی در

    این کارشناس دلال ودزد است همین کارشناسی باعث دلالی وافزایش غیر واقعی می شود

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...