|
کدخبر: 155596

ورود مرغ به بورس!

نماد معاملاتی شرکت‌ مرغ مادر دیزباد در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

بورس ورود مرغ به بورس!

شرکت مرغ مادر دیزباد (سهامی عام) پس از احراز کلیه شرایط به عنوان دویست و سی و پنجمین نماد معاملاتی(یکصد و چهل و دومین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌‎های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که در ۳ شهریور امسال پذیرش و در ۲۵ بهمن ماه نیز نزد سازمان بورس اوراق بهادار ثبت و با نماد معاملاتی "دیزباد" در گروه زراعت و خدمات وابسته و زیرگروه پرورش طیور روی تابلوی فرابورس نشسته است.

شایان ذکر است احداث مزارع شرکت زنجیره تولید و عرضه محصولات پروتئینی دیزباد در ابتدا در سال ۱۳۵۴ در قالب طرحی به کارفرمایی وزارت کشاورزی در اراضی به وسعت ۳۲۰ هکتار واقع در منطقه دیزباد سفلی ، جنب جاده مشهد - نیشابور کیلومتر ۷۵ آغاز شد.

طرح اولیه شامل ۱۶ باب سالن پرورش مرغ گوشتی، کارخانه تولید دان، کشتارگاه صنعتی طیور وسردخانه بود که پس از شروع بهره‌برداری، تا قبل از وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی چندین نوبت جوجه‌ریزی وپرورش مرغ گوشتی در آن انجام شد و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۳ طی مصوبه هیات وزیران وقت، کلیه تاسیسات یاد شده به بانک کشاورزی واگذار و پس از تغییر کاربری سالن‌ها از مرغ گوشتی به مرغ مادر گوشتی، در سال ۱۳۶۴ اولین جوجه‌ریزی گله مرغ مادر انجام شد.

متعاقبا و با توجه به نیاز، در سال ۱۳۶۸ نسبت به تاسیس و راه‌اندازی کارخانه جوجه کشی شامل ۸ دستگاه ماشین جوجه‌کشی سام نو ( مشابه ایرانی جیمز وی) اقدام شد که پس از آن با نوع خارجی (جیمز وی مدلPT۱۰۰) جایگزین گردید.

تاسیسات مرغ مادر و کارخانه جوجه‌کشی در سال ۱۳۷۷ در مزایده رسمی از سوی سازمان اقتصادی کوثر (متعلق به بنیاد شهید و ایثارگران انقلاب اسلامی ایران) خریداری شد.

در دی ماه ۱۳۹۴ سازمان اقتصادی کوثر با یکپارچه‌سازی مدیریت شرکت‌های مرغ مادر دیزباد، مرغداران طوس و خوراک دام و طیور مشهد که سال‌ها در صنعت طیور حضور فعالی داشته‌اند و به جهت هم‌افزایی و ایجاد پایه مناسب جهت تشکیل زنجیره کامل تولید و عرضه محصولات پروتئینی اقدام کرد. زنجیره شمال شرق شامل ۹ مزرعه پرورش مرغ مادر، ۲ کارخانه جوجه‌کشی مدرن و ۲ کارخانه دان مجهز بوده و با برخورداری از سه مزرعه مرغ گوشتی مالکیتی، مزارع مرغ گوشتی مشارکتی، کشتارگاه مشارکتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مکتوس، مرکز قطعه‌بندی و فرآوری، بارانداز و مرکز توزیع محصولات و رستوران‌های زنجیره‌ای مکفود اقدام به تولید گوشت مرغ سالم و بدون آنتی‌بیوتیک با نظارت کامل بر کل بخش‌های مختلف زنجیره کرده است که در تمام این مراحل اعم از تولید جوجه یکروزه، تولید خوراک طیور، پرورش نیمچه گوشتی، حمل و نقل، کشتار، بسته‌بندی و عرضه در فروشگاه‌ها، تحت نظر دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی خبره و مجرب و دارای سابقه فعالیت انجام می‌گیرد.

هم اکنون زنجیره شمال شرق با دارا بودن ظرفیت ۳۲۵ قطعه مرغ مادر گوشتی در ۹ واحد پرورش مرغ مادر، دو کارخانه مجهز جوجه‌کشی به ظرفیت تعداد ۳۲ میلیون قطعه در سال و دو واحد تولیدی دان با ظرفیت سالانه ۱۰۸ هزار تن انواع خوراک طیور و نیز ایجاد فرصت شغلی برای ۵۰۰ نفر نیروی انسانی کارآمد، ماهر و متخصص بصورت مستقیم و ۵۰۰۰ نفر غیرمستقیم، تبدیل به بزرگترین زنجیره تولید و عرضه گوشت مرغ در شرق کشور شده و سهم موثر و بسزایی در چرخه تولید انواع محصولات طیور مورد مصرف مجاورین و زائرین بارگاه ملکوتی ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) را دارا می‌باشد.

منبع: تسنیم
  • ناشناس ارسالی در

    امروزمرغ دولتی کرج پیدانکردم آزادکیلویی ۲۸ هزارتومان بودنخریدم چون توان خریدنداش تم

ارسال نظر