|
کدخبر: 153375

کار سخت بورس بازان بعد از تصمیم جدید

کاهش دامنه نوسان باعث می‌شود نقدشوندگی بازار زیر سوال برود و نتوانیم سهم هایمان را در همان روزی که دلمان می‌خواهد بفروشیم. بنابراین این عیب بزرگ تصمیم مذکور است

روز گذشته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه (شنبه) شورای‌عالی بورس خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد تا دامنه نوسان خرید و فروش سهام از منفی دو تا مثبت ٦ درصد تغییر کند.

طبق گفته دهقان دهنوی دامنه نوسان از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه تغییر خواهد کرد. از آنجاکه تصمیمات شورای‌عالی بورس پس از ۷۲ ساعت قابلیت اجرا دارد و بر همین اساس، از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه، این تغییر اعمال خواهد شد.

فعالان بازار بعدازظهر روز گذشته، بلافاصله پس از این خبر روند فردای بازار را مثبت پیش‌بینی کردند و سهامداران خرد نیز امیدشان به بازگشت سرمایه‌های از دست رفته بیشتر بیشتر شد. هرچند این تصمیم در بازه زمانی کوتاه می‌تواند به جبران ضرر سهامدارانی که به دعوت دولت به بورس آمدند کمک کند، اما آیا نظر کارشناسان امر نیز همین است؟ در ادامه سیدهادی میرعلمی نظر خود را دراین باره به ما می‌گوید. آیا می‌توانیم با این دامنه نوسان بر ارزش شرکت‌ها نیز تاثیر بگذاریم؟ پاسخ منفی است

 سیدهادی میرعلمی، کارشناس مسائل اقتصادی و بازار سرمایه ضمن اشاره به تصمیم اخیر شورای‌عالی بورس مبنی بر کاهش دامنه نوسان به حداکثر منفی ۲ درصد و مثبت ۶ درصد، بیان کرد: در ابتدا که می‌خواهیم ذات بازار را بشناسیم باید ببینیم بازارهای مالی هدفشان چیست و باید به چه سمتی پیش بروند. در بازار مالی بورس سهام شرکت هایی که دارای ارزش هستند معامله می‌شوند و این فرآیند عرضه و تقاضا باید ما را به این سمت ببرد که قیمت‌های سهام به سمت ارزش‌های خود حرکت کنند.

وی افزود: جایی ممکن است به سمت بالای ارزش حرکت کنند که حباب مثبت شکل می‌گیرد و گاهی ممکن است زیر ارزش برسند که حباب منفی است. باید در محدوده این مرزها در نوسان باشند. اگر بخواهیم با ابزارهایی مانند دامنه در این عرضه و تقاضا خللی ایجاد کنیم آیا با این تصمیم می‌توانیم با این دامنه نوسان بر ارزش شرکت‌ها نیز تاثیر بگذاریم؟ پاسخ منفی است.

میرعلمی تاکید کرد: بنابراین باید بدانیم که تغییر دامنه نوسان در بلندمدت نمی‌تواند هیچ اثری داشته باشد تا بازار به سمت و سوی درست خودش پیش برود. بنابراین چنین تصمیماتی گاهی برای حمایت از بازار گرفته می‌شود اما فکر می‌کنم این تصمیمات درنهایت به نفع بازار پیش نخواهد رفت. یکی از معایب بزرگی که این تصمیم دارد این است که می‌تواند نقدشوندگی بازار را کمی ضعیف کند.

 بازار باید به روند خودش ادامه می‌داد. دید ما نباید اینطور باشد که بخواهیم بازار را برگردانیم. بازاردر ذات خودش یک بخش تقاضا دارد که خودش باید براساس دیتاها به این نتیجه برسد که خودش تصمیم به بازگشت بگیرد

 جذابیت خرید کاهش پیدا می‌کند

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: روزهای ابتدایی ریزش بازار در شهریور ماه را فراموش نکرده‌ایم که سهم‌ها در صف فروشی بودند که خریدار نداشتند! زمانی که دامنه پایین نوسان منفی ۲ درصد می‌شود جذابیت خرید نسبت به منفی ۵ پایین تر است و احتمال دارد که باعث شود برخی از خریداران ترجیح دهند در روزهای بعدی خرید خود را انجام دهند.

تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید که این امر باعث می‌شود نقدشوندگی بازار زیر سوال برود و ما نتوانیم سهم هایمان را در همان روزی که دلمان می‌خواهد بفروشیم. بنابراین این عیب بزرگ تصمیم مذکور است و در کل بازارهای مالی معتبر جهان به این سمت می‌روند که دامنه‌های نوسان نباشد و بازارها بتوانند با عرضه و تقاضا به سمت ارزش‌های ذاتی و واقعی شرکت‌ها بروند.

میرعلمی معتقد است که متاسفانه این تصمیمات خلاف عمق بخشیدن به بازار و روند توسعه دادن بازارهای مالی است. ما به جای اینکه به سمت جلو حرکت کنیم و به‌تدریج دامنه نوسان را بیشتر کنیم و درنهایت آن را برداریم یک گام به سمت عقب برداشتیم و بخشی از دامنه نوسان را به دلیل حمایت از بازار حذف می‌کنیم.

او تاکید می‌کند که این مسئله فقط به این معنی است که سهم‌ها نباید منفی شوند و به اصلاح و عرضه بازار آسیب وارد می‌شود. این آسیب‌های می‌تواند مشکلات بزرگ تری را در پی داشته باشد. درکل نظر من با این سیاست‌ها مخالف است.

میرعلمی افزود: هرچند فکر می‌کنم این تصمیمات قطعا موقتی است و مجدد بازار به سمت دامنه متقارن پیش می‌رود. در دامنه نامتقارن تصمیماتی بوده که در شرایط خاص گرفته شده در دی ماه سال گذشته با شهادت سردار سلیمانی این اتفاق افتاد اما آن زمان، شرایط خاصی حاکم بود و آن زمان شرایط سیاسی و امنیتی کشور آن تصمیم در آن لحظه درست بود و تا یک هفته هم بیشتر برقرار نبود.

این کارشناس مسائل اقتصادی درادامه اشاره کرد که بعد از ریزش ۵۰ درصدی بازار اکنون زمان این کار نبود و فایده‌ای نخواهد داشت.

نباید باتصمیمات مداخله گرایانه سعی کنیم بازار را برگردانیم!

وی اظهارکرد: بازار باید به روند خودش ادامه می‌داد. دید ما نباید اینطور باشد که بخواهیم بازار را برگردانیم. بازار در ذات خودش یک بخش تقاضا دارد که خودش باید براساس اطلاعات و داده‌ها به این نتیجه برسد که خودش تصمیم به بازگشت بگیرد.

میرعلمی خاطرنشان کرد: یعنی خرد جمعی براساس پارامترهای بنیادی که می‌تواند تورمی باشد که دارایی‌های شرکت‌ها و سودآوری آنها را افزایش دهد و درآن صورت پول باهوش است و خودش به سمت بازار روانه می‌شود وضعیت به روند اصلی خودش بر می‌گردد.

کارشناس بازار سهام در انتها معتقد است این تجربه بوده و خواهد بود که هر زمان ما قصد داشتیم خودمان بازار را برگردانیم، نتیجه خوبی حاصل نشده است و این تصمیمات محکوم به شکست است. بازار برای بازگشت خودش باید به نتیجه برسد. من مخالف این طرح بودم اما باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

 

منبع: تحلیل بازار
 • کارشناس اقتصادی ارسالی در

  مردم با تشویق و ترغیب رئیس جمهور و تاکید مقام معظم رهبری بمنظور حمایت از تولید م لی سرمایه خودشان را وارد بورس کردند متاس فانه حقوقی ها با سوء استفاده پولهای مردم را غارت کردند و مردم دارو ندارشان بیش ا ز 80 درصد از بین رفت.

 • ناشناس ارسالی در

  شما ک هنوز فرق بین ذات بازار و بازار دستکاری شده و دستوری رو بلد نیستید ، پس لطفا نظر ندید آقای غارشناس

 • Ali ارسالی در

  به این کارشناس بگید خفه بشه.معلومه خودش نوسان گیر بوده آشغال

 • علی ارسالی در

  به نظر کارشناس مربوطه از تشكیلاتی هستند که در ریزش بازار حسابی پول به جیب زدند و بدشان نمی آید بازار تا پودر شدن جلو برو د چه جایی مناسب تر از سو استفاده از شرای ط بهم ریز بهتر از بورس برای این آقا و ام ثالهم

 • زمردی ارسالی در

  به نظر باید دامنه نوسان بین مثبت و منفی 10 باشد و با نظارت بر کار حقوقی ها هر چه زودتر بازار به روند طبیعی خود برگردد. ش اخص کل بازار ایران در حالت درست خود در م قایسه با شخاص 500 قبل از صعود شارپی حدود 700 یا 800 است. مردم هم نباید گلایه مند باشند. ، ذات بازار این است اگر فکر نکنی ، آموزش نبینی و با تحلیل وارد نشوی نتنها پنجاه درصد بلکه بیشتر از آن نیز از دست می رود. مسولان دعوت گردند و لی بله را مر دم خودشان گفته اند.

 • علی ارسالی در

  وقتی اقتصاد تورم شدید دارد.چرا به مردم ر ا به سرمایه گذاری تشویق کردید.مگر بورس د ر امدش توی همین اقتصاد نیست.

 • م.م ارسالی در

  این یک شوک به بازاربود تا بورس بسمت نابو دی بیشترنرود و سهامداران کمی امیدواربشون د..وگرنه درصورت ادامه اصلاح....اینهایی ه فتاددرصد درضرر بودند...سرمایه شان به حدو د صفرمیرسید...واشتباه این کارشناس..اول ا ینکه...صحبت از پنجاه درصد ضرر کرده ..که معلومه اطلاعی ندارد.بعنوان مثال..ورودی م رداد باخریدشبندررامحاسبه بکنید..درانتهای اصلاح چنددرصد ضررداده بوده است..وبعد چن ین افرادی درفضای مجازی باعث ناامیدی سهام داران میشده اند..و خواهشا نظریه این افرا د را نشرندهید..چوت تماما منفی باف هستندو شک نکنیدخارج ازگودنیستندکه چنین نظریه ها ی مسخره ای را به خورد مردم میدهند.لطفایه بارتوییتم را نشردهید.ممنون

 • ناشناس ارسالی در

  بارها گفته ایم بازار بورس فعلی قمارخانه است تنها کسی که خبر ندارد خواجه حافظ شیر ازی است باید این بازار ابتدا به طور کامل برچیده شود مجددا با قانون و نظارت دقیق و تفکیک حقوقی ها از حقیقی ها اجرا شود یع نی سهامداران اصلی نقشی در خرید به همراه حقیقی ها را نداشته باشدیعنی حقیقی ها با حقیقی ها عرضه و تقاظا و حقوقی ها با حقوق ی ها به عبارتی کبوتر با کبوتر باز با باز ...

ارسال نظر