|
کدخبر: 151915

شرط عرضه اولیه سرخابی‌ها از زبان دژپسند

وزیر اقتصاد با اعلام شرط عرضه اولیه استقلال و پرسپولیس، گفت: با زبان P/E و افزایش ۳ برابری سود شرکت‌ها حرف می‌زنم و شاخص بورس تحت مدیریت وزارت اقتصاد نیست.

بورس شرط عرضه اولیه سرخابی‌ها از زبان دژپسند

فرهاد دژپسند که طی هفته‌های اخیر به دلیل اوضاع وخیم بورس و اعتراض سهامداران به ریزش قیمت‌ها و شاخص با فشار زیاد و احتمال استیضاح در مجلس مواجه شده، امروز در حاشیه جلسه هیات دولت، گفت: از همان اول و همیشه که درباره ترجیح بازار سهام نسبت به سایر بازارها مانند بازار ارز و سکه سخن می‌گفتم در ادامه هم اعلام می‌کردم جنس بازار سرمایه متفاوت و همراه محاسبات عقلانی و همراه با ریسک است که سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازار باید این نکات را لحاظ می‌کردند.

وی ادامه داد: نکته دوم این است که هر فردی که وارد بازار سرمایه می‌شود به طور ذاتی، چشم به سود دارد. بنابراین یکی از شاخص‌های مورد تحلیل در سهام شرکت‌ها، نسبت به P/E است که طبق آمار ۹ ماهه، سود شرکت‌های بورسی نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر شده است. با این زبان، حرف می‌زنیم اما ممکن است شرایط شاخص، متفاوت باشد که تحت مدیریت وزارت اقتصاد و... نیست.

این وزیر افزود: اما در حوزه ایی که بورس تحت مدیریت است، خوشبختانه اقداماتی انجام شده است. به طور مثال در ابتدای امسال تعداد بازارگردان‌ها ۱۷۵ مورد بودند که به بیش از ۵۳۰ بازارگردان رسیده که نشان از پویایی بازار سرمایه دارد. این وضعیت برای ابزارهایی مانند اوراق تبعی و اسناد خزانه و... هم تکرار شده و اگر مدیریت پیرامونی هم صورت گیرد، نگرانی‌ها از آینده بورس برطرف می‌شود.

دژپسند خاطر نشان کرد: اعلام اخیر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بین بانکی به ۱۸ درصد، نیز علامت مثبتی به بازار می‌دهد.

وی درباره علت تغییر رئیس سازمان بورس هم توضیح داد: قالیباف اصل از مدت زمان قبل تر تقاضای استعفا داشت و به همین علت دهقان به این سمت منصوب شد که در آینده نزدیک با برگزاری نشست خبری، برنامه‌ها را اعلام خواهد کرد.

به گفته دژپسند، همه مقدمات عرضه اولیه سهام دو باشگاه‌ استقلال و پرسپولیس فراهم شده و در نخستین فرصت و به شرط ثبات بازار، انجام خواهد شد.

منبع: بورس پرس

ارسال نظر