|

بخوانید :

کدخبر: 272146

سد اکباتان خشک می‌شود؟

سخنگوی صنعت آب گفت: در روزهای آینده شرایط تامین آب همدان به تدریج بهبود می‌یابد و تا هفته بعد به وضع عادی باز خواهد گشت.

فیروز قاسم‌زاده، درباره اوضاع سد اکباتان در همدان اظهارکرد: به علت کم‌آبی، شرایط اقلیمی و کاهش بارش‌ها حجم مخزن سد به شدت کاهش یافته، به طوری که در روزهای گذشته موجودی مخزن سد به یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب رسیده و بر اثر کاهش تراز آب مخزن، تصفیه‌خانه شهید بهشتی شهر همدان از مدار خارج شده است. اما علیرغم کاهش حجم مخزن اکباتان، با همین میزان موجودی مخزن سد، بخشی از آب مورد نیاز شهر همدان از طریق تصفیه‌خانه اکباتان تا یک ماه آینده قابل تامین است.

وی افزود: اکنون در حال جایگزینی منابع جدید برای جبران کمبود آب این سد هستیم، به گونه‌ای که در روزهای آینده شرایط تامین آب به‌تدریج بهبود می‌یابد و تا هفته بعد به وضع عادی باز خواهد گشت.

سخنگوی صنعت آب تاکید کرد: طی یک سال گذشته اجرای طرح‌های آبرسانی به همدان که سال‌ها متوقف مانده بود، در دستور کار قرار گرفت. با تامین مالی مورد نیاز، خوشبختانه این طرح باپیشرفت قابل توجهی در مراحل پایانی خود قرار دارد و در هفته‌های آتی مرحله اول آن به بهره‌برداری خواهد رسید و با بهره‌برداری از این طرح مهم و راهبردی مشکل آب شهر همدان به صورت اساسی رفع خواهد شد.

 طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر اینکه ورودی سد اکباتان درحال‌حاضر صفر است، منتشر شد.

بنا بر این اخبار؛ اکنون ۴۵۰ لیتر در ثانیه آب از این سد برداشت و از طریق تصفیه‌خانه اکباتان وارد شبکه آبرسانی شهر همدان می‌شود.

طبق اخبار منتشر شده؛ به دنبال پایان حجم ذخیره آب، این سد در پایان هفته نخست شهریورماه از مدار آبرسانی خارج خواهد شد.

سد اکباتان، از مهم‌ترین سدهای استان همدان است که گنجایش فعلی مخزن آن ۳۶ میلیون متر مکعب است.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...