|

بخوانید :

کدخبر: 263304

نرخ بنزین انگلیس رکورد زد

قیمت بنزین و گازوئیل در انگلیس به‌ترتیب تا ۲.۱۶ و ۲.۳۰ دلار در هر لیتر بالا رفته و یک رکورد جدید ثبت کرده است.

انرژی نرخ بنزین انگلیس رکورد زد

انجمن رانندگان انگلیس RAC اعلام کرد نرخ بنزین و گازوئیل در این کشور در روز جمعه به یک رکورد جدید رسیده‌است.

قیمت هر لیتر بنزین بدون سرب در انگلیس تا ۱.۷۱ پوند حدود ۲ دلار و ۱۶ سنت بالا رفته‌است یعنی ۳۱ پنی افزایش. دراین‌بین، نرخ گازوئیل هم با ۲۹ پنی افزایش به ۱.۸۲ پوند معادل ۲ دلار و ۳۰ سنت رسیده است. به‌این‌ترتیب، هزینه پر کردن یک باک بنزین برای یک خودروی متوسط در هر خانواده به ۹۳.۶۹ پوند معادل ۱۱۸ دلار و ۳۲ سنت رسیده‌است.

ریشی سوناک، وزیر دارایی انگلیس در تلاش برای مهار نرخ بنزین در ماه مارس اعلام کرد دولت تا مارس ۲۰۲۳ عوارض سوخت را ۵ پنی در هر لیتر پایین می‌آورد. اما رانندگان انگلیسی این اقدام را با توجه به افزایش نرخ بنزین در پمپ‌بنزین‌ها کافی نمی‌دانند. انجمن رانندگان انگلیس عقیده دارد کاهش موقتی مالیات بر ارزش‌افزوده راه مؤثرتری برای کمک به رانندگان خواهد بود.

قیمت بنزین در هفته‌های اخیر در کل دنیا روبه‌افزایش بوده که دلیل آن را می‌توان بی‌ثباتی به‌وجودآمده بر سر عرضه سوخت روسیه به‌خاطر تحریم‌های اعمال‌شده علیه این کشور دانست. روسیه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت دنیاست. بنابراین هر گونه اختلال در روند تولید این کشور تأثیرات جهانی خواهد داشت. در امریکا که واردات نفت روسیه را متوقف کرده، نرخ بنزین اخیراً به رکورد جدیدی رسیده‌است. نرخ گازوئیل در اروپا تا ۲ برابر متوسط پنج‌ساله بالا رفته‌است.

تحلیلگران عقیده دارند نرخ سوخت در آینده نزدیک همچنان در همین سطح بالا باقی می‌ماند و دلیل آن تنها بحران اوکراین نیست، چون هزینه‌های انرژی قبل‌از آغاز جنگ اوکراین هم‌ رو به افزایش بود. تقاضای جهانی برای سوخت به‌دنبال فروکش کردن همه‌گیری کرونا و برداشته شدن قرنطینه‌ها در حال افزایش است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...