کدخبر: 91843

عقب‌نشینی محتاطانه در بازار مسکن

در نخستین روز بازگشایی نیم‌بند بازار مسکن، معدود فروشنده‌های واقعی از نرخ‌های پیشنهادی قبل کوتاه آمده‌اند.

گسترش‌نیوز: خواب کرونایی بازار مسکن شهر تهران که از اسفند ماه و به خصوص از ۱۵ روز دوم آغاز شده هنوز ادامه دارد. با این حال پس از تعطیلات نوروز، برخی دفاتر املاک از روز گذشته فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. برخی دیگر نیز از پنجم عید مغازه‌ها را باز کرده بودند. با این حال خرید و فروش کساد است.

به نظر می‌رسد نشانه‌های تاثیرگذاری رکود بر قیمت‌ها به‌تدریج در حال بروز است. واسطه‌های ملکی می‌گویند که معدودی از مالکان نرخ‌های پیشنهادی را پایین آورده‌اند. تعدادی دیگر که قبل از عید برای غلبه بر انتظارات تورمی، قیمت‌های پیشنهادی را بالا برده بودند نرخ‌ها را ثابت نگه داشته‌اند. البته کماکان خریداران و فروشندگان از مواجهه با یکدیگر امتناع می‌کنند.

خریداران انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند

در این شرایط خریداران انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند که به نظر می‌رسد تحقق این موضوع به طول زمان ماندگاری ویروس کرونا بستگی دارد. اگر ویروس کرونا برای چند ماه آینده مهمان ناخوانده باقی بماند احتمالاً شاهد افت قیمت‌ها در بازار واحدهای آماده فروش خواهیم بود.

اما ماه گذشته در شرایطی که معاملات مسکن شهر تهران نسبت به بهمن ماه ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد قیمت‌ها با رشد ۸.۷ درصدی مواجه شد و متوسط نرخ مسکن در پایتخت به عدد بی‌سابقه ۱۵.۶ میلیون تومان در هر متر مربع رسید.

سه عامل اصلی رشد قیمت‌ها

رشد نرخ ارز، افزایش نرخ مصالح ساختمانی به‌خصوص آهن آلات و انتظارات تورمی از جمله دلایل افزایش نرخ در بازار مسکن بود. برخی مالکان نیز که با کسادی ناشی از ویروس کرونا پیش‌بینی افت بازار را داشتند در اقدامی پیشدستانه نرخ‌ها را به طور غیر متعارف بالا بردند.

در شرایطی که نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران معتقد است با فروکش کردن ویروس کرونا بازار مسکن گرم می‌شود و شاهد تغییر مجدد قیمت‌ها خواهیم بود، کارشناسان دفاتر املاک می‌گویند در صورت ماندگاری ویروس کرونا، رسوب نرخ هایی که به شکل غیر عادی در ماه گذشته افزایش پیدا کرد چندان طول نخواهد کشید.

منبع: ایسنا

ارسال نظر