|
کدخبر: 327870

آخرین جزئیات درباره قیمت گندم در کشور / نیازی به واردات نیست

بر اساس گفته‌های معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه در تلاش برای رسیدن به خودکفایی پایدار در تولید گندم است. وی اعلام کرد که امسال نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

اقتصاد آخرین جزئیات درباره قیمت گندم در کشور / نیازی به واردات نیست

علیرضا مهاجر، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی، در حاشیه تور رسانه‌ای دانش بنیان با عنوان "روز مزرعه" که با هدف انتقال دانش فنی و ارائه آخرین دستاوردهای تحقیقاتی غلات آبی (گندم و جو) در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه در بحث تولید گندم در شرایط خوبی قرار داریم، به طوری که سال گذشته در مجموع ۱۰.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان کشور خریداری شد. با پیش‌بینی‌های انجام شده، امسال خرید گندم از مرز ۱۱ میلیون تن عبور خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با این وضعیت امسال نیاز به واردات گندم نخواهیم داشت، توضیح داد: در بحث تولید گندم به دنبال خودکفایی پایدار هستیم ضمن آنکه در کنار افزایش میزان تولید بالا بردن کیفیت گندم را در اولویت قرار داده‌ایم به طوری که گندم تولیدی سال زراعی جاری به نسبت سال‌های گذشته کیفیت بهتری دارد.

مهاجر در ادامه با تاکید بر ضرورت استفاده از روش‌های نوین در کشاورزی اظهار کرد: خوشبختانه کشاورزان با مدیریت مناسب، آبیاری به موقع و شرایط بهتر کشت به ارتقای کیفیت محصولات زراعی کمک می‌کنند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از تولید ۹۸ درصد بذور در داخل کشور خبر داد و افزود: در تولیدات بذور وضعیت خوبی داریم در حال حاضر کشور دارای چهار اقلیم است که به تناسب هر اقلیم بذر گندم تولید و به کشاورزان معرفی شده است.

مهاجر همچنین به بارش‌های بهاری امسال و خسارت ناشی از آن اشاره کرد و گفت: امسال در برخی استان‌ها از جمله خوزستان بر اثر بارندگی بین ۱۰ تا ۴۰ درصد به کل مزارع کشاورزی خسارت وارد شد.

این مسئول اظهار کرد: خسارت وارد شده به برخی مزارع بین ۸۰ تا ۹۰ درصد بوده که جبران زیان کشاورزان در دستور کار دولت است.

وی تاکید کرد: بیمه محصولات کشاورزی یکی از راه‌های جبران خسارت کشاورزان است که این برنامه دنبال خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با گلایه از کوچک شدن اراضی کشاورزی گفت: یکی‌ از مشکلات کشور، کوچک شدن اراضی کشاورزی است بطوری که ۷۳ درصد اراضی زیر چهار هکتار است و در ۱۰ سال آینده به زیر سه هکتار می‌رسد؛ بهره وری در این گونه اراضی سخت و توسعه آبیاری نوین و مبارزه با آفات و بیماری‌ها دشوار است.

وی اضافه کرد: در این وضعیت راهکار مناسب تجمیع اراضی خرد شده است و البته باید به طور جدی اقدامات لازم را انجام داد تا شاهد کوچکتر شدن اراضی کشاورزی کشور نباشیم.

قیمت تضمینی گندم در ۱۴۰۳

قیمت گندم ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ مشخص شد. بر اساس داده‌های منتشرشده، نرخ گندم تضمبنی ۱۷هزارو ۵۰۰ تومان و دوروم ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است.

 گندم یکی از اقلام اساسی است که خربد آن سالانه توسط دولت انجام می‌شود. طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، دولت به منظور حمایت از تولید کالا‌های اساسی کشاورزی، ابجاد تعادل در نظام تولید و همین‌طور جلو‌گیری از ضرر و زیان کشاورزان،  اقدام به خرید محصولات کشاورزی نظیر گندم، جو، برنج، ذرت، حبوبات، چغندر، پنبه و ... می‌کند.

دولت موظف است قیمت‌های مصوب را تا قبل از شروع سال زراعی در آخر شهریور ماه از طریق رسانه‌ها اعلام کند. علاوه بر این، دولت موظف است اگر ضرر و زیانی اتفاق افتاد، آن را از طریق منابع مالی خود تأمین کند.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    لعنت برشما

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها