|
کدخبر: 324217

قیمت بنزین/بنزین سهمیه/کارت بنزین

ماجرای استفاده از کارت سوخت شخصی / کارت اضطراری جایگاه ها چه شد؟

چند روزی است که خبر استفاده از کارت های شخصی نقل خبرگزاری ها شده است.

اقتصاد ماجرای استفاده از کارت سوخت شخصی / کارت اضطراری جایگاه ها چه شد؟

استفاده از سهمیه کارت سوخت شخصی، کفاف چند روز را می دهد و رانندگان مجبور می شوند تا از کارت های آزاد استفاده کنند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر الزام قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کشور مبنی بر استفاده ۹۵ درصدی از کارت سوخت شخصی، گفت: این تعداد تا پایان بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ به ۶۷ درصد رسیده است.

علی‌اکبر عرب‌عامری در این باره توضیح داد: در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ملزم شده بود که ۹۰ درصد توزیع بنزین را از طریق کارت سوخت شخصی انجام دهد که این الزام امسال به حداقل ۹۵ درصد رسیده است. تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۲، استفاده ۶۷ درصدی از کارت سوخت محقق شده بود که با توجه به کافی بودن تعداد سهمیه اختصاص‌یافته یارانه‌ای و آزاد خودروهای شخصی برای عموم مردم، لازم است مردم استفاده از کارت سوخت شخصی را در اولویت قرار دهند.

وی تأکید کرد: به‌منظور خدمات‌رسانی مناسب در ایام نوروز امسال به مسافران به‌صورت موقت، تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌ها از ۲ تا ۴ برابر افزایش یافت که این حجم با توجه به پایان سفره به روال پیش بازگشته و این طور نبوده است که تعداد کارت‌ها کاهش یابد.

کارت آزاد برای مصارف اضطراری در جایگاه‌ها موجود است

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران بیان کرد: هم‌اکنون تعدادی کارت آزاد در جایگاه‌ها با توجه به تعداد نازل‌های هر جایگاه موجود است تا افرادی که سهمیه آن‌ها به اتمام رسیده یا نوپلاک هستند، از آن برداشت کنند که سقف برداشت این کارت‌ها با توجه به میانگین سوختگیری خودروها در کشور (۳۰ تا ۳۵ لیتر) ۴۰ لیتر است.

ردیابی کارت‌های مفقودشده از طریق سامانه ردیابی کارت‌های گم‌شده

عرب‌عامری درباره روند پیگیری وضع کارت‌های سوخت مفقودی گفت: افراد می‌توانند در صورت مفقودی کارت در جایگاه‌ها، تازه‌ترین وضعیت کارت سوخت خود را از طریق سامانه ردیابی کارت‌های گم‌شده ردیابی کنند.

هموطنان تخلفات عرضه بنزین سوپر را گزارش کنند

وی درباره موجودی بنزین سوپر جایگاه‌ها توضیح داد: با توجه به مصرف بالای بنزین سوپر نیاز است که به منظور تولید بیشتر بنزین، از ظرفیت بنزین سوپر نیز استفاده کنیم؛ کیفیت بنزین یورو که در کلانشهرها توزیع می‌شود با بنزین سوپر تطابق دارد و هموطنان در این باره نگرانی نداشته باشند. عرضه بنزین سوپر به خودروهای مدل بالا غیرقانونی است و هموطنان تخلفات احتمالی در این باره را به سامانه ۰۹۶۲۷ گزارش کنند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره برخی گزارش‌ها درباره کاهش سهمیه بیش از حجم سوخت دریافتی افزود: اگر سوختگیری صحیح انجام نشود، ممکن است یک مقدار جزئی از سهمیه افراد در هنگام سوختگیری کاهش یابد؛ بنابراین لازم است که هموطنان در این باره دقت داشته باشند که بعد از این که نازل را در جای خود باز می گردانند، صبر کنند تا سامانه پیام برداشتن کارت را اعلام کند و بعد کارت خود را بردارند.

شرکت پخش مجری سهمیه‌های اختصاص یافته است

عرب‌عامری با اشاره به این که اگر با کارت سوخت شخصی سوختگیری کنید، مستندات بیشتری وجود دارد که افراد بتوانند این تخلفات را پیگیری کنند، درباره قطع سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی در سال ۱۴۰۳ گفت: طبق مصوبه‌های جدید اعلام شده است که این سهمیه امسال اختصاص پیدا نکند که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره مجری بوده و تصمیم‌گیر نیست.

اجرای طرح پایلوت سهمیه برخط کامیونداران از اردیبهشت‌ماه

وی درباره حجم سهمیه نفت‌گاز کامیونداران گفت: این سهمیه بر اساس پیمایش، تعداد بارنامه‌ها و مشخصات خودروها اختصاص می‌یابد و سهمیه به صورت آفلاین و آنلاین شارژ می‌شود که البته به‌تازگی به‌منظور توزیع عادلانه، به جای سهمیه ماهیانه، سهمیه پانزده روزه محاسبه و تخصیص می‌یابد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین از اجرای طرح پایلوت اختصاص سهمیه کامیونداران به صورت برخط از ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال خبر داد و افزود: براساس این طرح پس از دریافت بارنامه، بسته به مسیر، سهمیه متناظر به کامیونداران اختصاص خواهد یافت که مشکل کمبود سهمیه را نیز مرتفع خواهد کرد.

عرب‌عامری درباره برخی شایعات مطرح شده درباره تفاوت کیفیت بنزین جایگاه‌های مختلف در شهرها گفت: کیفیت بنزین جایگاه‌های سطح شهرها یکسان است و چنین شایعاتی درباره متفاوت بودن کیفیت بنزین برخی جایگاه‌ها، بی پایه و اساس است.

وی همچنین با تأکید بر اجرای بازدیدهای منظم دوره‌ای در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور ادامه داد: همه ۵۷ هزار نازل کشور به صور ماهیان چک می‌شود و افزون بر آن سازمان استاندارد نیز به‌صورت منظم بازرسی‌های خود را انجام می‌دهد.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این که یکی از دلایل مصرف سوخت در کشور ما خودروهای فرسوده است، تصریح کرد: در این باره باید دولت تسهیلاتی ارائه کند که افراد بتوانند خودروها را جایگزین کنند.

عرب‌عامری تأکید کرد: افرادی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند، به نواحی مراجعه کرده و با ارائه مدارک، رمز تازه را دریافت کنند. افرادی نیز که کارت سوخت خودروی صفر خود را تاکنون دریافت نکرده‌اند، با سامانه ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

وی اضافه کرد: در صورتی که کارت سوخته است، هموطنان برای ثبت درخواست کارت سوخت المثنی به دفاتر پلیس مراجعه کنند.

مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند از طریق کد شناسایی خود، تازه‌ترین وضع کارت سوخت خود را در سامانه اینترنتی شرکت پست یا پلیس ردیابی کنند.

عرب عامری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره دریافت بنزین در ظرف بیان کرد: با توجه به وضعیت اشتعال سوخت بنزین، دریافت آن در ظرف به لحاظ ایمنی ممنوع است.

منبع: ایرنا
 • جعفری ارسالی در

  ازیکسال قبل سهمیه تاکسی های اینترنتی قطع شده وبه نظر میرسد دولت مخالف این کسب وک ار هست مسئولین اسنپ وتپسی هم اقدامی درای ن زمینه نکردند ازهمه همکاران دعوت میشود به دفاتر این مجموعه مراجعه ومطالبه حق کن ند چراکه درازای این قطع سهمیه قرارشد کر ایه ها را افزایش بدهند که نه تنها این ات فاق نیفتاد بلکه کرایه را کاهش دادند .

 • ناشناس ارسالی در

  آقایون زحمت کشیدن الان یک سال سهمیه بنزی ن تاکسیهای اینترنتی قطعه فقط جا سوال دار ه اگر دولت بودجه نداره این وسط که شهردار ی که ارگان دولتی هست رو چه حسابی 2.5 درص د از در امد تاکسیهای اینترنتی رو ور میدا ره

 • ناشناس ارسالی در

  کارت های گازوییل از تهران جمع می کند به مناطق جنوبی می آورد مثل کرمان ،هیچکس هم هیچی به اونا نمی گوید ثروتی هنگفت به جیب زدند بدون زحمت

 • امید ارسالی در

  بازهم همه نمیتوانندکارت سوخت داشته باشند بخاطرسندوسیله که معلوم نیست صاحب قبلی ش کجاست یامدل فرسودگی نمیشه کوپن یاکارت سوخت فایده ندارد باید بنزین به همه سرپرستان خانوار یاهمه ایرانیان ازطریق کارت ملی داده شود هیچ کس ازکارت جایگاه هم استفاده نمیکند .اما الان سهمیه ها اگه مدت داربشه یعنی سهمیه بعد۶۰روزبسوزه همه دارندگان ازکارت سوخت شخصی استفاده میکنندچون سهمیه هاشون دائمی نمی مانه درکارت وکسانی که به کارت جایگاه داران نیازدارند مشکلی برایشان بوجودنمیاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها