|
کدخبر: 323730

خرید خودرو / بازار خودرو / قیمت خودرو

خرید خودرو هم به رویا پیوست / چندسال کار کنیم تا مالک یک خودرو شویم

با توجه به اعلام حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳، در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم که یک کارگر در ایران با چند سال از حقوق خود می‌تواند صاحب یک خودرو ساخت داخل شود؟

اقتصاد خرید خودرو هم به رویا پیوست  /   چندسال کار کنیم تا مالک یک خودرو شویم

یکی از روش‌های بیان وضعیت رفاه و امید به زندگی در هر جامعه‌ای، ارائه آمارهای اقتصادی و اجتماعی در قالب‌هایی همه‌فهم و ساده است. برای مثال بررسی این‌که افراد با چند ماه از حقوق خود در هر کشور می‌توانند صاحب خودرو یا خانه شخصی شوند، خود شمایی کلی از وضعیت شاخص‌های رفاه و توسعه در هر جامعه ارائه می‌دهد که درک آن برای هر کسی ممکن است.

در همین راستا، با توجه به وضعیت فعلی بازار و آخرین اخبار خودرو در ایران و البته مشخص شدن حداقل حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۳، در ادامه به بررسی آماری این موضوع می‌پردازیم که یک کارگر در ایران با چند سال از حقوقش می‌تواند یک خودرو ساخت داخل بخرد؟

یک کارگر در ایران با حقوق چند سال خود می‌تواند صاحب یک خودرو ساخت داخل شود؟

کارگران در ایران با چند سال از حقوق خود می‌توانند خودرو داخلی بخرند؟

در حال حاضر، رقم پایه حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۳ برابر با ۷ میلیون و ۱۰۰ هزارتومان اعلام شده است.

در چنین شرایطی و با توجه به قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار کشور، یک کارگر برای خرید خودرویی مانند پراید ۱۳۱ حداقل باید ۵۰ ماه یا بیشتر از ۴ سال از حقوق خود را پس‌انداز کند. این رقم برای خودرویی مانند پژو ۲۰۶ به ۹۵ ماه، برابر با بیش از ۷ سال حقوق فعلی کارگر می‌رسد.

در مورد خودرو سمند، نیاز به ۸۳ ماه یا بیش از ۶ سال از حقوق فعلی یک کارگر وجود دارد. کوییک را هم می‌توان با ۶۰ ماه، یا ۵ سال از حقوق فعلی کارگر خریداری کرد.

برای خرید خودروهای لوکس‌تر داخلی مانند دنا پلاس اتوماتیک، اوضاع بدتر هم می‌شود و یک کارگر با نرخ فعلی حقوق خود، باید ۱۳۹ ماه از درآمدش را پس‌انداز کند؛ این یعنی انتظاری ۱۱ ساله برای خرید خودرو محبوب ایران خودرو.

همان‌طور که مشخص است، با وجود افزایش نسبی حقوق پایه کارگران در سال ۱۴۰۳، همچنان رویای خرید خودرو برای این افراد، حتی در مورد خودروهای از رده خارج شده داخلی نیز دور از دسترس به‌نظر می‌رسد.

میزان سال‌های کارکرد مورد نیاز برای خرید خودرو متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. در عموم موارد، افزایش سال‌های کارکرد خودرو منجر به افت ارزش آن می‌شود. اما برای هر نوع خودرو و با توجه به شرایط مختلف، حداقل و حداکثر سال‌های کارکرد مورد پذیرش ممکن است متفاوت باشد. در زیر چند نکته کلی را در این زمینه بررسی می‌کنیم:

خودروهای جدید: برخی افراد ترجیح می‌دهند خودروی جدید را خریداری کنند تا از آخرین تکنولوژی‌ها و ویژگی‌ها بهره‌مند شوند. در این حالت، شما به طور معمول نیازی به خرید خودرو با سال‌های کارکرد زیاد ندارید و می‌توانید خودروی جدید را خریداری کنید.

خودروهای دست دوم: در صورتی که قصد خرید خودروی دست دوم را دارید، باید به چند عامل توجه کنید. اولاً، نوع و سازنده خودرو تاثیرگذار است. برخی از خودروها معروف به دوام و ارزش نسبتاً بالایی برخوردارند، بنابراین سال‌های کارکرد بیشتر ممکن است پذیرفته شوند. دوماً، وضعیت فنی و مکانیکی خودرو نیز بسیار مهم است. حتی با سال‌های کارکرد بالا، اگر خودرو در وضعیت خوبی باشد و تعمیرات و نگهداری منظم داشته باشد، ممکن است خریداران متمایل به خرید آن باشند.

قوانین و مقررات محلی: در برخی مناطق، قوانین و مقررات محلی وجود دارد که تعیین می‌کند چه تعداد سال کارکرد برای خرید خودرو پذیرفته می‌شود. بنابراین، بهتر است قبل از خرید خودرو، با قوانین محلی خود آشنا شوید.

 

منبع: گجت نیوز
  • مجتبی ارسالی در

    صددرصد دارید اشتباه محاسبه میکنید، با شرایط کنونی اصلا نمیشه حساب کرد چند ماه حقوق یه کارگر میشه یه ماشین داخلی، باید این رو هم در نظر بگیرید تورم چند پله جلوتر هست و خرید مسکن و ماشین برای کارگر دیگه آرزو به حساب میاد

ارسال نظر