|
کدخبر: 323694

خودرو مونتاژی / خودرو داخلی / بازار خودرو

زلزله در بازار خودرو همچنان ادامه دارد / قیمت خودرو ۱۵ فروردین

قیمت خودروها در تاریخ چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳، به مدت دو روز متوالی، افزایش یافته است. رشد قیمت در بیشتر محصولات داخلی و مونتاژی قابل مشاهده است، با این حال برخی از خودروها با کاهش یا حفظ استوار قیمت همراه هستند.

اقتصاد زلزله در بازار خودرو همچنان ادامه دارد / قیمت خودرو ۱۵ فروردین

قیمت خودروها در تاریخ چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳، برای دومین روز متوالی، به صورت صعودی گزارش شده است. این رشد نرخ بیشتر در محصولات داخلی مشاهده می‌شود، در حالی که خودروهای مونتاژی به طور عمده بدون تغییر قیمت عرضه می‌شوند.

به دنبال تشدید تنش‌ها در منطقه و افزایش قیمت دلار تا سطح ۶۲ هزار و ۸۰۰ تومان، بازارهای موازی نیز رشد نرخ هیجانی را شروع کردند و این امر باعث افزایش قیمت خودروهای داخلی و برخی از خودروهای مونتاژی شد. با این حال، با شروع معاملات امروز، بخشی از هیجان بازار کاهش یافته و در ساعات ابتدایی روز، قیمت دلار حدود ۴۰۰ تومان کاهش یافت.

قیمت خودروهای داخلی

همانطور که اشاره شد نرخ خودروهای داخلی نسبت به سایر خودروهای بازار، رشد بیشتری دارند. داده‌های وب‌سایت ایران جیب برای دومین روز هم محصولات ایران خودرو را پرچم‌دار رشد نرخ در بازار معرفی می‌کند که شاین مکس، خودروی وارداتی این شرکت با افزایش ۹۰ میلیون تومانی، بیشترین رشد را نسبت به سایر محصولات دارد.

وانت آریسان یکی از کم‌نوسان‌ترین محصولات ایران خودرو محسوب می‌شود که از ابتدای روز جاری بیشترین درصد افزایش نرخ را دارد و با رشد ۲۵ میلیون تومانی به کانال ۴۹۸ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب وانت آریسان در یک قدمی کانال نیم میلیون تومان قرار گرفت.

دنا پلاس ۶ سرعته که روز گذشته رشد عجیب ۹۵ میلیون تومانی را به ثبت رسانده بود، امروز هم ۲۰ میلیون تومان دیگر بالا رفت و به کانال ۹۰۰ میلیون تومان رسید.

اطلس جدیدترین محصول سایپا به شمار می‌رود که از ابتدای روز جاری ۹ میلیون تومان گران‌تر از روز گذشته و با نرخ ۵۸۴ میلیون تومان معامله می‌شود.

شاهین G یکی دیگر از محصولات این شرکت نیز چهار میلیون تومان افزایش نرخ دارد و با ۷۶۰ میلیون تومان قابل خریداری است.

قیمت-خودرو

قیمت خودروهای مونتاژی

قیمت خودروهای مونتاژی بازار تا زمان نوشتن این گزارش تغییر چندانی ندارند.

کی‌ام ‌سی X۵ محصول تازه وارد کرمان موتور و فیس‌لیفت جک S۵ به شمار می‌رود که رشد ۱۰ میلیون تومانی نسبت به روز گذشته دارد و با یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

کی‌ام‌سی T۸ یکی از پرفروش‌ترین پیکاپ‌های مونتاژی بازار است که از ابتدای روز ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت و به کانال یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید.

فیدلیتی پرایم پنج نفره یکی از کراس‌اوورهای محبوب بهمن موتور بوده که از ابتدای روز جاری ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته و با یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

لاماری ایما یکی دیگر از محصولات مونتاژی محبوب در بازار محسوب می‌شود. این خودرو نیز ۳۵ میلیون تومان نسبت به روز گذشته گران‌تر شده و با دو میلیارد و ۳۰ میلیون تومان قابل خریداری است.

پیش‌بینی نرخ خودرو برای سال ۱۴۰۳

بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو در مصاحبه اخیر خود با تجارت‌نیوز چنین گفت: قبلاً هم اشاره کردم که خریدار امروز برنده فردا خواهد بود، زیرا در هر صورت کشور دچار اقتصاد تورمی بوده و پیش‌بینی می‌شود که با شرایط موجود، حداقل ۴۰ درصد الی ۶۰ درصدی تورم وجود داشته باشد. علاوه‌بر آن در نیمه دوم امسال، انتخابات امریکا انجام می‌گیرد که فارغ از هر نتیجه‌ای می‌تواند تأثیر بسیاری بر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور بگذارد. البته تأکید می‌کنم که بنده تحلیلگر سیاسی نیستم، اما چنین عوامل سیاسی می‌تواند روی بازار خودرو اثرگذار باشد. بنابراین در صورتی که دونالد ترامپ برنده این دوره از انتخابات امریکا باشد، احتمال می‌رود که سال ۱۴۰۳ یکی از سال‌های پرچالش برای بازار خودرو باشد.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگر، بحث تغییرات نرخ ارز خواهد بود که شواهد نشان می‌دهد هر لحظه ممکن است از کانال معاملاتی خود خارج شده و گران‌تر شود. علاوه‌بر آن عواملی همچون واردات خودرو در مقیاس گسترده که می‌تواند نرخ خودرو یا شیب صعودی آن را کاهش دهد، با توجه تجربه سال گذشته، منابع محدود امسال و شرایط کلی کشور بعید به نظر می‌رسد در سال جدید نیز به صورت مرتب انجام بگیرد؛ بنابراین به احتمال قوی در سال جدید نیز نرخ خودرو افزایش خواهد داشت.

خودورو-مونتاژی

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها