|
کدخبر: 322005

قیمت گاز/گاز خانگی/بازار انرژی

مصرف بالای انرژی کشور برای پتروشیمی ها / نیازمند بهینه سازی هستیم

آمار نشان می دهد که پتروشیمی ها ۹ درصد از انرژی کشور را مصرف می کنند.

اقتصاد مصرف بالای انرژی کشور برای پتروشیمی ها / نیازمند بهینه سازی هستیم

مصرف بالای انرژی در کشور شدت زیاد پیدا کرده است و آنطور که از شواهد مشخص است، ۹ درصد از این مصرف را پتروشیمی ها به خود اختصاص داده اند.

مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ۹ درصد از انرژی کشور در صنعت پتروشیمی مصرف می شود که اگر در این صنعت بهینه‌سازی صورت بگیرد، ۱۰ درصد از این مقدار کاهش می‌یابد که معادل یک درصد مصرف انرژی کشور است.

مرتضی اشرفی‌شهری امروز در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیریت انرژی، حساب و بازار بهینه‌سازی با بیان ینکه تعداد مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی ۷۲ مجتمع است، اظهار کرد: سه مجتمع تأمین سرویس‌های جانبی نیز فعال هستند و در زمینه بهبود عملکرد انرژی و بهینه‌سازی بیشتر بر تجهیزات تمرکز کردیم، اما اکنون در زمینه فرآیندها و سرمایه انسانی نیز ورود کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در چهار بخش برای بهینه‌سازی انرژی در صنعت پتروشیمی اقدام کرده‌ایم، گفت: این بخش‌ها شامل مدیریت مصرف، پایش و اندازه‌گیری، اقدام‌های فناورانه و مراودات سازمانی و فراسازمانی می‌شود.

او با بیان اینکه در اوج مصرف نخستین اقدام قطع گاز پتروشیمی‌هاست، گفت: این اقدام بهره‌وری در صنعت پتروشیمی را پایین می‌آورد و باید مورد بازنگری قرار بگیرد.

مدیر بهینه‌سازی مصرف انرژی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تا دو سال آینده همه مجتمع‌های پتروشیمی استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ را دریافت خواهند کرد، گفت: راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت در بهینه‌سازی مصرف انرژی مورد توجه است و برای این موضوع برنامه‌هایی را در دستور کار داریم.

اشرفی با اشاره به برنامه‌های درنظر گرفته شده، تصریح کرد: یکی از الزام‌ها در اقدام‌های فرهنگی این است که باید مخاطب را بشناسیم و زمینه مناسب را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به چالش‌های موجود در این حوزه تاکید کرد: چالش‌های مجتمع‌های پتروشیمی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی شامل اجرا نشدن ماده ۱۲ رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، افت ارزش حرارتی گاز طبیعی، تأمین‌نشدن پایدار خوراک و سوخت مجتمع‌ها در فصل سرد، اجرایی‌ نشدن بازار بهینه‌سازی، فقدان یا اجرا نشدن اهرم‌های تشویقی و نبود امکان تأمین تجهیزات مورد نیاز از منابع داخلی است.

وی با بیان اینکه مدیریت انرژی به‌صورت مجزا قابل اجرا نیست و باید هماهنگ حرکت کنیم، اظهار کرد: بهینه سازی مصرف انرژی موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

کارشناس انرژی با بیان اینکه میزان مصرف گاز در ۱۰ سال اخیر از رشد تولید آن پیشی گرفته است، گفت: اگر دنبال مدیریت مصرف نباشیم با روند رشد آن در سال‌های آینده با ۳۰۰ میلیون متر مکعب ناترازی گاز، مواجه خواهیم شد؛ بنابراین باید به سمت افزایش بهره‌وری و بهینه سازی مصرف حرکت کنیم.

شاهد رشد مصرف بوده ایم

محمدصادق مهرجو با اشاره به روند مصرف انرژی در کشور، اظهار داشت: از سال‌های گذشته تا کنون وابستگی زیادی به انرژی‌های فسیلی مثل گاز، نفت، بنزین و گازوئیل داریم. از نیمه دوم دهه ۷۰ با گسترش شبکه گازرسانی و با توجیه بسط رفاه و عدالت اجتماعی اقدام به توسعه شبکه گاز کشور کردیم که با شروع توسعه پارس جنوبی، گازرسانی به شهرها، کلانشهرها و شهرهای کوچک شتاب گرفت.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی تولید نسبت به مصرف، گفت: در ۱۱ سال اخیر و از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ سالیانه ۴.۸ درصد رشد مصرف گاز داشتیم در حالی که رشد تولید گاز، ۳.۸ درصد در یال بوده؛ لذا سالانه یک درصد تولید از مصرف عقب ماند.

کارشناس انرژی گفت: گاز برای ما یک کالای مصرفی محسوب نمی‌شود، بلکه استراتژیک بوده و در آینده نیز نقش مهم‌تری خواهد داشت، زیرا نیروگاه‌ها، صنایع، شهرک‌های صنعتی، پتروشیمی‌ها نیازمند گاز هستند و علاوه بر ان در موقعیتی قرار داریم که می‌توانیم تبدیل به هاب گازی منطقه شویم.

مصرف ۴۰ درصد گاز کشور در بخش خانگی و صنایع غیرعمده

مهرجو با بیان اینکه ۴۰ درصد گاز کشور در بخش خانگی و صنایع غیرعمده مصرف می‌شود، بیان کرد: ۳۰ درصد از گاز مصرفی کشور مربوط به پتروشیمی، صادرات و صنایع عمده است و ۳۰ درصد به نیروگاه‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: البته از گاز به عنوان فشار افزا و برای حفظ فشار در میادین نفتی استفاده می‌کنیم، چنانچه اگر به میادین نفتی گاز تزریق نشود، مقدار زیادی از تولید نفت را از دست می‌دهیم و باعث کاهش درآمدهای نفتی خواهد شد؛ بنابراین تقریبا به یک میلیارد و ۳۸ میلیون متر مکعب گاز سبک نیاز داریم.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها