|
کدخبر: 321945

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | قیمت بیت کوین

بیت کوین برنده رالی NFTها

طبق گزارش‌ها، NFTهایی که بر بستر بلاکچین بیت‌کوین ساخته شده‌اند، در مقایسه با هفته قبل، ۸۰ درصد افزایش فروش را تجربه کرده‌اند و به رکورد ۱۶۸.۵ میلیون دلار فروش در روز رسیده‌اند.

اقتصاد بیت کوین برنده رالی NFTها

بر اساس داده‌های پلتفرم CryptoSlam، در هفته گذشته شاهد افزایش قابل‌توجه فروش توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) بیت‌کوین بودیم.

طبق گزارش‌ها، NFTهایی که بر بستر بلاکچین بیت‌کوین ساخته شده‌اند، در مقایسه با هفته قبل، ۸۰ درصد افزایش فروش را تجربه کرده‌اند و به رکورد ۱۶۸.۵ میلیون دلار فروش در روز رسیده‌اند.

bitcoin-beats-ethereum-week-nft-sales-with-ordinals-comeback-

این رقم حتی از فروش NFTهای اتریوم در این هفته نیز بیشتر است. فروش NFTهای اتریوم در مدت مشابه ۱۶۲ میلیون دلار بوده است. ۳ مورد از ۵ مجموعه پرفروش NFT در این هفته مربوط به مجموعه‌های مبتنی بر بیت کوین اوردینالز هستند.

این مجموعه‌ها امکان جاسازی تصاویر و فایل‌های دیگر را در ساتوشی (کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین) فراهم می‌کنند و ابزار لازم برای ایجاد دارایی‌های شبیه NFT را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

در این میان، فروش مجموعه دسته‌بندی نشده اوردینالز با مبلغی بالغ بر ۴۳ میلیون دلار در بیش از ۴۷۰۰۰ تراکنش ، بیشترین میزان فروش را به خود اختصاص داده است.

مجموعه مبتنی بر بیت کوین نود مانکیز (NodeMonkes) نیز با بیش از ۴۱ میلیون دلار فروش و افزایش ۱۷۰ درصدی نسبت به هفته گذشته، در رتبه دوم قرار گرفت.

نود مانکیز، مجموعه‌ای متشکل از ۱۰ هزار تصویر پیکسلی منحصربه‌فرد است که ادعا می‌کند اولین مجموعه ۱۰ هزارتایی NFT در بیت‌کوین است. مجموعه نات‌کتس (Natcats) نیز با فروشی بیش از ۱۰ میلیون دلار، در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

bitcoin-beats-ethereum-week-nft-sales-with-ordinals-comeback-

کاربر توییتر”NFTstats” در تاریخ ۲ مارس اعلام کرد که ارزش کل بازار نود مانکیز به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رسیده و این مجموعه به سومین مجموعه بزرگ NFT با سبک PFP (تصویر پروفایل) در میان تمامی بلاکچین‌ها، تنها پس از مجموعه BAYC مبتنی بر اتریوم، تبدیل شده است.

کوین وو، بنیانگذار مجموعه NFT گری‌کرفت (Graycraft) نیز در ۲۲ فوریه، نود مانکیز را اولین مجموعه NFT با سبک PFP معرفی کرد که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها