|
کدخبر: 321657

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

افزایش قیمت نفت / طلای سیاه در ریل تحول قرار گرفت

نفت در معاملات امروز، یک افزایش قیمت را تجربه کرد.

اقتصاد افزایش قیمت نفت / طلای سیاه در ریل تحول قرار گرفت

بازار طلای سیاه، مشتریان خاص خود را داشته است و چین یکی از همین همشتریانی است که نفت بسیاری را وارد می کند. معاملات امروز بازار نفت نشان داده است که بازار، یک افزایش قیمت را تجربه کرده است و باید دید که تقاضا برای خرید نفت از سوی وارد کنندگان بزرگ دنیا چگونه پیش خواهد رفت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶۴ سنت معادل ۲ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۵۵ سنت رسید.

در شرایطی ۲ درصد افزایش یافته که تاجران منتظر تصمیم ائتلاف اوپک پلاس در مورد قرارداد عرضه در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و در حال بررسی اطلاعات اقتصادی تازه آمریکا، اروپا و چین هستند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶۴ سنت معادل ۲ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۵۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۷۱ سنت معادل ۲.۱۸ درصد افزایش ۷۹ دلار و ۹۷ سنت معامله می‌شود.

نفت برنت حدود ۲.۴ درصد و نفت آمریکا بیش از ۴.۵ درصد افزایش قیمت هفتگی داشتند.

به نظر می‌رسد انتظار ادامه طرح کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس در بهار، در مرکز توجه بازار قرار دارد.

پیش بینی می‌شود این ائتلاف در اولین هفته ماه مارس قرارداد کاهش تولید خود را تمدید کند.

طبق گفته تحلیلگران، ادامه کاهش تولید داوطلبانه اعضای اوپک پلاس تا پایان سال جاری میلادی می‌تواند نشانه محکمی برای روند صعودی قیمت نفت باشد.

اقتصاددان‌های رویترز پیش‌بینی می‌کنند سازمان کشورهای صادر کننده نفت ۲۶.۴۲ میلیون بشکه در روز در ماه فوریه تولید کرده باشند که ۹۰ هزار بشکه بالاتر از ماه ژانویه است.

در این بین، تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در دریای سرخ هم از عوامل بالا رفتن قیمت نفت بوده است.

تعداد چاه‌های نفت و گاز آمریکا برای دومین هفته پیاپی افزایش یافته که اولین نشانه افزایش تولید در آینده است.

در زمینه تقاضا، تولید کارخانه‌ای در چین برای پنجمین ماه پیاپی در فوریه کاهش یافته است.

طبق اطلاعات یورو استات، تورم در منطقه یورو در فوریه کاهش یافته، اما شاخص تورم هسته که مواد غذایی فاسدشدنی و سوخت را در بر نمی‌گیرد، بالاتر از انتظار تحلیلگران بوده است.

از طرف دیگر، شاخص هزینه‌کرد شخصی در آمریکا کاهش یافته که احتمال آغاز روند کاهش نرخ بهره از ماه ژوئن را بالا می‌برد.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند با وجود مناقشات ژئوپلیتیکی، قیمت نفت تحت تاثیر فراوانی عرضه جهانی، در حدود ۸۰ دلار در هر بشکه می ماند.

در نظرسنجی رویترز از ۴۰ اقتصاددان و تحلیلگر، پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۴، به ۸۱ دلار و ۱۳ سنت می رسد که اندکی کمتر از ۸۱ دلار و ۴۴ سنت قیمت پیش بینی شده در نظرسنجی ژانویه است. قیمت مورد پیش بینی برای نفت آمریکا از ۷۷ دلار و ۲۶ سنت در ژانویه، به ۷۶ دلار و ۵۴ سنت بازبینی شد.

جان پیسی، رئیس شرکت «استراتاس ادوایزرز» با اشاره به حملات ارتش یمن به کشتی‌ها گفت: اختلال در دریای سرخ، تاثیر کمتری دارد زیرا مسیرهای جایگزین در دسترس است. وی افزود: بعید است حجم نفت ارسال ‌شده، تحت تاثیر این اختلالات، قرار گرفته باشد و عوامل عرضه و تقاضا، در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم، عامل مهمتری خواهند بود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها