|
کدخبر: 321526

یارانه نقدی / واریز یارانه / یارانه معیشتی / دهک بندی یارانه

استقبال مردم از یارانه کالا برگ / چند میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند؟

سخنگوی دولت اعلام کرد که مردم به طرح کالابرگ الکترونیکی اقبال زیادی نشان دادند.

اقتصاد استقبال مردم از یارانه کالا برگ / چند میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند؟

علی بهادری جهرمی، در حاشیه حیاط دولت و در حضور خبرنگاران، اعلام کرد: در جلسه امروز هیات وزیران، به گزارش‌های متعددی از سوی اعضای کابینه اشاره شد.

با توجه به نزدیکی ایام نوروز و سفر مردم در این ایام، ستاد سفر جلسات خود را از شنبه آینده با حضور ۲۴ دستگاه آغاز خواهد کرد. وزیر کار گزارشی دادند که نشان از استقبال گسترده مردم از کالابرگ الکترونیکی بود و ۷۵ درصد مشمولین یعنی بیش از ۱۵ میلیون خانوار از این طرح استقبال کردند. رئیس بانک مرکزی گزراشی ارائه درباره نرخ تورم تولیدکننده ارائه کرد که طبق این گزارش، نرخ تورم تولیدکننده شیب کاهشی خود را حفظ کرده و به ۲۸ درصد رسیده است و تورم نقطه به نقطه ماهانه ما ۱.۲ درصد به رسیده است.

وی با اشاره به مصوبات امروز هیات وزیران، خاطرنشان کرد: یک مصوبه برای رفع مشکلات صادرکنندگان و تسهیل صادرات تصویب شد. عوارض صادرات کالاهای خام و نیمه خام که قبل از این طبق قانون بودجه مقرر شده بود، اصلاح شد و این عدد کاهش پیدا کرد و امروز به گمرک ابلاغ شد. اصلاح عئارش از ابتدای سال اجرا می شود. مصوبه دیگر برای افزایش و تقویت توان صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در جهت تسهیل وام اشتغال زنان سرپرست خانوار بود. هیات وزیران مصوب کرد که با توسعه بانک های عامل، توان این صندوق افزایش یابد.

سخنگوی دولت همچنین درباره اهمیت مشارکت در انتخابات، گفت: مردم تعیین تکلیف کننده همه امور هستند. با انتخابات، رویکردهای کشور مشخص می شود  و مردم به نمایندگان وکالت می دهند که به نیابت از آنها در مجلس تصمیم گیری کنند. هرچه مشارکت بیشتر باشد و انتخاب ها دقیق تر، هشومندانه تر  و عالمانه تر باشد، اثار داخلی و بین المللی در زمینه امنیت، ثبات و همبستگی ملی خواهد داشت.

همچنین علیرضا عسگریان؛ معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته اعلام کرده بود: در ابتدای اجرای طرح، روزانه کمتر از ۳ هزار تراکنش انجام می‌شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در آن زمان، تعداد تراکنش‌ها در ماه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار عدد بود.

وی تصریح کرد: رفته‌رفته طرح کالابرگ مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت و به نقطه‌ای رسید که میزان تراکنش‌ها افزایش پیدا کرد. پیک تراکنش‌ها قبل از اجرای طرح فجرانه بود که به حدود ۲۵۰ هزار عدد در روز رسید. این رقم از نظر وزارت رفاه عدد بسیار خوبی تلقی می‌شد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش اعتبار در طرح کالابرگ گفت: درحال‌حاضر میزان تراکنش در این طرح روزانه به ۳ میلیون تراکنش رسیده است. ما هیچ وقت پیش‌بینی نمی‌کردیم که در این بازه زمانی به چنین عددی دست پیدا کنیم.

وی گفت: یارانه‌بگیران برای اطلاع از موقعیت جغرافیایی، آدرس و اطلاعات مربوط به فروشگاه‌ها و مغازه‌های متصل به طرح کالابرگ می‌توانند به برنامه کاربردی "شما" مراجعه کنند. تمام اطلاعات مربوط به طرح کالابرگ در این برنامه وجود دارد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سرپرستان خانوار می‌توانند با مراجعه به سایت حمایت از نحوه دهک‌بندی خود مطلع شوند، افزود: تنها سرپرستان خانوار می‌توانند به این سامانه مراجعه و پس از دریافت کد به صورت پیامکی از طریق تلفن همراه، سایر فرآیندهای خود را در این سامانه پیگیری کنند.

عسگریان در ارتباط با کند شدن سایت حمایت و برنامه کاربردی "شما" بعد از چند روز اخیر تصریح کرد: این مسئله به دلیل افزایش تعداد مراجعه‌کننده بود که با تمهیدات انجام شده، افزایش سرورها و افزایش پهنای باند، مشکلات در این بخش نیز مرتفع شده است.

وی با بیان اینکه یارانه‌بگیران یک ماه فرصت دارند از یارانه خود در طرح کالابرگ استفاده کنند، افزود: برخلاف برخی شایعات، یارانه‌بگیران دو روز وقت برای استفاده از یارانه خود در طرح کالابرگ ندارند. همانطور که گفته شد، از زمان واریز یارانه، یک ماه فرصت برای استفاده از یارانه در طرح کالابرگ وجود دارد. در غیر این صورت، یارانه آنها همچنان باقی خواهد ماند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به افزایش تعداد فروشگاه‌ها و مغازه‌های متصل به طرح کالابرگ گفت: در ابتدای طرح، ۵۱ تا ۵۲ هزار فروشگاه و مغازه به طرح متصل بودند. اما هم اکنون تعداد فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به بیش از ۲۲۰ هزار فروشگاه رسیده است و خانواده‌ها هیچ مشکلی برای مراجعه به آنها نخواهند داشت.

عسگریان با اشاره به ایجاد برخی صف‌ها در برخی شهرستان‌ها و استان‌ها، گفت: این افراد می‌توانند با مراجعه به برنامه کاربردی "شما" از سایر فروشگاه‌ها جهت خرید اقلام مورد نیاز در طرح کالابرگ استفاده کنند. در این بخش هیچ محدودیتی وجود ندارد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر