|
کدخبر: 320623

بازار مسکن / مسکن چینی / ساخت مسکن

تردید بزرگ درباره مسکن چینی / دولت در اشتباه است؟

دبیر انجمن ساختمان و انبوه‌سازان درباره احتمال ورود نیروی کار از چین نیز توضیح داد: به گفته شنیده شده، چین قصد دارد زندانیان خود را برای ساخت مسکن در ایران اعزام کند. زندانیانی که در چین به زندان افتاده‌اند، با مزد کمتر به کشورهای دیگر منتقل می‌شوند تا کار کنند. چین در گذشته این کار را انجام داده و واقعاً ایده خوبی است؛ زیرا زندانیان را در کنترل خود قرار داده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

اقتصاد تردید بزرگ درباره مسکن چینی / دولت در اشتباه است؟

در پاسخ به مذاکرات شهرداری تهران با چینی‌ها درباره ساخت مسکن در تهران، رامین گوران، دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان، اظهار نظر کرد: اگر قرار باشد چینی‌ها وارد صنعت ساختمان ایران شوند و تکنولوژی و سرمایه‌گذاری را به کشور بیاورند، به نظرم باید برای آنها خوش‌آمدی ویژه‌ای فراهم کنیم. اما اگر قرار باشد ما سرمایه را فراهم کنیم و آنها فقط به عنوان کارگران مشغول به کار شوند، این یک رویکرد نادرست است.

وی ادامه داد:دولت، اطلاعات صادقانه به ما درخصوص بحث حضور چینی‌ها  در حوزه مسکن کشورمان نمی‌دهند . دولت در این زمینه شفاف نیست، نمی‌‌دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است. اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است، و نمی دانیم چه نوع مذاکراتی انجام شده است.

اگر مذاکرات در سطح تامین سرمایه و انتقال تکنولوژی باشد مطلوب است، اما اگر توافق شده که صرفا بخش اجرایی را به چینی ها بسپاریم و با همین تکنولوژی داخلی فعلی پیش برویم، رویکرد کلی اشتباه است و فرقی ندارد شهرداری و یا وزارت راه این کار را انجام دهند.

عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: برای بخش خصوصی خوب است که بتواند با هماهنگی، تکنولوژی های نوین را وارد کند. همه کشورهایی که می خواهند در سایر کشورها تامین مالی انجام دهند و سرمایه‌گذاری کنند شرایطی را لحاظ می کنند، با بخش خصوصی شریک می شوند و امتیازاتی را قائل می شوند که بخش خصوصی قوی شود، اما ما این کارها را انجام نمی‌دهیم.

گوران با بیان این که این به ظرفیت دولت و شهرداری برمی گردد که چقدر بتوانند از سرمایه و تکنولوژی چینی ها برای ساخت مسکن استفاده کنند، گفت: باید ببینیم که چه می دهیم و چه چیزی دریافت می کنیم، اگر تکنولوژی بخریم برای آینده کشور و نسل های بعدی خوب است.

وی در مورد سازگاری روحیات نیروی کار ایرانی با مدیریت چینی نیز گفت: کار، کار سختی است. ظرفیت های لازم در داخل کشور وجود دارد، توصیه من به مسئولان شهری و دولتی این است که از ظرفیت های بخش خصوصی خودمان استفاده کنند.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در مورد احتمال ورود نیروی کار از چین نیز گفت: گفته می شود، چین قرار است زندانی های خود را برای ساخت مسکن در ایران انتقال دهد، کسانی که در چین زندانی هستند با مزد کمتر برای کار به سایر کشورها منتقل می شوند. چین قبلا این کار را انجام داده و اتفاقا ایده خوبی است زندانی ها را تحت کنترل به کار می گیرند و هزینه تمام شده هم برایشان کاهش می‌یابد.

گوران در مورد واکنش مسئولان و مردم در مورد به کارگیری نیروی غیربومی برای ساخت مسکن نیز گفت: موضوع جدیدی نیست، از قبل از انقلاب در زمینه پذیرش نیروی غیربومی به ویژه در پروژه های نفتی سابقه داریم، بعد از انقلاب این روند کمتر شده است.

دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان در پایان تاکید کرد: به طورکلی حضور خارجی ها حضور بدی نیست، اما باید مشخص شود که نحوه و مدل همکاری چگونه است، چیزی که داریم را که نباید بیاوریم. اشکال ما این است که برای بخش خصوصی خودمان رقیب می آوریم، باید به دنبال جذب کشورهایی باشیم که تامین مالی می‌کنند و تکنولوژی وارد کشورمان کنند.

منبع: اکو ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها