|
کدخبر: 320386 امیرمحمد درویش

گفت و گو گسترش نیوز با رئیس سازمان تاکسیرانی تهران؛

جزئیات جدید از تاکسی های برقی / زیرساخت شارژ خودروها فراهم است؟

مالکی گفت: قرارداد ۲۵هزار دستگاه خودروی سدان و تعداد ۲۵۰۰ دستگاه خودروی اس یو وی، با کشور چین بسته شده است که در سال جدید وارد کشور خواهند شد.

اقتصاد جزئیات جدید از تاکسی های برقی / زیرساخت شارژ خودروها فراهم است؟

ناوگان حمل و نقل شهری، یکی از مهم ترین بخش هایی است که زیر نظر شهرداری اداره می شود و باید نظارت ویژه ای نسب به این ناوگان داشته باشد. خودروهایی که در این سازمان فعالیت می کنند، دارای فرسودگی بسیاری هستند که هوای پایتخت را آلوده می کنند. اخیرا، خبرهایی مبنی بر واردات تاکسی های برقی و همچنین نوسازی سازمان تاکسیرانی به گوش می رسد. تعدادی خودروی برقی توسط شهرداری از کشور چین خریداری شده و  سال آینده، وارد چرخه خدمت رسانی خواهد شد. تاکسی های برقی می توانند تا حد بسیار زیادی، مانع از آلودگی هوای تهران شوند و خودروهای فرسوده را کنار بزنند. حرکت خودروهای برقی با رنگ متفاوت، جدا از آنکه چهره شهر را زیبا می کند، کمک بزرگی به کاهش آلودگی هوا دارد اما آیا زیرساخت های شارژ این خودروها فراهم شده است؟ در ادامه، گفت و گوی خبرنگار گسترش نیوز با مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران را در ارتباط با تاکسی های برقی می خوانید.

تاکسی های وارداتی در انتظار پلاک

شادی مالکی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در ارتباط با خودروهای جدید ناوگان تاکسیرانی به خبرنگار گسترش نیوز گفت: تعدادی از خودروسازان، تاکسی های برقی مورد نظرشان را وارد کرده اند و اکنون در انتظار دریافت مجوز پلاک تاکسی هستند. لازم به ذکر است که در بخش های فنی، مجوزهای کارشناسی را دریافت کرده اند.

شادی-مالکی

مالکی ادامه داد: طبق جلساتی که با وزارت کشور انجام شد، رنگ تاکسی های جدید تهران آبی فیروزه ای است. امیدواریم تاکسی های وارداتی استانداردهای فنی را دریافت کرده باشند و به سمت دریافت پلاک بروند. به محض آنکه پلاک خود را دریافت کنند وارد چرخه فعالیت می شوند. در گام بعد، خطوط حرکتی برایشان تعیین خواهد شد و امیدوار هستیم تا قبل از سال به بهره برداری برسند.

وی درباره تاکسی هایی خریداری شده توسط شهرداری تهران ظهار کرد: قرارداد ۲۵هزار دستگاه خودروی سدان و تعداد  ۲۵۰۰ دستگاه خودروی اس یو وی، با کشور چین بسته شده است که در سال جدید وارد کشور خواهند شد. نحوه خدمت رسانی آن ها در قالب یک شرکت با مجوز سازمان تاکسیرانی و از طریق سهام دار شدن رانندگان فعالیت خود را آغاز می کنند. مدل دقیق و همچنین نحوه ساز و کار در آینده مشخص خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران در ادامه این گفت و گو بضمن اشاره به تاکسی های فرودگاه  گفت: تعداد ۲۵۰۰ دستگاه برای فرودگاه درنظر گرفته شده است که بعد از انجام مراحل و دریافت مجوزهای لازم، پلاک می شوند در فرودگاه وارد چرخه خدمت خواهند شد.

تاکسی-برقی۱

مالکی در ارتباط با تاکسی های فرسوده پایتخت به خبرنگار گسترش نیوز گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه در بخش تاکسیرانی، بسیار فرسوده هستند.  در کلان شهرهایی مانند تهران تقریبا نیمی از تاکسی‌های در حال فعالیت فرسوده‌اند. با توجه به آلودگی هوا ، حرکت به سمت نوسازی تاکسی که از یک عقب ماندگی و به دلایل مختلف از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و در بسیاری از شهرها اعداد و ارقام تاکسی‌های نوسازی شده در سال جاری با تعداد خودروهای فرسوده بسیار فاصله دارد. البته برای مشکل رانندگان تاکسی در تامین منابع نوسازی خودروها، تفاهم نامه ای هم با صندوق کار آفرینی امید منعقد شده که رانندگان می توانند تسهیلات نوسازی دریافت کنند.

مالکی اظهار کرد: دولت هم بخشی از خودروهای برقی را وارد خواهد کرد که تعدادی از این خودروهای برقی برای تهران خواهد بود. وزارت نیرو نیز، وعده هایی را در ارتباط با تامین برق این خودروها داده و قرار است برق را تامین کند که در این مورد جلساتی را نیز برگزار کرده و به نتایجی رسیده ایم. درحال حاضر تعداد ۷۴ نازل برق رسانی در سطح شهر از طریق نصب ۳۲ ایستگاه راه اندازی شده است اما باتوجه به اینکه تعداد بیشتری خودروی برقی وارد می شود، این جایگاه ها نیز باید افزایش پیدا کند. وزارت نیرو هم در جلسات ساز و کار خودروهای برقی وعده داد تا زیرساخت ها را فراهم کند.

وی در پایان گفت: این کار جدید بوده و تاکنون زیرساخت ها فراهم نبوده است. این امر یک همکاری و همراهی تمام نهاد های مرتبط را می طلبد تا انشاالله اهداف دولت محترم برای واردات خودروهای برقی که هدف، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت است، محقق شود. خودروی برقی می‌توانند تا حدودی در کاهش آلودگی هوا موثر باشد اما باید سایر آیتم های آلودگی هم مرتفع شود.

ارسال نظر