|
کدخبر: 318440

وام بانکی/ تسهیلات بانکی / بانک مرکزی

واریز بیشتر وام به جیب این افراد

با توجه به گزارش‌ها، زنان بیش از ۸۰ درصد تسهیلات پرداختی، صدور مجوز و ایجاد اشتغال در حوزه مشاغل خانگی را به خود اختصاص داده‌اند.

اقتصاد واریز بیشتر وام به جیب این افراد

آمارها نشان می‌دهد که زنان اکثریت جامعه هدف در طرح مشاغل خانگی هستند و در زمینه دریافت مجوز، تسهیلات و ایجاد اشتغال، نقش کلیدی را بر عهده دارند. بر اساس آمارها، بیش از ۸۰ درصد از افرادی که وام و تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت کرده‌اند، زنان هستند.

درحال‌حاضر بیشتر بانک‌هایی که با وزارت کار در بحث اعطای تسهیلات مشاغل خانگی همکاری می‌کنند، عملکرد خوبی داشته‌اند و دو بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون در صدر بانک‌ها قرار دارند.

سال گذشته مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص پیدا کرد که با کمک بانک مرکزی و بانک‌های عامل بیش از ۹۰ درصد تسهیلات مذکور پرداخت شد. امسال این مبلغ با ۳۳ درصد رشد به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که طبق اعلام معاونت اشتغال وزارت کار در نیمه دوم امسال هزار میلیارد تومان دیگر برای تقویت منابع وام مشاغل خانگی از سوی بانک مرکزی اختصاص یافت که جمعا به ۵۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

آنطور که همتیان ـ رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفته بانک‌ها هنوز توزیع هزار میلیارد تومان جدید را آغاز نکرده‌اند زیرا از سهم تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی امسال باقی مانده ولی این تسهیلات جدید در مرحله اجراست و پرونده‌هایی که به بانک‌ها ارسال شده در نوبت دریافت وام هستند.

وی ضمن اشاره به راه‌اندازی ۲۰ تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی گفت: درحال‌حاضر بر اساس تفاهمنامه‌ای که با معاونت تعاون داریم، ۲۰ تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی استانی تاسیس شده و ۱۱ استان دیگر در حال تاسیس و پیگیری مراحل است. بیشتر تعاونی‌ها در مرحله ثبت سامانه هستند و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به فرآیند تشکیل اتحادیه کشوری تا پایان سال راه‌اندازی ۱۱ تعاونی تامین نیاز دیگر نیز محقق شود.

وی افزود: در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی تاسیس اتحادیه کشوری تعاونی‌های تامین نیاز مشاغل خانگی را مصوب کردیم که این اتحادیه برای نخستین بار ایجاد می‌شود.

آنطور که رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی گفته استان‌های هرمزگان، مازندران، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، سمنان، گلستان و لرستان در حوزه مشاغل خانگی و دریافت تسهیلات رتبه اول را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته همتیان در بحث افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بانوان نقش بسزایی داشته‌اند و یکی از عوامل موثر در توسعه مشاغل خانگی و افزایش مشارکت اقتصادی حضور زنان بوده است.

درحال‌حاضر وزارت کار بحث بازارسازی برای صاحبان مشاغل خانگی را در دستور کار قرار داده و درصد است برنامه بازارسازی مشاغل خانگی را تا پایان سال گسترش دهد.

هدفگذاری وزارت کار در امسال ایجاد ۱۵۰ هزار شغل خانگی است که طبق آمار از ابتدای سال تا پایان آذر ماه ۱۴۰ هزار شغل خانگی در کشور ایجاد شده و روند صدور مجوزهای کسب و کار و اعطای تسهیلات باعث شده تا مشاغل خانگی مورد توجه قرار گیرد.

درحال‌حاضر یکی از بهترین و کارآمدترین راهکارها برای کاهش نرخ بیکاری به ویژه بیکاری زنان و فارغ‌التحصیلان، اشتغال خانگی است. کسب و کارهای خانگی علاوه بر اشتغالزایی موجب کسب درآمد و افزایش رفاه نسبی خانوار می‌شود. پایین بودن هزینه، ریسک کم، افزایش بهره‌وری و سهولت دریافت مجوز از مهم‌ترین مزایای ایجاد کسب و کارهای خانگی به شمار می‌رود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها