|
کدخبر: 316217

سربازی/بیمه بیکاری/تامین اجتماعی

پرداخت ماهانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری/ روزانه ۱۳ هزار نفر خدمات درمانی دریافت می کنند

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: روزانه ۱۳ هزار نفر در مراکز درمانی تامین اجتماعی کشور خدمات بستری دریافت می‌کنند و ماهانه بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

اقتصاد پرداخت ماهانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری/ روزانه ۱۳ هزار نفر خدمات درمانی دریافت می کنند

 میرهاشم موسوی در جریان بازدید از شعبه یک تامین اجتماعی ساوه اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی یکی از سازمان‌هایی است که به طور لحظه به لحظه خدمات را تولید می‌کند و از تنوع و گستردگی خدمات این سازمان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه پوشش بالای ۷۰ درصد بیمه‌ای امروز در کشور با پوشش ۲۰ درصدی قبل از انقلاب به هیچ وجه قابل قیاس نیست، افزود: با وجود خدمات متنوعی که از طریق سازمان تامین اجتماعی ارائه می‌شود اما معتقدیم همچنان مشکلات جدی وجود دارد.

موسوی با بیان اینکه با استانداردی که بتواند پرداخت از جیب بیمه شدگان را کاهش دهد فاصله داریم و باید ضریب پوشش بیمه‌ای و درمانی را افزایش دهیم، اظهار کرد: بالغ بر ۲۴۴ قلم دارو تحت پوشش جدید بیمه‌ای قرار گرفت و تلاش برای افزایش این سهم ادامه دارد.

وی گفت: با وجود دریافت ۳۰ درصد حقوق برای بیمه، اما میزان خدماتی که ارائه می‌شود از استانداردهای کشوری بالاتر است. متوسط ۲۲ سال پرداخت حقوق پس از بازنشستگی، یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی است، البته این وضعیت شاید بیانگر عدالت حداکثری نباشد اما به سمت تحقق مطالبات و عدالت همه جانبه هستیم.

وی گفت: روزانه حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سازمان تامین اجتماعی از خدمات درمانی سرپایی برخوردار هستند و سازوکار لازم برای توسعه خدمات بیشتر اتخاذ می‌شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: روزانه ۱۳ هزار نفر در مراکز درمانی تامین اجتماعی کشور خدمات بستری دریافت می‌کنند و ماهانه بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان بیمه بیکاری پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی برای اجرای قانون الزام درمان، خدمات لازم را ارائه می‌دهند گرچه این ظرفیت پاسخگوی نیاز جامعه هدف نیست و بر این اساس از ظرفیت بیمه تکمیلی برای بازنشستگان استفاده کردیم. در توسعه خدمت معتقدیم باید خدمات بهینه به مردم ارائه شود تا میزان رضایتمندی مردم افزایش یابد.

موسوی با بیان اینکه چندجانبه گرایی شامل کارگران، کارفرمایان و دولت جزو هویت سازمان تامین اجتماعی است، گفت: در گذشته ماهانه حدود چهار الی پنج هزار میلیارد تومان کسری بودجه در سازمان وجود داشت اما خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در حال حاضر کسری وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه توسعه خدمت، ساخت و ساز عمرانی، افزایش تجهیزات، اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: حدود ۶۷۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و امیدواریم با حمایت مجلس ۵۰۰ هزار کارگر دیگر تحت پوشش قرار گیرند.

در ادامه نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نیمی از صنعت استان در ساوه و زرندیه مستقر است و این شهرستان درآمد مالیاتی بالایی دارد اما در بسیاری از شاخص های دچار کمبود و عقب افتادگی است.

حجت‌الاسلام محمد سبزی افزود: اکثر مدارس ساوه دو شیفته هستند و این میزان درآمد دو شهرستان نتوانسته نیاز منطقه به فضای آموزشی را برطرف کند. اگر خیرین مدرسه‌ساز نباشند قطعا با چالش مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه نبود مجتمع فرهنگی ورزشی برای کارگران از مشکلات جدی است، تصریح کرد: باید سهمیه کارگران ساختمانی برای بیمه شدن افزایش یابد. افزون بر دو هزار و ۷۰۰ کارگر ساختمانی در این شهرستان فعالیت دارند و بخش اعظمی از آنها با مشکل بیمه مواجه هستند.

نماینده ساوه و زرندیه در ادامه با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم در حق کارگران اجحاف شود، افزود: محاسبه مربوط به سخت و زیان آور بودن مشاغل باید دقیق‌تر انجام شود تا حقی از کسی ضایع نشده و عدالت رعایت شود.

وی خواستار شبانه‌روزی شدن فعالیت درمانگاه تامین اجتماعی ساوه و ارتقای امکانات و افزایش میزان پزشکان متخصص در درمانگاه تامین اجتماعی زرندیه شد و گفت:  ساوه و زرندیه برای تامین درآمدهای کشور نقش موثری دارند اما در حوزه زیرساخت‌ها شدیدا محرومند.

وی خواستار بکارگیری نیروهای بومی در مدیریت واحدهای تولیدی و صنعتی شد و افزود: در مدیریت واحدهای تولیدی باید از ظرفیت نیروهای بومی استفاده شود.

فرماندار ساوه نیز با اشاره به اینکه ساوه علاوه بر مزیت صنعتی و سرمایه‌گذاری از پتانسیل کشاورزی نیز برخوردار است، اظهار کرد: تسهیل در روند تولید و رفع موانع پیش روی سرمایه گذاری موجب شده است که انگیزه کارفرمایان و صنعتگران برای سرمایه‌گذاری در ساوه افزایش یابد و این شهرستان نقش موثری در کاهش نرخ بیکاری منطقه ایفا می‌کند.

مهدی الیاسی با اشاره به تحت پوشش بودن افزون بر ۷۰ هزار بیمه شده در این شهرستان گفت: غالب جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی را نیروی کارگری تشکیل می‌دهد که تامین زیرساخت‌های حوزه درمانی آنان ضرورت دارد. شبانه‌روزی شدن فعالیت درمانگاه تامین اجتماعی ساوه مطالبه جدی بیمه شدگان تامین اجتماعی است.

وی با اشاره به فعالیت هفت واحد تولیدی وابسته به شستا در ساوه خواستار عمل این واحدها به مسئولیت‌های اجتماعی خود نظیر ساخت مدرسه، فضای درمانی و سایر زیر ساخت‌های مورد نیاز این شهرستان شد.

رییس شعبه یک تامین اجتماعی ساوه نیز گفت: متوسط وصولی شعبه در ۹ ماهه سال جاری افزایش ۹ درصدی داشته و بیشترین وصولی برای آذرماه بوده است. ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی در ساوه ۷۷ درصد است که از میانگین استانی و کشوری بالاتر است و ضریب بیکاری در این شهرستان منفی است.

رییس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی استان مرکزی نیز گفت: در حق بازنشستگان تامین اجتماعی این استان در تامین زیرساخت‌های درمانی جفا می‌شود.

علیرضا امیری با اشاره به قانون الزام درمان بازنشستگان تامین اجتماعی با توجه به پرداخت سرانه درمان خود در مدت زمان اشتغال خود در واحدهای تولیدی و صنعتی اظهار کرد: سرگردانی بازنشستگان تامین اجتماعی در حوزه درمان با توجه به ناکافی بودن خدمات درمانی در مراکز درمانی این سازمان، زیبنده نیست.

دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه نیز گفت: نباید اجازه دهیم برخی واحدهای تولیدی ساوه به سرنوشت هپکو اراک دچار شوند.

داوود میرزایی همچنین با بیان اینکه اشتباه مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش سن بازنشستگی توسط شورای نگهبان جبران  شود، افزود: مجموعه های زیرمجموعه وزارت کار و شستا فاقد شورای اسلامی کار هستند و قانون گریز هستند. وقتی واحدهای زیرمجموعه وزارت کار، شورای اسلامی کار ندارند نمی‌شود از سایر واحدهای تولیدی انتظار تشکیل این شورا را داشت.

وی خواستار برخورداری بیمارستان تامین اجتماعی از دستگاه MRI و افزایش زیرساخت های درمانی شد و افزود: پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی توسط دولت بسیاری از کمبودهای این سازمان به ویژه در حوزه درمان را برطرف خواهد کرد.

رییس انجمن استادکاران و کارگران ساختمانی ساوه ‌و حومه نیز  با اشاره به بیمه شدن ۲۵۰۰ کارگر ساختمانی از نحوه فعالیت سامانه رفاهی کارگران گلایه کرد.

محمد مفتاحی گفت: بیمه کارگران ساختمانی یکی از اولویت‌های این انجمن به شمار می‌رود و لازم است سازوکار لازم برای تحقق این مطالبه جدی کارگران اقدام شود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها