|
کدخبر: 316211

معاینه فنی/هزینه معاینه فنی/حمل و نقل

هزینه معاینه فنی اعلام شد / افزایش قیمت در راه است؟

معاینه فنی و تست سلامت خودرو، یکی از روش های موثری است که می تواند آلودگی هوا را کاهش دهد.

اقتصاد هزینه معاینه فنی اعلام شد / افزایش قیمت در راه است؟

صبح امروز، در جلسه ای میان کمیسیون حمل و نقل و برنامه و بودجه شورای شهر تهران، قیمت خدمات معاینه فنی تصویب شد. در این جلسه، شادی مالکی، مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران نیز حضور داشت. درجریان برگزاری این جلسه، بهای خدمات معاینه فنی تعیین شد.

در ابتدای این جلسه شادی مالکی؛ مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با بیان اینکه لوایح با توجه به نیازسنجی‌ها ارائه شده‌اند، گفت: پس از تهران، کلانشهرهای دیگر نیز به دنبال ارائه معاینه فنی برتر هستند و سازمان حفاظت محیط زیست مطابق با رتبه‌بندی‌ها اقدام به صدور مجوز برای ارائه خدمات معاینه فنی برتر می‌کند و اکنون در ۱۱ مرکز تهران مجوز صدور معاینه فنی برتر صادر شده است.

مالکی با بیان اینکه سالانه ۵۴ هزار خودرو یعنی ۱۶ خودرو در ساعت برای معاینه فنی پذیرش می‌شوند، افزود: در معاینه فنی عادی و در بخش اندازه‌گیری گازها خودرو ۳۰ ثانیه می‌ایستند اما در معاینه فنی برتر به جهت آزمایش‌های تکمیلی ۶ دقیقه زمان احتیاج است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران تصریح کرد: امسال ۳۵ درصد متقاضی معاینه فنی برتر بوده‌اند که از این میان ۱۶ درصد گواهی برتر صادر شده است. 

وی با اشاره به بهای پیشنهادی برای معاینه فنی برتر اظهار کرد: بهای معاینه فنی عادی ۹۲ هزار تومان است و برای معاینه فنی برتر ۲۸ هزار تومان افزایش قیمت ، یعنی ۱۲۰ هزار تومان را پیشنهاد داده‌ایم.

در ادامه این جلسه احمد صادقی؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: دریافت ۲۸هزار تومان بیشتر برای معاینه فنی بهای زیادی نیست که بخواهیم آن را از شهروندان دریافت کنیم، باید رقم پایه ای گذاشته شود تا در سال دیگر هم بتوانیم آن را افزایش دهیم و شهروندان به دریافت معاینه فنی ترغیب شوند. 

در ادامه سید جعفر تشکری هاشمی؛ رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران افزود: به نظر میسر هزینه تمام شده انجام شده معاینه فنی برتر به مراتب بیشتر از هزینه تمام شده معاینه فنی عادی است؛ لذا مبلغ ۵۰ هزار تومان منصفانه است، ارائه کالا یا خدماتی کمتر از ۵۰ هزار تومان چندان صحیح نیست، باید قیمت واقعی و معقول خدماتی که شهروندان آن را می‌پذیرند ارائه دهیم و باید سیاست‌های تشویقی در بخش‌های دیگر حمل و نقلی از جمله آرم ترافیک به گونه‌ای اعلام شود که مردم به سمت معاینه فنی برتر حرکت کنند.

در ادامه میثم مظفر؛ عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت : باید به سمت مطلوبیت بیشتر پیش برویم ‌و از نظر بنده افزایش ۲۸ هزار تومانی بهای معاینه فنی درست نیست و از نظر سیاست گذاری این کار اشتباه است. 

با نظر اکثر اعضای حاضر در جلسه بهای معاینه فنی برتر مبلغ ۵۰ هزار تومان تعیین شد و بهای کامل دریافت معاینه فنی برتر ۱۴۲ هزار تومان شد. 

در ادامه این جلسه تعیین بهای معاینه فنی پرتابل در دستور کار قرار گرفت و مالکی درخصوص این لایحه گفت: در بستر معاینه فنی پرتابل خط معاینه فنی به محل سازمان‌های مختلف که خودروهای انبوه دارند اعزام می‌شود تا معاینه فنی در محل انجام شود. 

بر اساس این گزارش، با رأی اکثر اعضای حاضر در جلسه قیمت پایه به ازای هر اعزام ۵ میلیون تومان و به ازای هر روز حق توقف ۱۰ درصد مبلغ پایه تعیین شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها